کدام لامپ برای رشد گیاه مناسب است

چرا از لامپ رشد گیاه استفاده می کنیم؟

بهتر است اینگونه بگوییم، که تمام گیاهان برای رشد و انجام فتوسنتز نیاز به نور دارند. بدون وجود نور کافی، تولید غذا در گیاهان متوقف می شود. نور رسانی برای رشد گیاه می تواند با شدت، دارای گرمای زیاد و یا طولانی باشد. که در کل، تابش طولانی مدت گزینه مناسب تری می باشد. در این مقاله به معرفی انواع لامپ رشد گیاه و مزایا و معایب نور مصنوعی رشد گیاه پرداخته ایم

برای اینکه گیاه رشدی سریع تر داشته باشد لازم است، نور زیادی به تمام بخش های گیاه بتابد و در نتیجه فتوسنتز را افزایش می دهد. در رابطه با تاثیر نور بر رشد گیاه شاید جالب باشد از تجربه شخصی خوم برای شما بگویم:

تقریبا در اوایل زمستان، دو گلدان که گیاه یکسانی در آنها کاشته بودم را برای آزمایش تاثیر نور بر میزان رشدشان برداشته و در بالای یکی از آنها نور مناسب را تابانده و دیگری را به طور طبیعی رشد دادم، نتیجه حیرت آور بود. گیاهی که زیر نور قرار داشت نسبت به گیاه دیگر 30 درصد بزرگتر شده بود.

اهمیت نور برای گیاهان

خیلی از گیاهان در طول روز بین 12 تا 18 ساعت به نور احتیاج دارند. اگر شما در مکانی زندگی می کنید که نور کافی به منظور رشد گیاهان خود ندارید، استفاده از لامپ رشد گیاه به شما در این زمینه بسیار کمک می کند. بکار گیری لامپ های رشد گیاه بهترین راهکار برای جایگزینی اشعه های از دست رفته خورشید است. امکان دارد گلخانه شما به سمتی باشد که آفتاب به خوبی به آن نتابد و شما با کمبود نور در طول روز مواجه شوید. در این صورت ال ای دی های رشد گیاه یا نور مصنوعی به کمک شما خواهد آمد.

همچنین، از لامپ رشد گیاه در مواقعی که پوشش گلخانه شما نور خورشید را به خوبی پخش نمی کند و در گلخانه سایه ایجاد می شود، برای نور دهی قسمت های سایه دار می توانید از این لامپ ها استفاده کنید.

انواع لامپ رشد گیاه

همه ی طیف های نوری، یکسان نیستند و واکنش گیاهان به هر طیف و رنگ نور متفاوت است. نورهای دارای طیف آبی یا قرمز در فتوسنتز، بالاترین تاثیر را دارند. نورهای آبی که به نور خنک هم معروفند، سبب رشد فشرده و منظم در گیاه می شوند.

نور قرمز، باعث تحریک هورمونی شده و شکوفائی گیاه را شامل می شود. لامپ های رشد گیاه که به رنگ نارنجی و یا مایل به قرمز هستند، گرمای زیادی را تولید می کنند. لامپ های رشد گیاه دارای انواع مختلف، قیمت و اندازه گوناگونی می باشند. درست است که قیمت لازمه ی عملکرد نیست، ولی بهترین لامپ های رشد گیاه قیمتهای بالایی دارند و به تجهیزات مخصوصی نیازمندند.

چند نمونه از لامپ های رشد گیاه

لامپ های رشته ای، فلورسنت، فلورسنت t-s ، لامپ های گازی HID و LED. تمام این لامپ ها دارای دامنه قیمتی و عملکرد متفاوتی هستند.

 

لامپ رشد گیاه رشته ای

  1. لامپ های رشته ای

ارزان ترین لامپ های موجود هستند. این نوع لامپ رشد گیاه، برای گیاهانی خاص و در فاصله 61 سانتی متری از گیاه بکار می رود. حرارت این نوع لامپ ها به شدت بالاست. به همین علت باید در استفاده از آنها احتیاط کرد.

