ساعت کاری 8:00 الی 18:00

تماس با ما:       09368580205  62999567

سیستم تزریق CO2

صفحه اصلی > سیستم تزریق CO2
اشتراک گذاری:


تحویل اکسپرس
خدمات پس از فروش
صدور فاکتور رسمی
مشاوره فنی

امتیاز کاربران 1 / 5. تعداد: 2

خرید دستگاه co2 ساز ، قرص co2 برای گلخانه ، کپسول دی اکسید کربن ، قیمت دستگاه مولد دی اکسید کربن ، دستگاه co2 ساز آکواریوم ، قیمت کپسول دی اکسید کربن برای آکواریوم
توضیحات
نقد و بررسی

خرید دستگاه co2 ساز ، قرص co2 برای گلخانه ، کپسول دی اکسید کربن ، قیمت دستگاه مولد دی اکسید کربن ، دستگاه co2 ساز آکواریوم ، قیمت کپسول دی اکسید کربن برای آکواریوم

عنصر کربن نسبت به سایر عناصر در حد بالایی قرار دارد. و از عناصر مورد نیاز گیاه می باشد. حدود 40 درصد ماده خشک گیاه کربن است. که گیاهان این عنصر را از طریق هوا تامین می کنند. گیاهان کربن مورد نیاز خود را با جذب از طریق روزنه های باز برگ خود به دست می آورند. در این مقاله سعی شده به نکات مهم قبل از خرید سیستم تزریق co2 injection system و  روش کار با دستگاه co2 ساز و موارد استفاده در کنار سایر تجهیزات گلخانه اشاره شود.

تاثیر دی اکسید کربن در افزایش تولید محصولات گلخانه ای

هنگامی که گاز دی اکسید کربن وارد سلول های گیاه می شود. با استفاده از انرژی نور خورشید آنرا تبدیل به هیدرات های کربن می کند و به سایر قسمت های گیاه می رساند .و موادی که برای رشد و نمو گیاه لازم هست را تولید می کند.

دستگاه co2 ساز-قیمت دستگاه co2 ساز گلخانه

فتوسنتز چیست ؟

به فرآیندی که دی اکسید کربن با استفاده ازنور خورشید در گیاه به مواد هیدروکربنه قابل استفاده تبدیل می شود، فتوسنتز گویند.

حدود 3 درصد هوا را دی اکسید کربن تشکیل داده است. که به عبارت دیگر ppm345 یا در ازای هریک میلیون کیلو هوا، 345 کیلو دی اکسید کربن درون هوا وجود دارد. مقدار دی اکسید کربن موجود در هوا بین 200 الی 400 ppm می باشد. که بالاترین غلظت آن  400 است و در مناطق صنعتی وجود دارد. همچنین میکرو ارگانیسم هایی که از باقی مانده ی حیوانات و گیاهان استفاده می کنند .همانند انسان، به هنگام تنفس گاز دی اکسید کربن تولید می کنند.

با استفاده از سیلندرهای محتوی گاز دی اکسید کربن می توان در تامین دی اکسید کربن مورد نیاز استفاده کرد. که با باز گذاشتن اندک شیر گاز و انتشار آن در فضای گلخانه این عمل انجام می شود. در هر ساعت، برای 100 متر مربع مساحت گلخانه، حدود 1.5 لیتر نفت خالص یا نیم لیتر گاز مایع به منظور تولید مقدار مورد نیاز گاز کربنیک در محیط گلخانه بایستی سوزانده شود.

طبق تحقیقات، فراهم ساختن مقدار 300ppm  دی اکسید کربن برای رشد و نمو گیاهان گلخانه ای کفایت می کند. اما این میزان برای همه گیاهان صدق نمی کند و بعضی گیاهان غلطت بیشتری را می طلبند.

نحوه ی کار سیستم تزریق دی اکسید کربن

تاثیر تزریق دی اکسید کربن بر محصولات

طبق تحقیقات انجام شده، گیاهان به سیستم تزریق CO2 زمانی واکنش نشان می دهند .که غلظت آن در جو بیشتر از میزان 300ppm  باشد. در خیلی از گیاهان دیده شده که غلظت 2000PPM باعث رشد بیشترشان شده که البته به شرایط طبیعی و موروثی گیاه درگذشته نیز بستگی دارد و شاید گیاه در گذشته به این میزان عادت داشته است.

