ساعت کاری 8:00 الی 18:00

تیتر

تماس با ما:       09306411330 66260346 66260359

انواع سیستم گرمایش گلخانه

صفحه اصلی > انواع سیستم گرمایش گلخانه

انواع سیستم گرمایش گلخانه

قیمت سیستم گرمایش گلخانهویژگی و تفاوت انواع سیستم های گرمایش گلخانه

برای پرورش انواع سبزیجات مثل، گوجه فرنگی، خیار و یا هر نوع دیگر از سبزیجات در زمستان، دمای گرمایی گلخانه بسیار اهمیت دارد. در زمستان دمای گلخانه باید مرتب چک شود تا به هدف خود که راندمان بالا در تولید است برسیم. در این نوشته به معرفی انواع سیستم گرمایش گلخانه پرداخته شده است.

سیستم های مختلف گرمایش گلخانه

فراهم ساختن یک سیستم گرمایشی در داخل گلخانه در ایجاد دمای مطلوب کمک کننده است.

سیستم های مختلف گرمایش گلخانه

 • سیستم گرمایش مادون قرمز
 • سیستم گرمایش دیگ بخار
 • سیستم گرمایش گازی

گرمایش مادون قرمز

گرمایش گازی

در این روش از انواع سیستم گرمایش گلخانه از لوله هایی را از محیط گلخانه عبور داده و توسط یک مشعل این لوله ها گرم شده و دمای گلخانه را بالا می برد. این سیستم گرمایی دارای سنسور و تنظیم کننده دما نیز هست. می توان از مزیت این نوع گرمایش به دی اکسید کربن اشاره نمود که برای رشد محصولات ضروری می باشد.

از عیب آن هم خشک بودن هوای انتقالی به محیط می باشد.

گرمایش مادون قرمز

هزینه این سیستم بالاست. این سیستم از یک کنترل کننده دما و لامپ مادون قرمز تشکیل شده است و به طور اتوماتیک عمل می کند. مزیت گرمایش مادون قرمز این می باشد که بدون سوزاندن اکسیژن اقدام به گرم کردن سطح داخل گلخانه می کند و برای جو زمین بی ضرر است.

 

گرمایش گلخانه کوچک ، گرمایش گلخانه خانگی ، گرمایش گلخانه با بخاری ، قیمت سیستم گرمایشی گلخانه ، بهترین گرمایش برای گلخانه ، هزینه گرمایش از کف گلخانه ، گرمایش ارزان گلخانه ، طراحی سیستم گرمایش گلخانه

سیستم گرمایش دیگ بخار

این سیستم با گرم کردن آب موجود در دیگ بخار باعث ایجاد گرما می شود. دیگ های بخار دارای شیر مخصوص جهت انتقال گرما هستند. بسیار شبیه سیستم گرمایش خانگی است. آب گرم توسط پمپ در لوله ها به گردش در می آید و از چند مدار برای گرمایش آب بهره می برد.

محل مناسب را برای احداث گلخانه انتخاب کنید

به دلیل اینکه در گلخانه ها از پوشش های شفاف پلی کربنات استفاده می شود، در مقابل سرما حساس و از مقاومت کمی برخوردارند. برای کم کردن هزینه های ناشی از مقابله با سرما و یخ زدگی در گلخانه لازم است که گلخانه خود را در محلی آفتاب خیز و دور از باد نصب کنید.

محل مناسب را برای احداث گلخانه انتخاب کنید

سیستم گرمایش از کف

از دیر باز جهت گرم نگه داشتن محیط های مختلف از سیستم های گرمایشی مثل شوفاژ یا رادیاتور استفاده می کردند. به این صورت که منبع گرما یعنی موتورخانه در یک قسمت خاص از ساختمان قرار می گرفت و گرما بوسیله هوا به تمام بخش ها انتقال می یافت.

اما یک نوع سیستم گرمایشی نیز هست که بصورت گرمایش از کف می باشد و شما اگر بر روی سطح زمین راه بروید گرما را حس می کنید. گرم کردن محیط با استفاده از سیستم گرمایش از کف سبب پخش یکسان گرما به تمام نقاط می شود.

سیستم گرمایش از کف در دونوع الکتریکی و هیدرونیک وجود دارد. در سیستم الکتریکی گرما با استفاده از کابل های برقی و در سیستم هیدرونیک گرما با استفاده از عبور آب گرم از لوله ها منتقل می شود. که البته بیشترین نوع تامین گرما بوسیله گرمایش از کف، مربوط به نوع هیدرونیک است. در حقیقت منظور از گرمایش از کف به شکل عامیانه تامین گرما از پایین به سمت بالا می باشد.

