تجهیزات گلخانه ای

کفپوش گلخانه

بررسی محصول
از اتوماسیون گلخانه چه میدانید ؟

اتوماسیون گلخانه

بررسی محصول
ال ای دی رشد گیاه ، ال ای دی نواری رشد گیاه ، رنگ ال ای دی رشد گیاه ، ساخت ال ای دی رشد گیاه ، قیمت ، فروش

ال ای دی رشد گیاه

بررسی محصول
تجهیزات گلخانه های پلاستیکی و نایلونی به صورت کامل

امروزه برای داشتن یک گلخانه با محصولات با کیفیت وعالی ،داشتن لوازم مدرن و پیشرفته گلخانه وحتی وارد کردن به روز این تجهیزات و لوازم بسیار مهم و با اهمیت  است. از این رو تیم بازرگانی تولیدی ساز و کشت با استفاده از سیستم یکپارچه سازی در تولید و واردات قطعات با کیفیت توانسته نیاز مشتریان در تجهیزات گلخانه را برطرف نماید.

در گلخانه برای داشتن محصولات با کیفیت داشتن عواملی چون خاک،هوا،آب،نورکافی و…است و لازمه ی رشد مناسب گیاهان است. با توجه به اینکه در کشور ایران اقلیم های متفاوتی وجود دارد، می توان تمام محصولات را دریک اقلیم خاص تولید نمود از این رو گلخانه  و تجهیزات گلخانه ای اهمیت بسیاری پیدا می کنندودر کنارآنها تجهیزات مناسب ومدرن برای فراهم ساختن محیط و اقلیم های خاص اهمیت پیدا می کند.

به طور مثال گل ها در مناطقی رشدو نمو پیدا می کنند که گرمسیراست و بالعکس گیاهان درمناطق سردسیررشد پیدا می کند. به همین دلیل برای پرورش این نوع گیاهان و گل ها اهمیت بسزایی پیدا می کند. برای مثال در تجهیزات گلخانه  هیدروپونیک هم تجهیزات گرمایشی و هم سرمایشی بکار میرود که هرکدام از این تاسیسات، لوازم مخصوص به خود را دارد.

تأسیسات گرمایشی

در تجهیزات گلخانه پس از سیستم آبیاری گلخانه می توان تأسیسات گرمایشی زیرزمینی و سرویس نگهداری سیستمهای گرمایشی را  نام برد.

تأسیسات سرمایشی

سایه دادن، مه پاشها، سیستم های تبخیری، کولرهای گازی آبی و… را میتوان نام برد، درگلخانه ها سیستم های تهویه گلخانه ای اهمیت زیادی دارد.

گلخانه ها از نظر نوع سازه و تولید به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند:

گلخانه های تولید سبزی و سیفی جات مانندخیار، بادمجان، فلفل و… و گلخانه های تولید گیاهان زینتی مانند گیاهان آپارتمانی و…

همچنین  گلخانه ها براساس سازه به دو دسته چوبی و فلزی و مدرن تقسیم بندی می شوند.

انواع تجهیزات گلخانه ای

دماسنج :

دمای گلخانه را اندازه گیری می کند و درجایی می بایست نصب گردد تا نورمستقیم به آن نتابد تا دما را به طور کامل درست نشان دهد.

رطوبت سنج :

این وسیله برای کنترل رطوبت موجود در گلخانه ( رطوبت موجوددرهوا ) مورد استفاده قرارمی گیرد و انواع مختلفی دارد که شامل خشک و تر می باشد.

انواع فن و هواکش گلخانه

فن اگزاست :

فن اگزاست گلخانه درسایزهای 100و 140 ارائه می شود، به این صورت که هوای گرم گلخانه را مکیده و به بیرون هدایت می کند و در برخی گلخانه ها بر روی دیوار و در برخی بر روی پشت بام نصب می گردد.

الکتروموتور نصب شده بر روی این فن گلخانه 3 فاز می باشد که به سفارش مشتری می تواند تک فاز ارائه شود که قدرت جابجایی هوایی در حدود 42000 متر مکعب بر ساعت را تامین می کند و  جزو پر اهمیت ترین موارد در هنگام انتخاب تجهیزات گلخانه ای است. دمپر فن اگزاست گلخانه در دو نوع اتوماتیک و گریز از مرکز تولید می شود. کارکرد دمپر اتوماتیک به این صورت است که به محض ورود جریان برق دمپر ها باز و به محض قطع جریان دمپرها بسته  می شود.

مشخصات فن اگزاست:

1- دارای 6 پره از جنس استیل مقاوم 1.2 میلی متر با حداقل لرزش است.

