ساعت کاری 8:00 الی 18:00

تماس با ما:       09368580205  62999567

کود حیوانی

صفحه اصلی > کود حیوانی
اشتراک گذاری:


تحویل اکسپرس
خدمات پس از فروش
صدور فاکتور رسمی
مشاوره فنی

امتیاز کاربران 3.7 / 5. تعداد: 3

کود حیوانی برای مرکبات
توضیحات
نقد و بررسی

فروش کود حیوانی برای گوجه فرنگی

کود حیوانی یا کود دامی چیست؟

ما دراین مطلب سعی کرده ایم، تمام اطلاعاتی که در مورد انواع کود حیوانی یا کود دامی و قیمت کود حیوانی برای درخت به دنبال آن می گردید را به شما عرضه کنیم. پس ادامه مطلب را حتما بخوانید.

به طور کلی این کود از طریق فضولات حیوانات تهیه می شود که شامل کود گوسفند، گاو و اسب و حتی مرغ می باشد. به علت اینکه کود حیوانی حجم زیادی از مواد آلی و غذایی باقی مانده را در خود دارد، برای غذای خاک بسیار مفید است و در طول تاریخ همواره مورد استفاده کشاورزان واقع شده است.

کود انسانی هم جزو کودهای حیوانی به حساب می آید.

استفاده از کودهای حیوانی در زراعت، از همان روزهای اولیه اهلی کردن حیوانات آغاز شد. زمانی که این فضولات بر روی زمین ریخته می شد و گیاهان در آن محل رشد بهتری پیدا می کردند، همان لحظه شروع استفاده از کودهای حیوانی بود.

کودهای حیوانی برخلاف کود شیمیایی دارای اثرات یک جانبه نبوده بلکه، این کودها از یک سو به تامین مواد غذایی و از سوی دیگر خواص فیزیکی خاک را اصلاح می کند.

تفاوت کود شیمیایی و حیوانی

تاثیر کود حیوانی بر زراعت

 • موثر در بافت خاک
 • منبع خوب تامین غذایی برای گیاه می باشد
 • سبب افزایش تولید در محصول می شود

تاثیر کود حیوانی برای خاک

 • سبب افزایش ظرفیت حفظ آب در خاک می شود. که در مواقع کم آبی بسیار موثر است.
 • باعث سهولت در نفوذپذیری آب در خاک می شود.
 • کود حیوانی، آب موجود در خاک را به ذرات خاک وصل می کند که از تبخیر و نفوذ آن جلوگیری کرده و خاک را برای جذب گیاه آماده می کند که، همین موضوع سبب کاهش فرسایش خاک می شود.
 • کود حیوانی سبب سهولت در عملیات زراعی شده و زمین را برای گاو رو بودن بهینه می سازد.
 • کود حیوانی در خاکهای شنی باعث اتصال بهتر ذرات در خاک می شود و در خاکهای رسی باعث بالا رفتن پروزیته و نفوذپذیری خاک می شود.
 • کودهای حیوانی به دلیل وجود مواد آلی در خود باعث بهبود در هوادهی خاک گشته و کربن دی اکسید و اسیدهای آلی و مواد غذایی موجود در خاک را برای جذب گیاه آماده می سازند.
 • مقدار جذب حرارت در خاک های تیره از خاک های روشن بیشتر است و به همین جهت در گرم شدن زمین کمک کننده اند که، در نهایت رشد بیشتر گیاهان را در بر دارد.
 • کودهای حیوانی به علت قلیایی بودن، به مرور زمان سبب افزایش ph خاک می گردند.
 • کودهای حیوانی، سبب افزایش میکرو ارگانیسم شده و افزایش فعالیت بیولوژیکی را همراه دارد.

تاثیر کود حیوانی بر زراعت

نحوه ی مصرف کود حیوانی

کودها را در کوتاه ترین زمان به مزرعه به صورت یکنواخت پخش کرده و بعد از آن به وسیله شخم در زیر خاک میبریم. در یک هکتار مقدار 10 تن کود حیوانی سوخته مورد استفاده قرار می گیرد. این کار در ملک های پیشرفته و در برخی شرکتهای دولتی در ایران با استفاده از دستگاهی که در کف تریلر و پشت بندها مکانیزه گشته، که کود را به طور یکنواخت در مزرعه پخش می کند.

