ساعت کاری 8:00 الی 18:00

تیتر

تماس با ما:       09368580205  66260346 66260359

سازه گلخانه

صفحه اصلی > سازه گلخانه

سازه گلخانه

اشتراک گذاری:


تحویل اکسپرس
خدمات پس از فروش
صدور فاکتور رسمی
مشاوره فنی

امتیاز کاربران 3 / 5. تعداد: 2

قیمت سازه گلخانه ، تصاویر سازه گلخانه ، سازه گلخانه دست دوم ، سازه گلخانه هیدروپونیک ، قیمت سازه گلخانه اسپانیایی ، نقشه سازه گلخانه تونلی ، ساخت سازه گلخانه ، نقشه سازه گلخانه pdf
توضیحات
نقد و بررسی

انواع سازه گلخانه

در این مقاله ما قصد داریم با سازه گلخانه آشنایی پیدا نماییم و همچنین در مورد قیمت سازه گلخانه به بحث و بررسی بپردازیم.

گلخانه عبارت است از، فضای کوچکی که قابلیت کنترل دما در فصول مختلف دارا می باشد. به نوعی این تعریف را علاوه بر گلخانه، می توان شرایط مورد نیاز کاشت گل گیاه در تمامی فصول دانست. به محلی که تمامی اجزای گلخانه در آن نصب می شود سازه گلخانه گفته می شود.

جهت اطلاع از قیمت سازه گلخانه تا انتها مقاله با ما همراه باشید.

گلخانه ها از لحاظ نوع مصالح به ثابت و متحرک تقسیم می شود.

گلخانه ثابت :

منظور از ثابت گلخانه هایی می باشند که مصالح مورد استفاده در آنها بادوام باشد و سالیان سال از آنها استفاده شود.

گلخانه متحرک :

این مدل گلخانه به شکلی طراحی شده است که قابلیت جابجایی داشته باشد. به عبارتی تمامی تجهیزات نصب شده در این مدل از جمله فن سیرکوله و اگزاست فن گلخانه به راحتی جدا می شود و توانایی نصب مجدد در مکانهای دیگر را دارد.

قیمت سازه گلخانه

بستر های کشت در گلخانه به دو دسته ی خاکی و هیدروپونیک تقسیم بندی می شوند. در کشت خاکی ریشه ی گیاه در خاک کشت می شود که دانش فنی زیادی نیاز ندارد و همواره بیماری های خاکی گیاه را تهدید می کند.

در بستر هیدروپونیک ریشه گیاه درموادی مثل، آب ، ماسه ، پشم سنگ و… قرار داده می شود و مواد غذایی بطور مستقیم به گیاه داده می شود. کاهش آب، کاهش بیماری های خاکی از مزیت های این نوع کشت می باشد. کشت هیدروپونیک نیاز به دانش فنی مناسب و نیروی متخصص دارد.

چرا ساخت  گلخانه تا این حد اهمیت پیدا کرده است؟

اعتقاد ما بر این است که پرورش محصولات در انواع سازه گلخانه ای بهترین گزینه رسیدن به موفقیت است. علاوه بر محصولات کشاورزی، پرورش انواع گیاهان در گلخانه سبب رسیدن به شکوفه های بزرگتر روی گل ها می شود.

همچنین پرورش گلخانه ای به دستیابی سبزیجات بیشتر و محدود شدن دردسرهای وجود آفات و بیماری ها کمک زیادی می کند. سازه های گلخانه ای به شما اجازه پرورش گیاهانی که حتی خارج از آب و هوای خود هستند را می دهد. آیا توفکر این هستید که گلخانه ای تاسیس کنید و یا اینکه از تمام ظرفیت گلخانه خود استفاده نکرده اید، پس ادامه مطلب را بخوانید.

از دلیل های مهم لزوم پرورش در محیط گلخانه، بالا بردن تعداد محصولات می باشد. فرآیند کاشت و برداشت محصولات بعدی در گلخانه ها به علت ثابت بودن دما و خاک سریعتر صورت می گیرد و یا حتی به صورت مکرر یک نوع محصول را کشت نمایید.