2- اتصالات فن از جنس فلز مس ضد زنگ بوده ودر برابر اصطحکاک مقاوم است.

3-  دمپر های نصب شده بر روی فن اگزاست گلخانه با ضخامت 0.8 میلی متر ساخته می شود. همچنین جهت باز کردن دمپر های اگزاست فن که به طور معمول ضخامت آنها 1.5 میلی متر است، میله هایی از جنس فولاد گالوانیزه استفاده می شود.

4- دستگیره پلاستیکی به کار رفته بر روی فن اگزاست باعث سهولت در جابه جائی می شود.

3-مجهز به الکتروموتور توان 2 اسب بخار و دور خروجی 1400 Rpm  می باشد.

6- دارای بلبرینگ جنس مرغوب می باشد.

7-  توری محافظ استفاده شده در فن اگزاست گلخانه از جنس استیل ضد زنگ است.

8- به طو معمول طول پروانه فن اگزاست 127cm است.

 

فن گلخانه سیرکوله گلخانه :

شکل ظاهری فن سیرکوله گلخانه عموما با مقطع دایره ای ساخته شده و در زیر سقف گلخانه نصب می شود. این مدل فن، جهت خارج کردن هوای گلخانه استفاده می شود. فن گلخانه سیر کوله در سایز ها و قطرهای مختلفی وجود دارد.

فن سیرکوله گلخانه عموما در سایزها و قطرهای 40، 50، 60 سانتی متر تولید می شود و ظرفیت جابجایی هوای این مدل فن حدودا 4200 متر مکعب در ساعت است. فن سیرکوله که جزو تجهیزات گلخانه ای مهم محسوب می شود، دارای تعداد پره های متفاوت و متنوعی می باشد که شامل 3-4-6-9 پره باالکتروموتور تک فاز یا سه فاز با دور 1450 RPM می باشد.

 

مزایای فن گلخانه سیر کوله:

1- کاهش رطوبت در فصل زمستان

2- بهبود دمای گلخانه

3- بهبود بخشیدن در تنفس گیاهان گلخانه

4- افزایش در تخلیه هوای گرم گلخانه در تابستان

5- جلوگیری از شیوع بیماری وهمچنین باعث سهولت در تعرق گیاهان

6- بهبود بخشیدن به توزیع گرما در صورت استفاده ازسیستم هیتر یا بخاری.

7- نصب آسان وصدای کم

پد سلولزی

یک صفحه ضخیم موج دارازجنس کاغذ کرافت است و جهت خنک کاری گلخانه ها ومرغداری ها در مناطق گرم وخشک استفاده می شود. بدین ترتیب که  هوای گرم و خشک پس از عبور از پدها مرطوب می شود و توسط فن اگزاست که جهت نسب آن مخالف جهت باد است، مکیده شده و هوا از روی پدها عبور کرده و به بیرون می رود.

پدهای سلولزی دارای مشخصات فنی نیز هستند که عبارتند از:

بلوکهایی با عرض 60 سانتی متر و ارتفاع پد1 ،  1.5 ،  2 متر ( بسته به شرایط اقلیمی ونوع محصول ) و ضخامت پدها 10 سانتی متر و 15 سانتی متر می باشند.

نگهداری از پد سلولزی گلخانه :

نباید کوچکترین هوایی وارد گلخانه شود و فقط از جداره پد امکان ورود هوا وجود داشته باشد در غیر اینصورت کارایی سیستم پایین می آید.

دراثر عبور آب بخار شده از روی پد و هوای گرم گلخانه توسط فن های مکنده به بیرون هدایت می شوند. در این روش دما از سمت پد به طرف فن افزایش پیدا می کند.

در تجهیزات گلخانه های بزرگ در مواقعی که فاصله بین پد و فن بیشتراز 45 CM باشد درطول گلخانه تعداد فن های سیرکوله و یا مه پاش ها را افزایش می دهیم تااز افزایش دما جلوگیری شود.

مزایای استفاده ازسرمایش پدهای سلولزی تبخیری :

– دما را تا 11 درجه کاهش می دهد

– قادر به جذب آب 48 درجه  و PH تا 9 را دارد

– طول عمر بیشتر نسبت به پوشالها حداکثر 5 سال

– صرفه جویی در مصرف آب و برق

– توانایی کاربا پمپ کم فشار

– باعث کاهش تعرق گیاهان می شود.

–  در زمان خرید تجهیزات گلخانه ای از سیستم مه پاش مقرون به صرفه تر می باشد.

– کارایی آن در مناطق گرم و خشک بیشتر از مناطق شرجی و سواحل دریایی است.

– دربرابرکپک زدگی مقاوم است.

