ساعت کاری 8:00 الی 18:00

تماس با ما:       09368580205  62999567

فیلتر آبیاری

صفحه اصلی > فیلتر آبیاری
اشتراک گذاری:


تحویل اکسپرس
خدمات پس از فروش
صدور فاکتور رسمی
مشاوره فنی

امتیاز کاربران 0 / 5. تعداد: 0

انواع فیلتر آبیاری و پکیج فیلتر آبیاری قطره ای
توضیحات
نقد و بررسی

 

فیلتر آبیاری

در این مقاله سعی کرده ایم که در مورد فیلتر آبیاری انواع مدل های فیلتر آبیاری irrigation filter و قیمت فیلتر آبیاری و نکات کاربردی و مهمی را در اختیارتان قرار دهیم.

درحال حاضر بدلیل محدود بودن منابع آبی در کشور، کشاورزان برای یافتن منابع جایگزین تلاش‌های فراوانی کرده‌اند . که جایگزین منابع آبی محدود آن‌ها برای آبیاری باشد. البته این امر بدیهی است . که منابع آبی جدید مانند دریاچه‌ها، آب چاه‌ها و حتی روان آب‌ها، دارای کیفیت مطلوبی برای استفاده نباشند. و این کیفیت نامطلوب باعث ایجاد آسیب‌ها، گرفتگی و حتی ایجاد فرسودگی و سایش در تجهیزات کشاورزی و تجهیزات آبیاری تحت فشار خواهد شد. از اینرو استفاده از فیلترهایی که بتواند این ناخالصی‌ ها و ذرات معلق را از آب‌ ها جدا کند کاملأ ضروری می‌ باشد.

ناگفته نماند که استفاده از فیلتراسیون در تصفیه آب کمک شایانی به مراقبت از سیستم آبرسانی و کشاورزی مانند پمپ‌ ها، خطوط لوله، شیرآلات، آبپاش‌ ها و غیره می‌ کند تا از فرسودگی و سایش آن‌ ها جلوگیری به عمل آورد.

انواع فیلترهای آبیاری

لزوم استفاده از فیلتر آبیاری

استفاده از منابع آبی فیلتر نشده منجر به بوجود آمدن مشکلات فراوانی در سیستم آبیاری خواهد شد. در آب‌ ها ذرات معلقی وجود دارد مانند ماسه، چوب، شن‌ ها و یا حتی گاهأ جلبک‌ ها که براحتی می‌ توانند به پمپ آب وارد شده. و به قسمت‌ های مختلف آن مانند پروانه و دیگر اجزاء به راحتی آسیب وارد کنند.

بوجود آمدن ساییدگی‌‌ ها بر اثر وجود ذراتی مانند ماسه در آب، به مرور زمان می‌ تواند به ساییدگی و از دست دادن قدرت و بازده تجهیزات کشاورزی مانند پمپ‌ ها  منجر شود. و همچنین رکود عملکرد سیستم آبیاری را به همراه داشته باشد.

از دیگر مشکلات متداول در استفاده کردن از آب‌ های فیلتر نشده، ایجاد خرابی‌ ها و مشکلات عدیده‌ ای در شیر آلات استفاده شده در سیستم‌ های آبیاری می‌ باشد. ذراتی مانند شن، ماسه و جلبک‌ ها توانایی این را دارند که در قسمت داخلی شیر آلات رسوب کنند و باعث ایجاد خوردگی و سایش شده و در کنار آن موجبات ایجاد اختلال در عملکرد و چرخش توپی و دیسک این نوع شیرآلات را فراهم کنند. با عبور ذرات شن و ماسه از تجهیزات کشاورزی در گذر زمان، فرسایش دیسک شیر پروانه‌ ای و یا خوردگی قسمت داخل شیرآلات خواهد افتاد و به راحتی باعث ایجاد اختلال در مکانیزم باز و بسته شدن شیر خواهد شد.

چرا بایداز فیلتر آبیاری استفاده کنیم؟

مضرات دیگر استفاده نکردن از فیلتر در سیستم آبیاری آسیب‌ های وارده به لوله‌ ها، لترال، آبپاش‌ ها و همچنین قطره چکان‌ ها می‌ باشد. وجود ناخالصی‌ ها در آب آبیاری قطعأ منجر به گرفتگی‌ قطعاتی چون آبپاش‌ ها و قطره چکان‌ ها خواهد شد. البته در طراحی‌ های جدید این قطعات، نازل‌ های قطره چکان‌ ها از مکانیزم خودشویندگی بهره‌مند شده‌ اند. اما وجود یک سیستم فیلتر کننده می‌ تواند امکان بوجود آمدن گرفتگی‌ های احتمالی را به صفر برساند. البته آسیب‌ های دیگری نیز بدلیل عدم استفاده از فیلتر ممکن پیش بیاید مانند عدم وجود یکنواختی پاشش در آبپاش‌ ها و همینطور ایجاد افت فشار در سیستم آبپاش و نچرخیدن آن‌ ها.

فیلتر آبیاری توری

انواع فیلتر آبیاری

از انواع فیلترهای آبیاری می‌ توان به فیلترهای توری، فیلترهای دیسکی، فیلترهای شنی و فیلترهای هیدروسیکلونی اشاره کرد.

