خاک کوکوپیت

قیمت خاک کوکوپیت ، خاک کوکوپیت برای سانسوریا ، خاک کوکوپیت برای چه گیاهانی استفاده می شود ، خاک کوکوپیت برای حلزون ، طرز تهیه خاک کوکوپیت ، خاک کوکوپیت گلبان ، کوکوپیت برای کاکتوس

کوکوپیت چیست؟

تعریف کوکوپیت و روش تهیه ی آن

کوکوپیت از الیاف دور ریختنی پوست نارگیل تهیه می شود. به این صورت که رشته های نازک پوست نارگیل از آن گرفته شده و سپس به صورت پودر درآمده و بسته بندی می شود. روش تولید آن به این گونه است که در ابتدا نارگیل ها در آب خیسانده می شود، زیرا این کار باعث تجزیه ی پوسته ی خیس شده، که معمولا تا 6 ماه و یا بیشتر این عمل طول می کشد. برای دریافت مشاوره و همچنین استعلام از آخرین قیمت خاک کوکوپیت با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

اما امروزه با استفاده از تکنیک های ماشینی پیشرفته می توان این فرآیند را در مدت یک هفته ای نیز انجام داد. بعد از خیساندن نارگیل ها رشته ها بوسیله ی شانه های استیلی از پوسته جدا می شوند. که این فرآیند جدا سازی الیاف یا defibering نام دارد.

هنگامی که این الیاف پوسته نارگیل به وسیله شانه های استیلی جدا شد، خشک می شوند و به صورت آجری شکل یا گرد و با گلدان هایی از الیاف نارگیل در می آیند. سپس به صورت کود گیاهی نرم بسته بندی می شوند، این کوکوپیت های خشک و عمل آوری شده برای استفاده آماده هستند.

دلیل اینکه کشاورزان گلخانه ای مجاب به استفاده ی کشت کوکوپیت شده اند را می توان به این موضوع مرتبط دانست که کشت کوکوپیت با دارا بودن ph مناسب و همچنین شوری بسیار پایین شرایط مطلوبی را برای رشد گیا هان مختلف فراهم می کند.

از آنجایی که قدرت جذب آب در خاک کوکوپیت بالا است، می توان در مصرف آب صرفه جویی کرد. ویژگی بارز دیگر ، غذا رسانی بالا به گیاه است و به طور کلی خود کشاورز می تواند میزان تغذیه ی گیاه را کنترل کند. که خود سبکی جدید در کشت گلخانه ای محسوب می شود.

مواد تشکیل دهنده ی خاک کوکوپیت

قیمت خاک کوکوپیت ، خاک کوکوپیت برای سانسوریا ، خاک کوکوپیت برای چه گیاهانی استفاده می شود ، خاک کوکوپیت برای حلزون ، طرز تهیه خاک کوکوپیت ، خاک کوکوپیت گلبان ، کوکوپیت برای کاکتوس

پیت

به دانه هایی ریز به ابعاد 1 الی 5 میلی متر و به رنگ قهوه ای تیره گفته می شود.

الیاف

به الیاف پوشش پوست نارگیل که به صورت نخ مانند هستند می گویند و دارای ضخامت کم با طول متغیر در بافت های مختلف می باشد.

چیپس

از ذرات به هم چسبیده ی پیت و الیاف به اندازه ی چیپس خوراکی تشکیل شده است.

 

انواع خاک کوکوپیت

قیمت خاک کوکوپیت ، خاک کوکوپیت برای سانسوریا ، خاک کوکوپیت برای چه گیاهانی استفاده می شود ، خاک کوکوپیت برای حلزون ، طرز تهیه خاک کوکوپیت ، خاک کوکوپیت گلبان ، کوکوپیت برای کاکتوس

کشت کوکوپیت از نظراختلال یا ترکیب و اندازه ی بافتها به سه دسته تقسیم بندی می شوند:

  1. کوکوپیت فاین

عبارت است از، 85 درصد پیت و 15 درصد الیاف و حداکثر اندازه ی 4 سانتی متر، که این نوع محصول بیشترین طرفدار را بین مصرف کننده ها  دارد.

  1. کوکوپیت مدیوم

شامل، 80 درصد پیت و 20 درصد الیاف و حداکثر اندازه ی 15 سانتی متر، کمی درشت تر از خاک کوکوپیت فاین می باشد و قیمت پایین تری دارد.