هیتر یا بخاری گلخانه

گرمایش گلخانه در زمستان همانند سرمایش در تابستان از اهمیت بالایی برخوردار است. همانگونه که سرمای بیش از اندازه سبب از بین رفتن محصولات گلخانه ای می شود، گرمای زیاد هم گیاهان رااز بین می برد. به همین جهت باید دما را در محیط کشت در حد ایده آل نگه داشت تا در فصل سرما میزان بهره وری بالا رود.

ازجمله تجهیزی که در فصول سرد سال برای کشت محصولات گلخانه ای مورد استفاده قرار می گیرد هیتر یا بخاری گلخانه ای است. ازهیتر گلخانه ای به اسامی دیگری مثل، کوره هوای گرم،بخاری گلخانه ای یا هیتر کابینی هم یاد می شود.

نحوه ی کارکرد هیتر گلخانه هم به این صورت است که در مرحله اول سوخت درون مشعل به احتراق در می آید و لوله های تعبیه شده توسط شعله داغ شده و هوای گرم شده توسط فن به محیط بیرونی دمیده می شود. این نوع بخاری یا هیتر گلخانه ای در مرغداری ها، سالن های ورزشی، مکان های صنعتی و… نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

ویژگی سیستم گرمایش گلخانه

یونیت هیتر گلخانه ای

یونیت هیتر یک نوع دستگاه گرمایش است که برای گرم کردن سالن های ورزشی، کارخانه ها،گلخانه ها و… بکار می رود. به این شکل که با استفاده از بخار آب یا آب داغ برای ایجاد گرما استفاده می شود. کارکرد آن هم به این شکل است که ابتدا آب گرم یا بخار آب درون کویل ها به جریان در می آید و سپس توسط فن تعبیه شده در پشت یونیت هیتر هوای گرم را به سالن یا محیط مورد نظر انتقال می دهد.

از مزیت های یونیت هیتر می توان به این موارد که چون بر روی سقف یا دیوار نصب می شوند فضای محیط رو اشتغال نمیکنند و همچنین قابلیت کنترل دستی انتقال گرما را نیز برخوردارند.

هیتر تابشی

هیتر تابشی جزو آندسته از سیستم های گرمایشی می باشد که با پیشرفت تکنولوژی جایگزین خوبی برای سیستم های قدیمی شده است. هیتر تابشی شامل، مشعل، لوله های جذب کننده آتش، صفحه انعکاس دهنده حرارت و یک فن مکنده می باشد.

امروزه از هیتر تابشی تقریبا در تمامی صنایع، کارخانجات، گلخانه ها،انبارها و… استفاده می شود. از هیتر تابشی در همه مکان هایی که فاقد سیستم حرارتی مرکزی هستند، بکار می رود. استفاده از هیتر تابشی در گلخانه ها و مرغداری ها سبب افزایش راندمان تولید و کیفیت محصولات گشته است.

جت هیتر

جت هیتر

جت هیتر یک نوع بخاری است که به دلیل شکل ظاهری آن به هیتر موشکی نیز معروف است. جت هیتر در دو مدل دودکش دار و فاقد دودکش تولید می شوند و نوع سوخت آنها هم گازوئیل و هم گازی و یا هر دوی آنها که دوگانه سوز نام دارد در بازار موجود است.

ساختار جت هیتر از دیگ آتش، مشعل و فن تشکیل شده است. به صورت که فن در ابتدای دستگاه با مکش هوای سرد به درون جت هیتر و برخورد هوای سرد به دیگ آتش گرم شده و از آنطرف جت هیتر خارج می شود و به این ترتیب محیط اطراف را گرم می کند. بهتر است از جت هیترهای دودکش دار به دلیل تولید گازها و آلاینده های خطرناک برای محیط استفاده شود.

 

در انتخاب سیستم گرمایش به نکات زیر توجه کنید

 • مقدار بودجه
 • مساحت گلخانه
 • نوع خاک
 • نوع محصولات در حال رشد
 • نوع روشنایی بکار رفته در گلخانه

همانطور که می دانید، انواع سیستم گرمایش گلخانه دیگ بخار یا آب گرم از رایج ترین نوع سیستم گرمایش برای گلخانه است. دلیل آن هم توزیع یکنواخت گرما در داخل گلخانه به منظور رشد بهینه محصولات می باشد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.


0 نظر درباره “انواع سیستم گرمایش گلخانه

 • ذبایحی گفت:

  سلام لطفا راهنماییم کنید برای مناطقی که فاقد گاز طبیعی می باشد یک گلخانه با حجم 15 هزار متر مربعی را چطور گرم کنیم؟

  • مدیر وبسایت گفت:

   باسلام و احترام
   میتوانید از منبع گاز مایع یا هیترهایی که با گاز مایع کار می کنند یا اینکه هیترهای برقی 3 فاز با تعداد بالا استفاده نمایید.