فیلتر آبیاری توری

احتمالأ یکی از متداول‌ ترین نوع فیلترها برای آبیاری، فیلتر توری آبیاری است. این نوع فیلتر صفحات توری دارد. که برروی یکدیگر قرار گرفته‌ اند و یک سد فیزیکی برای مقابله در برابر ذرات معلق آب بوجود آورده‌ اند. بر روی این صفحه‌ های توری سوراخ‌ هایی تعبیه شده که در اصطلاح علمی مش نام دارند. وظیفه اصلی مش‌ ها سد کردن راه ذرات معلق موجود در آب و عبور دادن آب تصفیه شده از این صفحات است. برای مثال یک صفحه توری 100 مش، 100 سوراخ در هر اینچ صفحه دارد.  که هرچه اندازه مش‌ ها (سوراخ‌ ها) بزرگ‌تر بوده باشد، فیلتر ضعیف‌ تر عمل کرده و هرچه کوچک‌ تر تعبیه شوند، بطور حتم توان فیلتر بالاتر است. پس هرگونه آلودگی که اندازه‌ اش از اندازه مش بزرگ‌ تر باشد، بر روی صفحه فیلتر شده می‌ ماند . و آب براحتی تصفیه شده و عبور داده می‌ شود.

فیلتر آبیاری دیسکی

نوع دیگر فیلترهای آب، فیلترهای دیسکی نام دارند که عملکردشان شبیه به فیلترهای توری است. فقط یک تفاوت دارند و آن اینکه عملکرد فیلتر دیسکی آبیاری بدین گونه درنظر گرفته شده . که به جای صفحات توری، از دیسک‌ هایی انعطاف‌پذیر بر روی این صفحات استفاده می‌ کنند. استفاده از این نوع فیلتر ساده بوده و شستشو و نگهداری آن به راحتی انجام می‌ شود. این فیلتر های دیسکی یک انتخاب مناسب برای مکان‌ هایی هستند که نمی‌ توانند هر روزه و مداوم سرویس شده و مورد بازرسی قرار بگیرند. علت این امر ایجاد سطح اضافی است که این نوع فیلتر برای شما بوجود می‌آورد تا این امکان را فراهم کند که تجمع بیشتری از آلاینده ها و ذرات معلق به وجود بیاید. که با توجه به تناسب قیمت فیلتر آبیاری میتوان به سهولت آن را تهیه نمود. که انواع آن مثل فیلترهای توری، فیلترهای دیسکی نیز دو نوع دارند:

خودشوینده و دستی.

لزوم استفاده از فیلتر آبیاری

فیلتر آبیاری شن و ماسه

فیلتر شنی بطور معمول ساخته شده از مخازن استیل ضد زنگ و یا فولاد کربن روکش است.  که در داخل این مخازن ماسه سیلیسی خرد شده قرارگرفته است. آب به هنگام عبورکردن از لایه‌ شن و ماسه، ناخالصی خود را جدا کرده و تصفیه می‌ شود. این نوع فیلتر در مواردی که ناخالصی‌ های آب زیاد باشد به شدت کاربردی است. برطبق فیلترهایی که در این مقاله معرفی کردیم، فیلتر آبیاری شنی بطور معمول به نحوی طراحی شده‌ اند که با حرکت معکوس جریان از سمت پایین به بالا، براحتی قابل شست‌ و‌ شو می‌ باشند. زمان انجام گرفتن این فرآیند برگشت شستشو و خود شویندگی را، به سهولت می‌ توان از طریق کاهش و افت فشار درک کرد. صافی‌ های شنی برای برطرف کردن مواد آلی جزء بهترین و موثرترین قطعات به حساب می‌ آیند.

فیلتر آبیاری هیدروسیکلونی یا گریز از مرکز

نحوه عملکرد این نوع فیلتر به این شکل می‌ باشد که آب به صورت چرخشی و گرداب مانند به فیلتر وارد می‌ شود  و این حرکت دورانی و چرخشی آب، منجر می‌ شود به پرتاب شدن آلاینده‌ ها و آلودگی‌ های موجود در آب به سمت دیواره فیلتر و همین امر سبب  می‌شود که این ناخالصی‌ ها به سمت مخزن پایین حرکت کنند. برای کسب اطلاعات کامل تر حتما مقاله فیلتر هیدروسیکلون رو مطالعه کنید.

ناگفته های فیلتر آبیاری

توصیه‌ های انتخاب فیلتر آبیاری مناسب

در اصل یک فرمول علمی برای انتخاب فیلتر آبیاری مناسب وجود ندارد. با این‌حال برای انتخاب کردن یک فیلتر خوب و کاربردی باید به مواردی مثل اندازه آلاینده‌ های موجود در آب، استفاده و کاربری نهایی سیستم آبیاری (بعنوان مثال نوع سیستم آبیاری مانند بارانی، قطره ای و غیره) دقت لازم را مبذول کرد. همچنین برای انتخاب یک فیلتر مناسب بطور حتم باید به نوع و اندازه آلاینده‌ های موجود در آب و ذرات معلق آن، نوع سیستم استفاده شده . برای آبیاری و همینطور نگهداری از فیلترها در این سیستم توجه لازم را به عمل آورد. در نهایت امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

قیمت فیلتر آبیاری

برای اطلاع از قیمت فیلتر آبیاری با کارشناسان فنی مجموعه سازوکشت تماس حاصل نمایید.

محصولات مرتبط

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.


4 نظر درباره “فیلتر آبیاری