ال ای دی رشد گیاه

ترجمه ال ای دی به معنی دیود انتشار دهنده نور می باشد. خاصیتی که دیودها را از نیمه هادی ها جدا می کند، در گذر جریانی است که انرژی را به شکل نور از خود خارج می کند. زمانی که نور بر ذرات کوانتومی ال ای دی رشد گیاه تابیده می شود و یا به برق متصل می شوند، درواقع شروع به تولید نور کرده و رنگ های متغیری را از خود خارج می کنند. ال ای دی های رشد گیاه یک منبع نوری هستند که طول موج نوری مناسب را جهت رشد گیاه فراهم می کنند.

ال ای دی رشد گیاه

کشت هیدروپونیک

کشت هیدروپونیک در واقع همان روش آب کشت می باشد. هیدروپونیک یکی از روش های مدرن و خلاق در جهت کشت محصولات گلخانه ای می باشد که کمترین هزینه تولید را در بر می گیرد، زیرا کشت هیدروپونیک یک کشت بدون خاک و بدون نیاز به استفاده از سموم می باشد و دلیل آن هم قرار دادن محلول غذایی توسط آب به ریشه گیاه است. اگر بخواهیم عامیانه هیدروپونیک را شرح دهیم شامل، قرار دادن گیاه در محلول های غذایی مورد نیاز است، به جای اینکه گیاه را در خاک به شکل سنتی پرورش دهیم.

کشت هیدروپونیک

ابزار اندازه گیری گلخانه

اندازه گیری دقیق پارامترهایی نظیر دما، رطوبت، دی اکسید کربن، نور و… همگی در میزان رشد و بازدهی محصولات گلخانه ای بسیار مهم می باشند. ابزارهای اندازه گیری در گلخانه به منظور نظارت دقیق روی پارامترهای فوق طراحی شده اند زیرا کاهش و یا افزایش این پارامترها مستقیم روی محصولات تاثیرگذار هستند. برای اینکه پارامترهای موثر در رشد محصولات را دقیق اندازه بگیرید، نیاز به ابزارهای اندازه گیری هریک در گلخانه دارید. به دلیل اینکه همانگونه که گفته شد برای رشد مطلوب محصولات گلخانه ای نیاز به دما، نور، رطوبت، دی اکسید کربن و سایر شرایط محیطی مناسب داریم.

ابزار اندازه گیری بسیار کاربردی

تجهیزات کشت گلخانه

یک گلخانه مدرن نیاز به یک تجهیزات کشت مدرن و به روز هم دارد. مجهز بودن گلخانه به انواع تجهیزات کشت به روز و مدرن می تواند در تولید و بازدهی محصولات با کیفیت بسیار تاثیر گذار باشد. البته این را باید مدنظر قرار دهیم که هر گیاه یا محصولی نیاز به تجهیزات و لوازم مخصوص به خود را دارد. به طور مثال، گیاهانی هستند که در مناطق سرد سیررشد پیدا می کنند، بنابراین ما در گلخانه هم باید تجهیزات کشتی را به کار بریم تا این نوع گیاهان نیز بتوانند به راحتی رشد کنند.

انواع تجهیزات کشت گلخانه

هیتر دوگانه سوز

یکی از مزایای گلخانه ها به نسبت زمین های باز زراعی در این است که تمامی شرایط محیطی قابل کنترل است، تا محصولاتی حتی خارج از فصل خود نیز قابلیت برداشت داشته باشند. یکی از این تجهیزات در محیط گلخانه هیترها و در کنار آنها هیترهای دوگانه سوز می باشند. هیترهای دوگانه سوز بسیار از نظر هزینه مقرون به صرفه هستند، زیرا هم به گاز و هم با گازوئیل کار می کنند که به علت هزینه های بالای برق، این هیترها از نظر اقتصادی به نفع تولید کنندگان می باشند.

هیتر دوگانه سوز

پوشش گلخانه

پوشش های گلخانه به منظور محافظ گیاهان و محصولات گلخانه در برابر عواملی مانند، وزش شدید باد، تابش بیش از حد خورشید، سرما، گرما، آفت و بیماری و یا هر نوع عواملی که منجر به آسیب زدن به این محصولات می گردد، استفاده می شود. پوشش ها انواع مختلفی دارند که شامل، شیشه ای، نایلونی، پلی کربنات، فایبرگلاس و اکرلیک می باشند.