عمق مورد مصرف برای خاک بستگی به نوع خاک و نوع کود و شرایط اقلیمی دارد. که با توجه به تناسب قیمت کود حیوانی میتوان آن را به سهولت تهیه نمود.

قیمت کود حیوانی برای درخت

مزیت استفاده از کود حیوانی

 1. سبب افزایش خلل و فرج خاک های سنگین می شوند

این موضوع سبب افزایش جذب آب و تهویه می گردد. تهویه خاک برای باکتری هایی که مواد غذایی را آزاد می کنند مناسب است.

 1. سبب افزایش خلل و فرج خاک های سبک می شوند

کمک به جلوگیری ازخلل و فرج بیش از اندازه خاک های شنی و شستشوی مواد غذایی آنها می کند.

 1. سبب افزایش مقدار ازت خاک می شوند

علاوه بر کربن آلی، اندکی ازت آلی به خاک اضافه می کند. این میزان ازت امکان دارد ناچیز و یا قابل توجه باشد.

مزایا استفاده از کود حیوانی

معایب کودهای حیوانی

 • کود حیوانی تازه سبب سوختگی در گیاه می شود

استفاده از کودهای حیوانی تازه به هیچ وجه در گلخانه ها توصیه نمی شود. به این دلیل که ، باعث سوختگی در اثر تجزیه سریع، بلوکه شدن ازت موجود به وسیله باکتریهایی که وظیفه تجزیه را دارند و اختلال مکانیکی به منظور شخم و عملیات زراعی می شود. به علت آنکه بستر گلخانه به صورت متوالی زیر کشت محصولات متفاوت است و مثل مزرعه فرصتی جهت پوسیده شدن کود حیوانی ندارند، لازم است از کود حیوانی پوسیده استفاده شود.

 • کودهای حیوانی معمولا، در دارا بودن فسفر ضعیف هستند

کودهای حیوانی از نظر ازت منبع خوبی هستند و در تامین مواد آلی خاک موثرند اما از لحاظ فسفر ضعف دارند.

 • بذر علف های هرز و بیماری

در صورت استفاده از کودهای حیوانی بذر علف های هرز و بیماری ها وارد خاک می شوند

 • هدر رفت ازت کودهای حیوانی

قسمت زیادی از ازت در داخل کودهای تازه حیوانی درآب قابل حل می باشند یا در صورت کنترل نکردن آن، ازت به صورت گاز هدر می رود.

انواع کود حیوانی

 1. کود اسبی

تقربا خشک است. غنی از ازت بوده و سریعا تخمیر شده و حرارت زیادی تولید می کند که به آن کود گرم نیز گفته می شود. در مناطقی که دارای اراضی سرد و مرطوب هستند، استفاده از این کود بر سایر کودها ارجعیت دارد. برای گیاهان گلدار، صیفی جات، گیاهان ریشه ای و غده ای،  سبزی هایی که رشدی سریع و عمری کوتاه دارند و گیاهان اسید دوست کود اسبی بسیار توصیه می شود.

قابلیت استفاده عناصر غذایی این کود متوسط می باشد. اسب میزان زیادی علف هرز را می خورد و غذای خود را نرم و پودر نمی کند در نتیجه، مقداری از بذرهای علف هرز به طور سالم از دستگاه گوارش آن عبور می کند و به همین دلیل کود اسبی، بذر علف هرز زیادی دارد.

 1. کود حیوانی گاوی

مقدار آب آن بیشتر از کود اسبی می باشد(80 درصد رطوبت) و به دلیل وجود بستری از کاه، به کندی تجزیه شده و حرارت آن بالا نرفته که به آن کود سرد گفته می شود. گاو به میزان زیادی علف خورده که آنها را به خوبی می جود و خرد می کند. سیستم گوارش گاو کارایی بیشتر در هضم غذا دارد و بدین معنی که بذر علف کمتری در کود گاوی وجود دارد. آزاد سازی عناصر غذایی به میزان 50 درصد در کود گاوی، امکان دارد بیشتر از 18 هفته به طول بینجامد.

 1. کود گوسفندی

بسیار خشک می باشد و به علت نداشتن بستر زودتر تجزیه شده و استفاده می شود. کود گوسفندی از لحاظ حرارتی نسبتا گرم است.