  1. کوکو چیپس

شامل، 30 درصد پیت و 30 تا 60 درصد چیپس و الباقی الیاف با ابعاد متغیر، که قیمت نسبتا پایین آن باعث شده تا گروهی به این محصول گرایش پبدا کنند.

 

موارد مصرف کوکوپیت

 

  • در عملیات طراحی باغ ، تولید گلها، سبزیجات، درختها و درختچه ها به روش هیدروپونیک، همچنین در پرورش قارچ به عنوان لایه ی پوششی.
  • به عنوان جایگزین کود گیاهی .
  • به عنوان خاک مرغوب برای گلدان .
  • لازم برای رشد قارچ .
  • کوکوپیت یک جذب کننده ی قوی می باشد و به همین منظور می توان، برای جذب روغن در زمین های لغزنده نیز از آن استفاده نمود.
  • برای جذب فضولات حیوانی به منظور تمیز ماندن اینگونه محیط ها.
  • به دلیل اینکه کوکوپیت اسیدی می باشد و ph آن بین 5.5 و 6.5 است، برای برخی گیاهان این میزان بالا است، اما برای اکثر گیاهان معروف از جمله توت فرنگی و گلهای شاخه بریده مناسب می باشد.

 

مزایا

 

تخلخل هوایی عالی

کوکوپیت حتی اگر الیاف آن از آب اشباع شده باشد، باز هم تخلخل هوایی بسیار خوبی دارد و با کاربرد صحیح موجب افزایش رویش بذر، ریشه، گل و میوه می شود. حاصل این نتایج در بخش صیفی، تولید گلهای شاخه بریده مثل، گل رز و کاشت بذر درخت و درختچه قابل توجه بوده است.

ظرفیت نگهداری خوب آب

قابلیت نگهداری آب در هر قالب کوکوپیت 7 الی 10 لیتر می باشد و باعث سرعت بخشی به رشد گیاه می شود. همچنین کیفیت گیاه را در شرایط مختلف تا زمان فروش حفظ می کند.

آبیاری بهینه

کوکوپیت رطوبت را حتی از یک هوای خشک نیز جذب می کند. این سهولت خیس شدن به دلیل این می باشد که، الیاف نارگیل نیازی به آبیاری مکرر ندارد و باعث صرفه جویی در مصرف کود و هزینه آبیاری می شود.

کاهش زمان جوانه زنی و رشد سریع ریشه

دلیل با کیفیت بودن ذاتی الیاف نارگیل، در دسترس بودن آب و هوای بهینه برای ریشه دار نمودن سریع و تکثیر ایده آل گیاه می باشد.

فاقد علف هرز و هرگونه بیماری های ناشی از خاک

دلیل آنکه کوکوپیت هیچگونه بذر و علف هرز همچنین بیماری های ناشی از خاک را بهمراه ندارد این می باشد که، الیاف نارگیل بالاتر از سطح زمین رشد می کند.

ماندگاری کوکوپیت

کوکوپیت به دلیل دارا بودن ماده چوبی lignin، مدت زمان طولانی ای باقی می ماند و دیرتر از بین می رود. ماندگاری کوکوپیت میانگین 4 الی 5 سال می باشد و از فشردگی و تراکم ذرات خاک جلوگیری می کند.

Ph ایده آل

کوکوپیت ph ایده آل 5.5 و 6.5 را دارا می باشد و به خنثی نمودن ph خاک های قلیایی کمک می کند.

جایگزین مناسب

جایگزین مناسبی برای پیت موس، پسم سنگ، رومیکو لیت، پرلیت، سنگ خلل و فرج دار و خاک رس منبسط شده می باشد.

سازگار با محیط زیست

الیاف نارگیل درواقع بخشی از مواد زائد میوه ی نارگیل می باشند.

بستر کشت با قابلیت استفاده ی مجدد

در صورت ضد عفونی صحیح می توان دوباره آن را استفاده کرد. اما برای اینکه بتوان محصول سالم را تضمین کرد حتما باید برای دوره رشد بعدی بستر کشت را به درستی آماده سازی کرد.

 

کشورهای سازنده ی کوکوپیت

 

 هند:

که به علت دارا بودن درختان نارگیل بسیار، تولیدکننده ی کوکوپیت می باشد. اما به علت شوری زیاد آن در ایران خریداری نمی شود.

سریلانکا:

کوکوپیت های این کشور نسبت به هند مرغوب تر است و همچنین شوری کمتر، حجم گیری و باز شدن سریع تری دارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.