نمایی از پوشش گلخانه به عنوان محافظ

سیتم برق و روشنایی

وجود نور در گلخانه برای رشد محصولات یک امر حیاتی است. در کنار روشنایی یک گلخانه نیاز به سیستم برق کشی نیز دارد. به همین جهت سیستم برق و روشنایی برای یک گلخانه از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. سیستم برق و روشنایی گلخانه ها دارای یک اتوماسیون می باشد که با توجه به نیاز گیاهان می توان به وسیله آن شدت نور را کم یا زیاد کرد.

نمایی از سیستم برق و روشنایی

سیستم تزریق CO2

گیاهان به منظور رشد بهتر و انجام فتوسنتز به دی اکسید کربن نیاز دارند. اگر دی اکسید کربن به اندازه کافی در اختیار گیاهان قرار نگیرد، گیاه نمی تواند فتوسنتز کند و در نتیجه رشد آن با اختلال مواجه می شود. در گلخانه ها برای تامین دی اکسید لازم گیاهان و محصولات می توان از دستگاه تزریق دی اکسید کربن یا CO2 استفاده کرد. عملکرد دستگاه تزریق دی اکسید کربن به این شکل است که در طول روز مقداری دی اکسید کربن را در معرض گیاهان قرار می دهد و سبب رشدی بهتر و سهولت در عمل فتوسنتز برای گیاهان می شود.

ساختار سیستم تزریق CO2

کوکوپیت

کوکوپیت به الیاف و پوست نارگیل گفته می شود. کوکوپیت ها به شکل فشرده تولید می شوند که در تماس با آب یا اضافه نمودن آب به کوکوپیت، حجیم شده و با استفاده از مقدار کمی از آن می توان فضای زیادی را با کوکوپیت پوشش داد. خاک کوکوپیت مزیت های فراوانی دارد که بعضی از این مزیت ها شامل، تجزیه کندی دارد، به تهویه خاک کمک کرده و نسبت به باکتری و قارچ ها از مقاومت بالایی برخوردار است و مناسب برای گیاهانی می باشد که به آبیاری فراوان احتیاج دارند.

خاک کوکوپیت

 جت هیترهای گلخانه

جت هیتر به هیترهای موشکی شکل گفته می شود که گرمای لازم را برای محیط گلخانه ها فراهم می کند. جت هیترها در دومدل دودکش دار و فاقد دودکش تولید می شوند و با سوخت گاز، گازوئیل و یا هر دو کار می کنند. جت هیتر به آسانی قابل حمل است و گرمای زیادی در مدت زمانی محدود را تولید می کند. البته جت هیترهای برقی هم موجود هستند و سه قسمت فن، مخزن آتش و مشعل از اجزای سازنده این جت هیترها می باشند.

تصویر جت هیتر گلخانه

سینی نشاء

امروزه برخلاف قدیم که نشاء ها را درون گلدان های سفالی پرورش می دادند، نشاء را در سینی های پلاستیکی یا پلی اتیلن پرورش می دهند. سینی های نشاء دارای سایز و حفره های گوناگونی است که به شکل مخروط یا هرم های برعکس می باشند. کاربرد سینی های نشاء پرورش نشاء ها تا زمان انتقال به زمین اصلی می باشد و از هر سینی با جنس مرغوب پلی اتیلن می توان چندین بار استفاده نمود.

سازه گلخانه

سازه گلخانه دارای انواع مختلفی است که برای نمونه می توان به سازه گلخانه اسپانیایی، سازه گلخانه ایرانی، شیشه ای، تونلی، سیرکولار، گاتیک و… نام برد. گلخانه ها مکانی برای پرورش انواع محصولات کشاورزی و گیاهان متنوع می باشد و با استفاده از پوششی که روی آنها انداخته می شود می توان این محصولات را از سرما، گرمای شدید، وزش بادهای تندو یا هر نوع عوامل خارجی حفظ نمود.

سازه گلخانه

توری سایبان

توری های سایبان یا شید سبز گلخانه یکی از ابزارهای مهم در جهت سایه اندازی برای محصولات گلخانه ای می باشد. توری های سبز گلخانه در عرض های مختلف و همگی به شکل یک رول 50 متری تولید می شوند که درصدهای سایه اندازی متفاوتی را دارند. این درصدهای سایه اندازی توری های سایبان 40، 50، 65، 80 و 90 متری را شامل می شود. شیدهای سبز علاوه بر گلخانه جهت سایه اندازی مکان هایی مانند، منازل، دامداری ها، استخرها و… که شدت تابش نور خورشید زیاد است هم مورد استفاده قرار می گیرد.

توری سایبان

2 دیدگاه

    • باسلام و احترام
      بله چراکه نه، البته باید به خوبی گلخانه را تجهیز و برای کشت خیار که یک محصول حساس به شرایط نامطلوب است آماده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.

    Call Now Button