 1. کود پرندگان

به لحاظ مواد غذایی خیلی غنی می باشند و میزان مصرف این نوع کودها باید کم و با احتیاط باشد. برای جلوگیری از سوختگی باید با سایر کودها مخلوط شود. به علت بستر موجود در این کودها میزان کربن در آنها بالا می باشد.

توجه: کودهای حیوانی ذکر شده باید 6 ماه حداقل پوسیده شوند.

انواع کود حیوانی

زمان مصرف کودهای حیوانی

در مورد زمان مصرف کودهای حیوانی بهتر است . کودهایی که به صورت کامل تخمیر شده اند، همزمان با کاشت و یا همزمان با کودهای شیمیایی مورد استفاده قرار گیرند . زیرا، مواد مغذی داخل کود حیوانی شسته شده و هدر می رود.

مواد غذایی مورد مصرف در کودهای حیوانی در فصل پاییز کمتر تاثیر داشته اند . و بیشتر در زمان بهاره مفید است. استفاده از کودهای حیوانی در خاک های بافت ریز هدر رفت مواد غذایی، کمتر صورت می گیرد. در این گونه موارد مصرف کود در پاییز یا اوایل زمستان، در صورت نبودن در منطقه ایجاد یخبندان مشکلی ندارد. در خاک های سبک و شنی یا زمین های شیبدار که وجود شستشو و فرسایش خاک مورد نظر باشد، زمان مصرف کود حیوانی به زمان کاشت نزدیک می باشد.با توجه به پایین بودن قیمت کود حیوانی میتوان این کود را به آسانی از ما بخواهید

کود گاوی بهتر است یا گوسفندی؟

اولا، مقایسه این دو کود مقایسه اشتباهی است. ثانیا، در صورتی که هرکدام از این کودها را به طور صحیح استفاده کنیم مزیت های زیادی دارند. ولی اگر، به طور غلط استفاده شوند بسیار مخرب می شوند.

کودهای گوسفندی آمونیاک و بذر علف هرز بیشتری را دارند. بنابراین اگر از این کودها در زمین هایی که آب شور یا خاک شور دارند استفاده شود، زیان بارند.

با این وجود کود گاوی درست است که، مواد غذایی کمتری دارد، اما در زمین های شور عملکرد بهتری دارد. کود گوسفندی با سرعت بیشتری در خاک جذب و تجذیه می شود. ولی، کود گاوی سبب حفظ بیشتر رطوبت خاک می شود.

درکل مهمترین موضوع این است که، چه از کود گوسفندی بخواهیم استفاده کنیم و چه از کود گاوی، باید به طور کامل پوسیده شوند و سپس مورد استفاده قرار بگیرند.

تاثیر کود حیوانی بر زراعت

روش سریع و صحیح پوساندن کود دامی

به منظور پوساندن کود دامی باید از یک چاله جهت انبار کردن کودها استفاده شود. گرچه، کود را می توانید در روی زمین نیز دپو کنید. کودهای نپوسیده دامی را در چاله ریخته و به میزان یک چهارم آن کاه و کلش میریزیم. وجود کاه و کلش سبب سرعت بخشیدن به فرآیند تخمیر شده و پس از آن در ازای هر تن کاه و کلش 100 الی 150 کیلوگرم اوره می آفزاییم و مخلوط می نماییم، سپس با نایلون کاملا روی آن را می پوشانیم . بعد از مدت 4 تا 6 ماه، کود دامی پوسیده شده و قابل استفاده است.

قیمت کود حیوانی برای درخت

برای اطلاع از قیمت کود حیوانی برای درخت با کارشناسان فنی مجموعه سازوکشت تماس حاصل نمایید.

محصولات مرتبط

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.


2 نظر درباره “کود حیوانی

 • بهرامی گفت:

  سلام فواید کود حیوانی برای درختان توضیح بدید ممنون میشم

  • مدیر فنی وبسایت گفت:

   باسلام و احترام
   کود حیوانی برای بکار گیری در درختان شامل مقدار قابل توجهی پتاسیم ، کلسیم و آهن و گوگرد می باشد و مقدار معینی هم منگنز دارد. در واقع همین متد موجب می شوند تا خاکهای زراعی تقویت و رشد گیاهان را تسهیل کنند. یکی از کودهای حیوانی مورد استفاده برای درختان کود گوسفتدی است که باید در مقدار استفاده آن دقت زیادی نمود. زیرا استفاده بیش از حد سبب سوختن گیاه می شود.