کود مس

کود سولفات مس کشاورزی چیست ؟ قبل از خرید کود مس حتما این مطلب را بخوانید

کود مس چیست؟ و چه کاربردهایی دارد؟

اگر می خواهید بدانید که کود مس یا سولفات مس چیست و تاثیر آن در محصولات به چه صورت است ویا چه مزیتی داردو… توصیه می کنیم ادامه مطلب را با دقت بخوانید.

 

کود سولفات مس جزو کود های شیمیایی پر مصرف است و در صنایع مختلفی به کار می رود. این ماده شیمیایی به رنگ آبی روشن است که از این رو به آن، گوهر آبی و یا اسامی مرتبط نیز گفته می شود.از واکنش ورقه های مس به وسیله سولفوریک اسید به دست می آید که، رایج ترین نوع آن سولفات مس پنج آبه که به آسانی در آب قابل حل می باشد.

از خواص کود مس می توان به ضد قارچی و ضد میکروبی بودنش اشاره کرد.  با استفاده از کود سولفات مس می توان، به وسیله ی کود دهی به ریشه درختان و گیاهان و بوته ها، با ویروس های میکروبی و قارچی که سبب ایجاد لکه در برگ ها، زنگ زدگی و زخمی شدن پوسته سیب می شود، مبارزه کرد.

روش و مقدار مصرف کود مس

سولفات مس در شکل گیری کلروفیل برگ ها و بالا بردن سرعت فتوسنتز و شکل گیری ویتامین a موثر است. این عنصر به شکل کاتیون های دوبار مثبت در گیاهان جذب می شود و در فعالیت آنزیمی و بیوسنتز گیاهان نقش پررنگی ایفا می کند.

همچنین، به وسیله ترشح هورمون اتیلن در زود رسی میوه ها موثر می باشد. کود مس بسیار پرخاصیت است و در صنایع نساجی و دارویی هم بکار می رود. مثلا از سولفات مس به منظور تولید رنگ آبی و سبز، رنگ مو، رنگ آمیزی چرم ها، رنگ پارچه های نخی و ابریشمی، تولید سموم ضد قارچ و ضد باکتری، از بین بردن جلبک های داخل استخر و… می توان استفاده کرد.

روش و مقدار مصرف کود مس

 • در زمان مشاهده علائم فقر مس در گیاهان مصرف شود
 • تا زمان برطرف شدن کامل علائم کمبود، بین 2 الی 3 نوبت می توان مصرف کرد
 • زمان مناسب در ساعات اولیه و پایانی روز می باشد
 • خوداری از محلول پاشی در گیاهانی که در روند گلدهی می باشند

علائم کمبود منگنز در گیاهان

شیوه ی مصرف کود سولفات مس کشاورزی

به صورت عمده از کود سولفات مس کشاورزی از طریق جایگذاری عمقی مصرف می شود و روش محلول پاشی آن باید با احتیاط و تنظیم PH انجام شود. روش مصرف نواری بهترین روش کاربرد این کود است.

 1. توصیه ما این است که، برای استفاده درختان در زمستان در قسمت میانی سایه انداز همراه با کود حیوانی و گوگرد به روش چالکود به مقدار 50 الی 150 گرم، به ازای هر درخت بارور استفاده شود.
 2. در نباتات زراعی در زمان تهیه بستر بذر، به همراه باقی کودهای زمستانه مقدار20 کیلوگرم در هکتار، زیر خاک بکار رود.
 3. در هنگام بکارگیری روش محلول پاشی برای درختان میوه 3 الی 5 کیلوگرم برای هر هزار لیتر آب به منظور یک هکتار و برای محصولات زراعی 2 کیلوگرم برای هر هزار لیتر آب در یک هکتار محلول پاشی صورت گیرد.

کود مس 15 درصد کلات شده        EDTA

این نوع کود مس نقشی پررنگ در ساختمان سبزینه و انجام فعالیتهای آنزیمی ایفا می کند.

شیوه استفاده از کود کلات مس 15 درصد

خاکیمقدار مصرفمحلول پاشیمقدار مصرف
گیاهان زراعی1تا2 کیلو گرم در هکتارگیاهان زراعی250تا500 گرم در هکتار
گیاهان باغی7تا30 گرم برای هر درختگیاهان باغی250تا 500 گرم در هکتار

نشانه های فقر مس درگوجه فرنگی

 • به شکل لوله ای در آمدن لبه برگ های جوان و میانی
 • رنگ برگ به شکل سبز مایل به آبی تغییر پیدا می کند
 • سفت و کوچک شدن برگ های انتهایی گیاه
 • خمیدگی به سمت پایین دمبرگ ها
 • توقف در رشد ساقه گیاه
 • نکروز شدن رگبرگ های اصلی و وسطی

روش و میزان مصرف کود منگنز

نشانه های فقر مس در خیار

 • کوچک ماندن برگ های جوان
 • کوتاه شدن فاصله بین گره ها و توقف رشد گیاه
 • ایجاد کلروز بین رگبرگی در برگ های مسن
 • برنزی شکل شدن رنگ برگها و پژمردگی تمامی برگ ها و سرایت کلروز از برگ های مسن به برگ های جوان در مراحل پیشرفته

علائم کمبود یا فقر مس در گیاهان

نشانه های کمبود کود مس در درختان میوه به وسیله پلاسیدگی برگ های انتهایی و ریزش این برگ ها آغاز می شود.

نقش کود منگنز در گیاهان

در غلات ریز دانه، این علائم با مارپیچ شدن برگ ها، زردی عمومی، سوختگی نوک برگ و ظاهر شدن رنگ سبز کم رنگ در برگ های جوان و تشکیل نشدن کامل سنبله به خصوص سنبله انتهایی و بستن دانه خفیف است.

در مرکبات این کمبود سبب، مرگ در جوانه انتهایی می شود. رگبرگ ها چروکیده و خمیده می شود، ترشح صمغ بر روی میوه را شامل می شود، امکان ترکیدن پوست دارد که سبب خارج شدن صمغ آن می شود.

در سبزی ها برگ ها شادابی خود را از دست می دهند و امکان دارد به سبز تیره باقی بمانند. فقر یا کمبود عنصر مس با ترکیب عوامل زیر تشدید می شود:

 • خاک های گچی، شنی و آلی
 • زمین های مرتعی تازه احیا شده
 • مصرف بیش از حد کود ازته

نشانه های فقر مس

نتیجه گیری

کود مس در تشکیل کلروفیل در گیاهان نقش مهمی دارد و به علاوه از این عنصر گرانبها در صنایعی مثل، نساجی و رنگ رزی هم استفاده می شود. عنصر مس خاصیت ضد قارچی و ضد باکتریایی دارد و در ازبین بردن آفات نیز نقش پر رنگی ایفا می کند. کود سولفات مس که به صورت پودری آبی رنگ می باشد و به گوهر آبی معروف است را، می توان به روش های گوناگونی ار جمله چالکود یا نواری و یا محلول پاشی بر روی برگ ها مورد استفاده قرار داد.

زرد رنگ شدن برگ ها، قهوه ای شدن یا سوختگی آنها و از بین رفتن شادابی در گیاهان یا پلاسیدگی و… همگی جزئی از آثار کمبود کود مس در گیاهان می باشند.

2 دیدگاه

  • باسلام و احترام
   کمبود مس سبب مرگ جوانه انتهایی و چروکیدگی رگبرگ ها و همچنین تشکیل صمغ روی میوه که در برخی موارد ترکیدن پوست باعث خارج شدن صمغ آن می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.

  Call Now Button