ساعت کاری 8:00 الی 18:00

تماس با ما:       09368580205  62999567

کود گیاهی یا کود سبز

صفحه اصلی > کود گیاهی یا کود سبز
اشتراک گذاری:


تحویل اکسپرس
خدمات پس از فروش
صدور فاکتور رسمی
مشاوره فنی

امتیاز کاربران 3 / 5. تعداد: 2

قیمت کود گیاهی یا کود سبز
توضیحات
نقد و بررسی

مقاله در مورد کود سبز ، کود سبز رنگ چیست ؟؟

در این مقاله قصد داریم به بررسی بهترین کود سبز و قیمت آن بپردازیم

کود گیاهی یا کود سبز چیست ؟

برای پاسخ به کود سبز چیست باید گفت :منظور از کود سبز یا کود گیاهی در کشاورزی، گیاهانی می باشد که از قبل ریشه کن شده اند و در زیر خاک قرار گرفته اند . این نوع گیاهانی که در حال مرگ هستند از نوع پوششی می باشند. که به عنوان مواد مغذی و آلی رشد داده می شوند . که با توجه به تناسب قیمت کود گیاهی میتوان به سهولت آن را تهیه نمود.

به این صورت که گیاهی که به منظور کود سبز پرورش داده می شود . پس از سبز شدن و مدتی بعد از گلدهی شخم زده شده و با خاک ادغام می شود.

مزایا استفاده از کود های گیاهی

اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتری در مورد کود سبز یا کود گیاهی هستید، حتما ادامه مطلب را بخوانید.

استفاده از کود سبز جزو راه هایی است که، سبب افزایش مواد آلی خاک در تناوب زراعی می شود. منظور کلی کود سبز یعنی، شخم زنی گیاه بعد از رشد کافی بدون برداشت محصول در خاک می باشد.

البته کود سبز یا کود گیاهی به طور عملی مواد غذایی را به خاک اضافه نمی کند، درواقع آن چیزی که در طول رشد خود از خاک جذب کرده است را دوباره به خاک بر می گرداند. درصورت استفاده از گیاهان تیره تمامی ازت جذب شده به خاک بر می گردد.

از سویی دیگر کود گیاهی به وسیله جذب و ذخیره مواد غذایی درخود، مانع از شسته شدن آنها می شود. توجه داشته باشید، گیاهی که به عنوان کود سبز استفاده می کنید، نباید تاثیرات فیتوتوکسینی در محصول بعدی را داشته باشد.

همچنین گیاهی که به منظور کود گیاهی استفاده می شود، باید فصل رشد کوتاهی داشته باشد، تراکم بوته زیاد را تحمل نماید و رشد سبزینه خوبی داشته باشد تا، جدا از اضافه نمودن میزان زیادی ماده آلی به خاک، بطور کامل خاک را پوشش دهد. زیرا پوشش خاک به جهت مانع شدن از فرسایش خاک و جلوگیری از رشد علفهای هرز اهمیت ویژه ای دارد. در نتیجه از اهداف کود گیاهی را می توان به، افزایش مقدار مواد آلی خاک، حفظ نمودن مواد غذایی خاک، جلوگیری کردن از فرسایش در خاک و مبارزه با علفهای هرز اشاره نمود.

چه گیاهانی برای کود سبز مناسب هستند

مناسب ترین زمان تهیه کود سبز

بهترین زمان تهیه کود سبز، بعد از گلدهی گیاه می باشد. گیاه مورد نظر جهت تهیه کود باید در زمان گل دادن یا خوشه بستن به زیر خاک قرار گیرد. به این علت که، قبل از گل دادن گیاه قسمت های سبزینه ای گیاه تشکیل نشده و در نتیجه پس از بردن زیر خاک مواد آلی کافی به خاک اضافه نمی شود. بکار بردن کود گیاهی برای بازگرداندن مواد آلی به خاک می باشد. گیاهان بعد از کاشته شدن و رشد کافی دوباره به زمین برگردانده می شوند.

از گیاهان زراعی مختلفی مانند، علوفه و بقولات مثل، انواع شبدر، عدس، باقالی و.. و گیاهان خود روی ازجمله، ختمی، گل بنفشه و یا بعضی از اجزا گیاه مثل، ساقه و برگ سیب زمینی و شلغم برای تهیه این کود می توان استفاده کرد.

کود سبز چیست

مزیت های استفاده از کود گیاهی

تامین مواد آلی خاک

از جمله تاثیرات کودهای سبز، مواد آلی خاک می باشد، مخصوصا در زمانی که حیوانات کافی وجود نداشته و بقایای گیاهی به جا مانده در حدی نباشند که هوموس خاک را در حد ایده آل نگه دارند. بعد از اینکه گیاه را به خاک بر میگردانید، هم ریشه و هم قسمت های هوازی آن پوسیده می شوند و مواد آلی خاک را بهبود می بخشند. کود سبز خاک های سبک شنی را چسبنده و خاک های سنگین رسی را پوک و سبک می کند.