گیاهان در گلخانه تنش دمایی کمتری احساس می کنند، زیرا دما در انواع سازه گلخانه ای پایدار می باشد. از مزیت های بزرگ انواع گلخانه ها کاشت نهال در گلخانه و انتقال آن به بیرون برای کاشتن در زمین پس از محیا شدن شرایط است.

سازه گلخانه ای به شما این اجازه را می دهند که محصولات خود را از شرایط جوی نامساعدی مثل، وزش بادهای شدید، یخ زدگی، گرمای بیش از حد و یا افت دمایی محافظت کنید.

سازه گلخانه ای در جذب طیف مختلف نور، گرما و انرژی خورشید کمک زیادی می کنند. همچنین گلخانه ها با ایجاد سایه زنی، مانع از سوختگی و استرس گرمایی گیاهان می شوند.

نکته:

محصولاتی که در محیط داخلی گلخانه پرورش می یابند، بسیار کمتر از محیط بیرونی دچار آفات و بیماری ها می شوند. زیرا در گلخانه مدیریت فصلی آفات اجازه رشد و تکثیر انواع آفات و بیماری ها را نمی دهد. وجود چالش های تامین نیرو برای زمین های کشاورزی و تقاضای بالای محصولات تازه سبب شده است که تاسیس گلخانه ها با سازه های مورد نیاز از اهمیت ویژه ای برخوردار باشند. گلخانه ها در تامین مواد غذایی ثابت در طول سال کمک شایانی می کنند.

انواع سازه گلخانه که باید قبل از ساخت گلخانه خود بدانید

از تصمیمات مهم برای ایجاد سازه گلخانه  greenhouse structure این است که به طور جداگانه در تماس با ساختمان های دیگر ساخته شود و یا به صورت بخشی از ساختمان جدید ساخته شود. گلخانه هایی که به یکدیگر متصل اند، به طور معمول هزینه های مربوط به ساخت و گرمایش کمتری را دارند.

اسکلت گلخانه باعث ایجاد سایه می شود و با در نظر گرفتن زاویه تابش، این سایه متفاوت می باشد. توجه به این امر در زمستان با اهمیت تر است، زیرا کمترین تغییر در شدت نور رسیده به گیاهان به کیفیت و کمیت محصولات آسیب وارد می کند. بهترین انتخاب برای موقعیت گلخانه نمای جنوبی یا جنوب شرقی می باشد.

شما می توانید هرکدام از سازه گلخانه را با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی محیط، انتخاب نمایید و به وسیله اتوماسیون گلخانه شرایط را برای رشد انواع گیاهان فراهم نمایید.

 تقسیم بندی سازه گلخانه ها بر اساس نوع استفاده

سازه گلخانه آموزشی

این نوع گلخانه ها تمام امکانات کشت خاکی و هیدرو پونیک را دارند، زیرا هدف از احداث آنها آموزش تمام مراحل کاشت، داشت و برداشت به تمامی کارآموزان و دانشجویان می باشد.

دراین نوع گلخانه ها فاصله ی بین ردیف ها به منظور مکث دانشجویان بیشتر می باشد و از تمامی استاندارد های تجارتی نیز بهره مند می باشد. زیرا کارآموز باید تمامی شرایط واقعی کار را تجربه کند. گلخانه های آموزشی از پوشش شیشه با ورقه های پلی کربنات ساخته می شود و در تمامی فصول سال قابل استفاده نیز هستند.

گلخانه های تحقیقاتی

قیمت سازه گلخانه ، تصاویر سازه گلخانه ، سازه گلخانه دست دوم ، سازه گلخانه هیدروپونیک ، قیمت سازه گلخانه اسپانیایی ، نقشه سازه گلخانه تونلی ، ساخت سازه گلخانه ، نقشه سازه گلخانه pdf

گلخانه های تحقیقاتی را به منظور کارهای تحقیقاتی نظیر اصلاح ساختار ژنتیکی، تاثیر پارامترهای دما، نور، co2، رطوبت در رشد و نمو و همچنین بررسی آلودگی های میکروبی، قارچی و آفات در گل ها و گیاهان می سازند.