طبق آزمایش هایی که در عرض های متفاوت جغرافیایی بر روی گیاهان انجام شده. نشان می دهد که با افزایش غلظت دی اکسید تا میزان 1000 الی 1500 ppm، گیاه واکنش مثبتی را نشان داده است.

البته، این را هم باید در نظر گرفت که غلظت های بالای دی اکسید به علت سمی بودن اثر منفی روی گیاه می گذارد. و سبب نکروزه شدن برگها و کم شدن محصول می  شود. آستانه ی تغییر دی اکسید کربن در بین گیاهان متفاوت است. بطور مثال، گوجه فرنگی سطح دی اکسید کربن 2200ppm و خیار 1500ppm مورد نیازشان است. درکل افزایش سطح دی اکسید کربن به میزان 1600ppm باعث بالا رفتن تولید به میزان 31 درصد می شود.

 

عواملی که همزمان با افزایش غلظت دی اکسید بر افزایش محصول تاثیر گذار می باشند.

 

نور، نیز یک عامل مهم در فتوسنتز گیاه می باشد. به عبارتی هنگامی که میزان نور کم باشد، فتوسنتز نیز کاهش می یابد. حتی در صورتی که غلظت دی اکسید کربن به حد کافی باشد و دستگاه co2 ساز درست کار کند.اما نور شدت کافی را نداشته باشد، در روند فتوسنتز و افزایش گیاه خلل ایجاد می شود.

زمانی می توان غلظت دی اکسید کربن را افزایش داد که شدت نور 5500 لوکس باشد . شدت نور کمتر از این میزان به صرفه نخواهد بود. افزایش دما نیز به منظور افزایش رشد گیاه یک فاکتور مهم تلقی می شود. با افزایش دمای روزانه همراه با افزایش غلظت دی اکسید کربن، به رشد بهتر گیاه منجر می شود.

تاثیر تزریق دی اکسید کربن بر محصولات

نحوه ی کار سیستم تزریق دی اکسید کربن

به دلیل اینکه تزریق دی اکسید کربن زمانی موثر واقع می شود. که عمل فتوسنتز مهیا باشد، بنابراین، باید تزریق آن از طلوع آفتاب تا زمان یک ساعت قبل از غروب آفتاب صورت گیرد .و دریچه های تهویه هوا نیز کاملا بسته باشند. بطور معمول سیستم تزریق دی CO2 از اواسط آبان ماه تا اواسط فروردین ماه با توجه به عرض جغرافیایی منطقه و موقعیت گلخانه صورت می پذیرد.

روش تزریق دی اکسید کربن به طور معمول با سوزاندن نفت و یا گاز طبیعی به محیط گلخانه توسط دستگاه های مولد که در وسط گلخانه از سقف آویزان هستند انجام می شود.

محصولات مرتبط

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.


4 نظر درباره “سیستم تزریق CO2

 • احمد گفت:

  سلام روز خوش، دلیل اینکه حتی از سیستم تزریق دی اکسید کربن هم استفاده میکنیم اما گیاهان ما باز هم در فتوسنتز دچار مشکل شده اند چی می تونه باشه؟

  • باسلام و احترام

   احتمال اینکه شما نور کافی به محیط خود نمیرسانید وجود دارد. به این دلیل که گیاه برای انجام فتوسنتز به نور کافی نیازمند است. بهترین زمان برای تزریق دی اکسید بعد از طلوع آفتاب و تا 1 ساعت قبل از غروب آفتاب می باشد.

 • مسعود رحیمی گفت:

  با عرض سلام خدمت شما
  ببخشید خواستم بدونم که آیا این دستگاه میتواند سه واحد مجزا گلخانه را پوشش بدهد( کشت واحد ها گوجه هست و از طریق راه رو وسط از هم جدا میباشند)؟ یا باید برای هر واحد یک دستگاه جداگانه بخریم

  • باسلام و احترام
   به دلیل اینکه دستگاه تزریق دی اکسید کربن مساحت مشخصی رو پوشش میدهد باید برای نصب و مقدار مورد نیاز گاز دی اکسید با یک مهندس کشاورزی مشورت نمایید