بهبود ازت خاک

کود سبز جدا از کربن آلی، مقداری ازت به خاک می افزاید. به عنوان مثال، چنانچه یک گیاه لگومینه یا بقولات به خاک بازگردانده شوند، با توجه به این مسئله که بیشتر این گیاهان در شرایط مطلوب آمادگی جذب و تثبیت ازت موجود در هوا را دارند، احتمال افزایش ذخیره ازت خاک زیاد می باشد.

روش های کشت کود سبز

حفاظت خاک

در طول سال به علت وجود فرسایش خاک و اینکه خاک بدون محافظ یا پوشش نباشد از گیاه پوششی استفاده می شود. این نوع گیاهان در مواقع بارش های زیاد در خاک های سنگین از نشست خاک و در خاک های سبک از فرسایش خاک جلوگیری می کنند. همچنین در مناطق باد خیز از کنده و جابجایی خاک جلوگیری می کنند.

تامین ماده بیوشیمیایی خاک

کود سبز به صورت ماده غذایی میکروارگانیسم های خاک قرار می گیرد. همچنین، گاز کربنیک، گاز آمونیاک، ترکیبات نیتراته و سایر ترکیبات پیچیده و ساده را تولید و در اختیار نباتات زراعی قرار می دهد.

 

بهترین کود سبز

روش های کشت کود سبز

کودهای سبز را به دوصورت اصلی و فی مابین می توان کشت کرد. از مزیت های روش درست کشت این می باشد که، هم از فاصله زمانی بعد از برداشت و کاشت نباتات زراعی استفاده شده . و هم از خاک و رطوبت موجود در آن کاملا استفاده می برند . و ادوات و ماشین آلات کمتری به کار می رود.

منظور از کشت اصلی این است که، مثل گیاهان زراعی، کود سبز در فصلی معین و به صورت یک زراعت اصلی و یا به تنهایی کاشته شود. زمان کشت اصلی هم پاییز و یا بهار می باشد. به جز گیاهانی مانند، ذرت خوشه ای و یا یونجه که در فصل بهار کشت می شوند . سایر کشت های کود سبز در پاییز صورت می گیرد.

نکته قابل توجه ، در صورتی که از یک نوع کود سبز نتیجه مطلوب بدست نمی آید. می توانید از دو نوع گیاه به صورت مخلوط به عنوان کود سبز کشت نمایید. مهم است که این دو گیاه از لحاظ خصوصیات زراعی مانند، رشد شاخ و برگ و ریشه یا نیازهای غذایی باهم هماهنگ باشند. به عنوان مثال، کشت مخلوط یولاف و نخود فرنگی یا چاودار و ماشک، از جمله کشت های مخلوط می باشند. با توجه به پایین بودن قیمت کود گیاهی این کود را از ما بخواهید.

کشت فی مابین، در فاصله زمانی مابین برداشت و کشت دو نوع گیاه زراعی پشت سر هم انجام می شود. در صورتی که کود گیاهی در فواصل بین برداشت زراعت اصلی پاییز در سال قبل و کاشت زراعت اصلی پاییز در سال بعد کشت انجام شود، آن کشت فی مابین تابستانه نام دارد. مثل انواع شبدر، شلغم، چغندر علوفه ای، ذرت خوشه ای و…

 

مزایای روش های درست کشت

چه گیاهانی برای کود سبز مناسب هستند

خلر

لوبیا روغنی

انواع لوبیا

چاودار

شبدر

جو

گندم سیاه

موارد فوق، از جمله مهمترین گیاهانی هستند . که از آنها به عنوان کود سبز در کشت های آبی مورد استفاده قرار می گیرند.

بهترین کود سبز-کود سبز چیست

نتیجه گیری در مورد بهترین کود سبز

به صورت کلی، کودهای سبز برای جلوگیری از رشد علف های هرز و بازگرداندن مجدد مواد آلی که توسط گیاه در پروسه رشد جذب شده اند. مورد استفاده قرار می گیرند . و فواید بسیاری هم برای خاک و هم برای محصول مورد نظر که در آینده می خواهند کاشته شوند دارد. سبب حاصلخیزی خاک شده و ترکم خاک را حفظ می کند و همچنین مانع از هم گسیختگی خاک می شود. بهترین زمان استفاده از کود  سبز بعد از گل دادن گیاه و تشکیل کامل سبزینه آن می باشد . زیرا، اگر قبل از گلدهی باشد سبزینه گیاه کاملا تشکیل نشده است . و مواد آلی ناچیزی به خاک داده می شود. در حقیقت استفاده از کود گیاهی یعنی، آماده سازی زمین برای کاشت محصول در دوره ی بعدی می باشد.

قیمت بهترین کود سبز

برای اطلاع از قیمت کود گیاهی با کارشناسان فنی مجموعه سازوکشت تماس حاصل نمایید.

محصولات مرتبط

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.