در گلخانه های تحقیقاتی نصب پنجره های سقفی و کناری برمحل نصب باید به گونه ای باشد که فاقد هرگونه  درز و شکاف بین آنها باشد.

مساحت گلخانه های تحقیقاتی 250 الی 500 متر مربع می باشد و به سیستم اتوماسیون پیشرفته مجهزند. در گلخانه های تحقیقاتی به طور معمول از نوع کشت هیدروپونیک و بر روی سکو انجام می گیرد. هزینه ی احداث این نوع گلخانه ها نیز زیاد می باشد.

گلخانه های تفریحی

این نوع گلخانه ها دارای زیبایی فریم به جهت استفاده در فضاهای باز خانه ها و باغچه ها می باشد و کاربری آنها بیشتر به منظور نگهداری گلدانهای خانگی و درختچه های زینتی است. مساحت این نوع گلخانه ها نیز کوچک می باشد.

عمدتا گلخانه های تفریحی اسکلتی از آهن گالوانیزه و پوشش ورقه های پلی کربنات دارند.

گلخانه های تجاری

هدف از احداث گلخانه های تجاری عبارت است از

 1. محصولاتی را تولید کنیم که خارج از فصل تولید است.
 2. پایین آوردن هزینه های تولید نسبت به فضای باز.
 3. بطور بهینه از نهاده های کشاورزی مانند بذر، کود، آب، سموم و…استفاده کنیم.
 4. استفاده کردن از روش کشت هیدروپونیک.
 5. کنترل کردن آفات، بیماری ها و آلودگی ها.
 6. ایجاد اشتغال زایی.
 7. زمین هایی که امکان کشت باز را ندارند مورد استفاده قرار دهیم.
 8. رقابت در بازار با ریسک کم.

حداقل مساحتی که برای احداث گلخانه مقرون به صرفه و اقتصادی نیز هست 5000 مترمربع می باشد و بالاتراز این مقداربه کنترل بیشتر پرامترهایی نظیر دما، رطوبت، co2، تهویه،بیماری ها و آفات نیاز است.

 

براساس ظاهرگلخانه ها به موارد زیر تقسیم بندی می شوند

گلخانه سقف شیروانی

قیمت سازه گلخانه ، تصاویر سازه گلخانه ، سازه گلخانه دست دوم ، سازه گلخانه هیدروپونیک ، قیمت سازه گلخانه اسپانیایی ، نقشه سازه گلخانه تونلی ، ساخت سازه گلخانه ، نقشه سازه گلخانه pdf

دلیل اینکه این نوع گلخانه ها به سقف شیروانی نامگذاری شده اند، شکل تاج این گلخانه هاست که به شکل عدد هشت می باشد. وجود شیب در سقف این نوع گلخانه موجب می شود که در داخل گلخانه تعرق گیاهان به سمت طرفین هدایت شود، همچنین در صورت بارش برف و باران در بیرون از گلخانه به سمت ناودان ها هدایت شوند.

سازه ی این نوع گلخانه ها گران و سنگین می باشد که دلیل این سنگینی، وزن زیاد شیشه ها و همچنین ابعاد شیشه به دلیل فاصله کم ستونها و کمانها از همدیگر کم می باشد و وزن در واحد سطح زیاد است.

احداث این نوع گلخانه بیشتر در مناطق با ذخیز و دارای بارش سالانه ی زیاد ساخته می شود. این نوع سازه از ضریب بالای انتقال حرارت در شیشه برخوردار است که از معایب آن بشمار می رود. برای اینکه این عیب را بپوشانید نیاز به ورقهای دوجداره پلی کربنات دارید که هزینه ی بالاتری را می طلبد.

به دلیل بالا بردن ضریب عبور دهی نور و بهره برداری در چهار فصل در پوشش این نوع گلخانه ها از شیشه استفاده می کنند.

گلخانه سقف  قوسی

قیمت سازه گلخانه ، تصاویر سازه گلخانه ، سازه گلخانه دست دوم ، سازه گلخانه هیدروپونیک ، قیمت سازه گلخانه اسپانیایی ، نقشه سازه گلخانه تونلی ، ساخت سازه گلخانه ، نقشه سازه گلخانه pdf

در ساخت گلخانه های سقف قوسی از پوشش پلی اتیلن یا همان نایلن استفاده می شود، که به راحتی و در زمان کمتربه سازه ی گلخانه توسط پلی لاک پیچ می شوند.

این نوع سقف ها به سبب شکل ظاهری که دارد با کمترین مقاومت در مقابل باد همراه است. وزن این نوع گلخانه در واحد سطح به دلیل نوع پوشش پلی اتیلنی و مقاومتی که در برابر برف و وزش باد دارد بسیار کمتر از نوع شیروانی آن می باشد.

چرا از سقف قوسی استفاده می شود؟

 1. گلخانه های سقف قوسی از حجم و فضای مناسبی برخوردار هستند، و دلیل آن حجم و فضای مناسب در گلخانه باعث می شود گردش هوا در گلخانه راحت تر انجام شود و همچنین co2 لازم به منظور فتوسنتز گیاهان نیز بهتر در اختیارشان قرار گیرد.
 2. سطح تبادل حرارتی کاهش می یابد.
 3. با اقلیم های مختلف سازگار است.
 4. صرفه جویی در مصرف سوخت.
 5. قابلیت احداث در مساحت های بزرگ.
 6. نحوه ی ساخت این نوع سازه بصورت پیچ و مهره ای است.

 

معایب استفاده از سازه گلخانه قوسی

 • بدلیل اینکه بالاترین نقطه ی سقف حالت افقی دارد، بنابراین عدم هدایت برف و ماندن رطوبت در آن نقطه را بهمراه دارد. که البته می توان با گنبدی کردن سقف و دوپوش کردن آن این عیب را برطرف کرد.
 • مورد بعدی در عیب این نوع سازه می توان به تهویه آن اشاره کرد. زیرا احداث پنجره برای این سازه ها مشکل تر از سازه های شیروانی است. از آنجایی که تهویه هوا در گلخانه به دلیل کاهش هزینه های کنترل رطوبت و دما از مهمترین آیتم ها می باشد، به همین جهت اجرای صحیح این سیستم بسیار مهم است.

ساخت پنجره در بالاترین نقطه سازه از مزایایی است که شرکت های سازنده بر آن تاکید دارند.

سازه گلخانه سقف گنبدی

قیمت سازه گلخانه ، تصاویر سازه گلخانه ، سازه گلخانه دست دوم ، سازه گلخانه هیدروپونیک ، قیمت سازه گلخانه اسپانیایی ، نقشه سازه گلخانه تونلی ، ساخت سازه گلخانه ، نقشه سازه گلخانه pdf

هدف از بکار گیری گلخانه های سقف گنبدی به منظور رفع دو نقیصه درگلخانه های سقف قوسی می باشد. در این سازه سقف گلخانه از حالت قوس به حالت شیروانی در می آید، در این نوع گلخانه همه ی مزایای گلخانه تونلی به علاوه ی حل مشکل سقف گلخانه های قوسی را خواهیم داشت.

این طرح از عرض بالایی در گلخانه های قوسی به اجبار استفاده می شود.

 

سازه گلخانه تونلی

در ساخت سازه ی این نوع گلخانه  از ابعاد تقریبی 6 الی 12 متر در عرض و 2 الی 4 متر در ارتفاع که بنا به محصول مورد کشت، اقلیم و منطقه استفاده می شود.

گلخانه های تونلی به دلیل کوچک بودن ابعادشان نسبت به سایر سازه ها، از گرمایش ، سرمایش و تهویه ی سریعتری برخوردارند.

سازه گلخانه های تونلی را می توان به سرعت راه اندازی و در کمترین زمان ممکن مورد استفاده قرارداد. بطور کلی گلخانه های تونلی فاقد دیواره های مستقیم و عمودی شکل است و ساختار کلی آن از اتصال به زمین تا انتها قوسی شکل می باشد.

قیمت سازه گلخانه

قیمت سازه گلخانه به عوامل زیادی بستگی دارد و نمی توان قیمت مشخصی برای آن گفت. به طور مثال، ما سازه های مختلف و متنوع و همچنین ابعاد گوناگونی برای گلخانه داریم. گلخانه شیشه ای، اسپانیایی، ایرانی، سرگرمی و… همگی گلخانه هایی هستند که می توان با انواع متریال آنها را ساخت و ابعاد هر کدام باز در قیمتگذاری سازه گلخانه موثر است. یکی دیگر از دلایلی که سبب می شود نتوان قیمت دقیق و ثابتی برای سازه گلخانه در نظر گرفت نوسانات شدید بازار ایران می باشد.

جهت اطلاع از قیمت سازه گلخانه میتوانید با واحد فروش سازوکشت تماس حاصل نمایید.

قیمت سازه گلخانه

مزایا سازه گلخانه

 • ساده و ارزان.
 • کنترل بهتر آب و هوا.
 • امکان نصب سیستم های تهویه ی مطبوع.
 • نورگیر عالی.
 • سهولت در مونتاژ و بدون نیاز به جوشکاری.
 • قابلیت ورود ماشین آلات کشاورزی به محوطه.
 • استفاده حداکثری از سیستم توزیع آب.
 • مقاومت بالا در شرایط مختلف جوی مانند برف و تگرگ.

محصولات مرتبط

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.


0 نظر درباره “سازه گلخانه

 • پدرام گفت:

  با سلام لطفا در مورد میزان مقاومت سازه گلخانه در مقابل طوفان، برف و وزن بار آویزان شده را توضیح دهید

  • iransazokesht گفت:

   با سلام و احترام
   در مورد مقاومت سازه گلخانه قبل از اینکه سازه گلخانه اجرا بشه حتما باید شرایط آب و هوای محیطی مورد بررسی قرار بگیره و بعد به انتخاب یکی از مدل های این سازه اقدام کرد.
   علاوه بر انتخاب صحیح سازه گلخانه ، باید از نظر کیفیت متریال و جنس سازه نیز اطمینان حاصل کرد.
   در صورتی که نیاز به توضیحات بیشتر داشتید با کارشناسان سازوکشت تماس بگیرید

 • جعفری نسب گفت:

  سلام روز بخیر
  تفاوت سازه های گلخانه ای تک واحدی با متصل به هم چیه؟ ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  • مدیر فنی وبسایت گفت:

   باسلام و احترام
   در جواب شما دوست عزیز باید گفت ، در گلخانه های تک واحدی آسانتر به دمای مورد نظر می رسیم، اما به سرعت هم این دما را از دست می دهیم. نور در گلخانه تک واحدی یکنواخت پخش می شود اما ارتفاع زیاد این نوع گلخانه سبب افزایش مصرف سوخت برای گرم کردن آن می شود. در گلخانه های متصل به هم(جوی پشته ای) دارای یک قسمت برجسته و یک قسمت فرورفته می باشند. مزیت های گلخانه های متصل به هم نیاز به زمین کمتر،نیاز به اسکلت کمتر و نیاز به گرمای کمتری می باشد. اما برف به سختی در گلخانه های متصل به هم ذوب شده و حتی سبب شکستن اسکلت نیز می گردد و به علت وجود قسمت های متصل به هم نور را شکسته و سبب سایه اندازی و کاهش رشد گیاهان می گردد.