عمر لامپ های رشته ای کمتر از 1000 ساعت می باشد و دارای دستگیره برای نصب راحت هستند.

  1. لامپ رشد گیاه فلوروسنتلامپ های فلورسنت

لامپ های فلورسنت در مصرف انرژی مقرون به صرفه اند و نصبی آسان دارند. عمر این لامپ ها حدود 20000 ساعت می باشد. فلورسنت دارای طیف نوری انتهای آبی است. نور آبی برای رشد جمع و جور و منظم گیاه مناسب است و برای بذر بکار می رود.

لامپ فلورسنت نسبتا خنک است و می توان آن را در چند سانتی متری از نهال قرار دارد.

  1. لامپ های جدید فلورسنت با طیف کامل T-5

این لامپ ها طیفی قرمز را که برای شکوفایی لازم است فراهم می کنند. لامپ های فلورسنت جدید T-5 نسل جدیدی از لامپ های فلورسنت می باشند. به این صورت که بدون افزایش توان، خروجی نور را حدود سه برابر بالا می برد. گیاهان نیز بیشتر تابش نور توسط لامپ های T-5  را جذب می کنند، زیرا بسیار به آنها نزدیک هستند.

  1. لامپ رشد گیاه گازی HIDلامپ های گازی HID

خیلی از تولید کنندگان محصولات گلخانه ای از لامپ های گازی HID استفاده می کنند و دلیل آن هم این است، که خروجی بسیار بالایی دارند و وسعت زیادی را تحت پوشش قرار می دهند. لامپ های گازی را در بالای گیاهان آویزان می کنند.

به همین علت وسعت بیشتری را شامل می شوند. همچنین این لامپ ها دارای قاب انعکاسی می باشند و نور را بهتر به سمت گیاه هدایت می کند. لامپ های گازی HID گرمای زیادی را از خود تولید می کنند. پس باید آنها را دور از گیاهان به منظور جلوگیری از سوختن برگ ها قرار داد.

لامپ های گازی HID در دو نوع، متال هالید و بخار سدیم موجود هستند.

  • متال هالید

به دلیل تولید نور آبی بیشترین شباهت را به نور طبیعی دارد. در صورت استفاده به عنوان روشنایی اولیه، بسیار مطلوب است. زیرا محیطی شبیه به محیط بیرونی برای گیاه را فراهم می کند.

  • بخار سدیم

این نور دارای طیف قرمز است و سبب افزایش گلدهی می شود. به همین علت به منظور نور اضافی در گلخانه مورد استفاده قرار می گیرد. خوب است بدانید، که گیاهان در زیر نوری که مایل به قرمز مثل نارنجی هستند، بر خلاف آبی سالم نمی مانند.

لامپ های بخار سدیم دارای عمری طولانی می باشند و باید مطابق دستورالعمل نصب شوند.

  1. لامپ رشد گیاه ال ای دی LEDلامپ رشد گیاه LED

فناوری  LED جزو جدیدترین سیستم های نوری جهت رشد گیاه به شمار می روند. مزیت شاخص  LED، کوچک بودن اندازه آنها می باشد. قطر لامپ های LED تنها چند اینچ است و نصب راحتی دارند. در بسیاری از گلخانه ها، تنها گزینه قابل اجرا لامپ های LED است. لامپ رشد گیاه  LED، نصف سایر لامپ ها وزن داشته و طیف نوری آبی و قرمز را به حداکثر رسانده که سبب تعادل در گیاهان می شود.

لامپ LED طیف سبز-زرد ناچیزی دارد. چونکه چشم انسان طیف سبز-زرد را بهتر می بیند به همین علت، لامپ های  LED بزرگ تر به چشم ما کم نور به نظر می رسند.

امیدواریم اطلاعات خوبی را در زمینه شناخت و انتخاب مناسب ترین سیستم نوری رشد گیاهان گلخانه به شما عرضه کرده باشیم. بهتر است در مورد این موضوع که چه میزان نوری برای محصولات گلخانه شما مناسب است، دانش کافی را کسب نمایید. یک راه ساده، تماس با سازوکشت می باشد.

آموزش گلخانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *