ساعت کاری 8:00 الی 18:00

تماس با ما:       09368580205  62999567

کود پتاسیم یا پتاسه

صفحه اصلی > کود پتاسیم یا پتاسه
اشتراک گذاری:

کود پتاسیم در گیاه یکی از عناصر مهم و حیاتی جهت رشد و نمو در گیاهان است و کمبود این عنصر موجب می شو دکه رشد گیاه شما متوقف شده و شروع به از هم گسیختگی کند.


تحویل اکسپرس
خدمات پس از فروش
صدور فاکتور رسمی
مشاوره فنی

امتیاز کاربران 5 / 5. تعداد: 1

قیمت کود پتاسیم
توضیحات
نقد و بررسی

کود پتاسیم یا پتاسه

کود پتاسیم چیست؟

پتاسیم (K) یکی از عناصر ضروری جهت رشد و نمو گیاهان می باشد. کود پتاسیم مانند دو عنصر نیتروژن(N) و فسفر (P) از مواد غذایی اصلی یا کود شیماییی ماکرو می باشد. کود سولفات پتاسیم  Potassium fertilizer با ترکیبات مختلف شیمیایی به گیاه داده می شود.با توجه به تناسب قیمت کود سلفات پتاسیم میتوانید این کود را به سهولت تهیه نمایید.

انواع کود پتاسیم

انواع کود پتاسیم

کود پتاسیم کلرید

این نوع از کود پتاسیم ، دارای 60 الی 62 درصد پتاسیم است که با کد 60-0-0 نشان داده می شود. مصرف بیش از حد این کود به هیچ وجه توصیه نمی شود. زیرا کلر بالای آن سبب سمی شدن خاک می شود. بنابر این، باید بعد از پاشیدن کود پتاسیم به طور سطحی یا قرار دادن در قسمت پایینی گیاه، آبیاری شود و یا هنگام بارندگی آبیاری صورت گیرد.

مزیت کود پتاسیم کلرید پایین بودن قیمت آن نسببت به سایر کودهای پتاسیم می باشد. همچنین بدون بو و دارای کریستال های قرمز است.

معرفی لیست قیمت کود سلفات پتاسیم

کود سولفات پتاسیم

این نوع کود سولفات پتاسیم ، شامل 50 درصد پتاسیم می باشد که، کد آن 50-0-0 است. جدا از قرار دادن پتاسیم، با اسید سولفوریک PH خاک را پایین نگه می دارد تا اینکه جذب موادمغذی بالا رود و همچنین مفید برای گیاهانی است که به کلر حساس هستند. این کود نسبت به پتاسیم کلرید از قیمت بالاتری برخوردار است و حلالیت سه برابر کمتری را دارد. در کشت های هیدروپونیک می تواند منبع پتاسیم و گوگرد باشد و باعث مقاومت گیاهان به سرمازدگی نیز شود.

بکار بردن این کود در خاک های اسیدی باعث، افزایش اسیدیته خاک شده و سبب افزایش آثار سمی آلومینیوم و آهن فعال در خاک بر روی گیاه می شود.برای بررسی و اطلاع از قیمت کود پتاسیم با ما در ارتباط باشید.

کود نیترات پتاسیم

شامل 44 درصد پتاسیم و 13 درصد نیتروژن است که، کد آن 44-0-13 می باشد. این کود محلول در آب است و به صورت تزریق در خاک، آبیاری و محلول پاشی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین برای گیاهانی که منبع نیتراته نیتروژن را به فرمت آمونیوم آن ترجیح می دهند و گیاهانی که به کلر حساس می باشند بسیار مناسب است. نسبت به سولفات پتاسیم گرانتر و بطور کلی، گرانترین نوع کود پتاس می باشد.

کود پتاسیم چیست؟

کود پتاسیم منیزیم سولفات

معروف به لانگبینیت و دارای 22 درصد پتاسیم، 22 درصد گوگرد و 11 درصد منیزیم می باشد که، کد آن 22-22-0-0S-11MG است. از این کود برای مواقعی که گیاه با ارزش است و به هر سه عناصر به اندازه کافی نیاز داشته باشد و گیاهانی که تنها به پتاسیم نیاز داشته باشند استفاده می شود.

به دلیل خنثی بودن کود منیزم سولفات باعث اسیدی یا قلیایی شدن خاک نمی شود.

دلایل افزایش محصول با استفاده از کود پتاسیم

 • سبب رشد ریشه شده و میزان تحمل گیاه در مقابل خشکی را بالا می برد
 • به تولید سلولوز کمک می کند
 • حدود 60 آنزیم موثر در رشد گیاه را فعال می کند
 • نقش اساسی در فتوسنتز و غذاسازی دارد
 • کمک بسزایی در انتقال قندها و نشاسته ها می کند
 • باعث تولید دانه های نشاسته دار می شود
 • مقدار پروتئین گیاه را بالا می برد
 • به کاهش پلاسیدگی و فقر آب کمک می کند
 • سبب کاهش نماتدها و بیماری ها در گیاه می شود

میزان جذب پتاسیم بوسیله محصولات

محصول
تولید
جذب پتاسیم(کیلوگرم درهکتار)
یونجه
45کیلوگرم بر تن
675
ذرت
12.5تن در هکتار
299
پنبه
1700کیلوگرم در هکتار
236
دانه سورگوم
900کیلوگرم بر هکتار
270
بادام زمینی
4500کیلوگرم بر هکتار
208
دانه سویا
3750کیلوگرم در هکتار
230
گندم
5تن در هکتار
182

پتاسیم خاک از لحاظ دسترسی به سه دسته زیر تقسیم بندی می شود

پتاسیم غیر قابل دسترس

حدود 90 الی 98 درصد کل پتاسیم درخاک، درون مواد معدنی اولیه غیر محلول موجود هست که در برابر تجزیه شیمیایی مقاومت بالایی دارند. این مواد به آرامی پتاسیم را آزاد کرده و اندازه آن به نسبت نیاز محصولات در حین رشد ناچیز است.

پتاسیم با دسترسی کم

این حجم پتاسیم شامل 1 الی 10 درصد از منابع پتاسیم موجود را تشکیل می دهد و احتمالا مواد حل شده معدنی در خاک یا کودهای پتاسه منشا آنها باشد. این نوع پتاسیم با چسبیدن به سطح ذرات رس با آنها پیوند بر قرار می کنند و یا به شکل تثبیت شده می مانند. بنابراین پتاسیم موجود در لایه های رس به سکلی آرام مورد مصرف گیاه می رسند.

پتاسیم با دسترسی زیاد

حدود 0.1 الی 2 درصد پتاسیم خاک قابلیت دسترسی برای گیاه دارند. این نوع پتاسیم به شکل حل شده در ترکیبات خاک موجود است که در دادو ستد رس با مواد ارگانیک نگه داشته می شود. همچنین قابلیت تبادل را نیز دارد، چراکه بوسیله یون های بار مثبت دیکر جاگزین می شود و شامل، هیدروژن، کلسیم و منیزیم می باشند. این نوع تبادل با سرعت بالا و مدام صورت می گیرد.

میزان جذب پتاسیم

نقش پتاسیم در گیاه

 • سبب فعال شدن آنزیم های بافت های مریستمی می شود
 • منجر به تنظیم روزنه های آبی گیاه می شود
 • تاثیر مثبت بر انرژی گیاه
 • سبب جذب ازت و ساخت پروتئین ها می شود
 • کمک به ساخت نشاسته
 • موثر در انتقال کربوهیدرات ها به تمام اندام های گیاه
 • موثر بر رشد گیاه
 • افزایش مقاومت گیاه در برابر خمیدگی و ورس
 • افزایش کیفیت میوه و بهتر شدن رنگ میوه
 • سبب افزایش گیاه در مقابل آفات و بیماری می شود

گیاهانی که به پتاسیم نیاز دارند

چه گیاهانی به پتاسیم نیازدارند

 • گیاهانی که پتاسیم دوست هستند شامل، سیب زمینی و کرفس می باشند
 • گیاهانی مانند، گوجه فرنگی و چغندر قند به شکل متوسط نیازمند پتاسیم هستند
 • جذب پتاسیم در گیاهان گرمسیری در صورت افزایش دما، بالا رفته و در گیاهانی که سردسیر می باشند، با افزایش دما مقدار جذب پتاسیم در آنها بالا رفته و پس از آن جذب پتاسیم در آنها کاسته می شود.

نقش پتاسیم در گیاه-قیمت کود سلفات پتاسیم

پتاسیم تیو سولفات

از انواع کود پتاسیم است که شامل 25 درصد پتاسیم و 17 درصد گوگرد است و کد آن S0-0-25-17 می باشد. کود تیو سولفات ، هنگامی که توسط میکروب های خاک به سولفات تبدیل شوند، قابلیت استفاده برای گیاه می شود و بین 1 الی 2 هفته طول می کشد.

چنانچه این کود با کود اوره استفاده شود، تبدیل اوره به آمونیوم را کاهش می دهد و از این رو هدر رفت این یون را کم می کند. طریقه ی مصرف این نوع کود از طریق، سیستم آبیاری، آبیاری قطره ای و محلول پاشی انجام می گیرد. درصورتی که دما بیشتر از 32 درجه باشد، نباید از محلول پاشی استفاده کرد.

علامتهای کمبود پتاسیم در گیاه

این علامتها در برگ های پیر دیده می شود. به این صورت که در دولبه ای ها، لبه های برگ زرد و بعد قهوه ای شده و در یک لبه ای ها، علائم از نوک برگ ها شروع می شود. این تغییر رنگ در وسط برگ به شکل موزاییکی قابل شناسایی می باشد.

دلایل افزایش محصول با استفاده از کود

در مورد علائم فیزیکی هم باید گفت که، برگ ها در زاویه های مختلف از شاخه ها و از همدیگر قرار می گیرند و در واقع شلختگی خاصی در برگ ها بوجود می آید.

همچنین در مورد ریشه ها نیز علامت هایی نظیر له شدگی و نرمی مشاهده می شود.

نتیجه گیری

کود پتاسیم در گیاه یکی از عناصر مهم و حیاتی جهت رشد و نمو در گیاهان است و کمبود این عنصر موجب می شو دکه رشد گیاه شما متوقف شده و شروع به از هم گسیختگی کند.

ما نیز در این مطلب سعی بر آن داشتیم که، جزئیات انواع کود پتاسم و همینطور، ویژگی ها یا نحوه ی مصرف هر نوع از این کود را در اختیار شما قرار دهیم.

قیمت کود سلفات پتاسیم

قیمت کود سلفات پتاسیم

قیمت کود سلفات پتاسیم  به عواملی زیادی بستگی دارد که نیاز به مشورت با کارشناسان می باشد.برای اطلاع از قیمت کود سلفات پتاسیم با کارشناسان فنی مجموعه سازوکشت تماس حاصل نمایید.

محصولات مرتبط

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.


2 نظر درباره “کود پتاسیم یا پتاسه

 • سما راهی گفت:

  لطفا در مورد میزان کود پتاسیم برای درختچه انگور به من راه کار نشون میدید

  • مدیر فنی وبسایت گفت:

   باسلام و احترام
   به شکل کلی از کود کلرید پتاسیم به میزان یک کیلوگرم برای هر درتختچه و میزان 0.6 کیلوگرم سولفات پتاسیم برای هر درختچه در اوایل اسفند بسیار در بالا بردن میزان باروری گیاه موثر می باشد و همچنین در رنگ بندی حبه ها تاثیرگذار است.