ساعت کاری 8:00 الی 18:00

تماس با ما:       09368580205  62999567

کود چیست؟

صفحه اصلی > کود چیست؟

معرفی انواع کود

برای پاسخ به این سوال که کود چیست ؟ و اطلاع از قیمت انواع کود کشاورزی و توضیحاتی در مورد کود ابتدا باید به تعاریف زیر بپردازیم

قیمت انواع کود کشاورزی

تعریف کود

گیاهان برای آنکه بتوانند رشد کنند، به مقداری عناصر شیمیایی احتیاج دارند که عبارتند از:

کود چیست؟

 • کربن، هیدروژن و اکسیژن که در هوا و آب وجود دارند.
 • نیتروژن، فسفر و پتاسیم که در اکثر کودهای بسته بندی وجود دارند.
 • گوگرد، کلسیم و منیزیم که مواد مغذی ثانویه می باشند.
 • مس، آهن، منگنز، مولیبدن و روی که مواد مغذی گیاه هستند.

کود چیست؟ - قیمت انواع کود کشاورزی

از جمله مهمترین آنها، نیتروژن، فسفر و پتاسیم است. زیرا برای اسید آمینه ها و غشای سلولی ضروری هستند. به عنوان مثال: هر اسید آمینه دارای نیتروژن است و هر ملکول تشکیل دهنده غشای سلولی، فسفر دارد و یا اینکه پتاسیم 1 الی 2 درصد وزن گیاه راشکل می دهد.

کود چیست - قیمت انواع کود کشاورزی

در ادامه پاسخ به سوال کود چیست ؟ باید گفت که بدون وجود این سه عنصر هیچ گیاهی نمی تواند رشد کند و قسمت هایی که لازمه ی گیاه است را در اختیارش قرار دهد. که با مناسب بودن قیمت کود میتوان آن را به سهولت تهیه نمود.

تغییر قیمت انواع کود کشاورزی به چه عواملی بستگی دارد؟

در صورتی که هر کدام از این سه ماده مغذی در خاک وجود نداشته باشد یا خاک نتواند آنها را تامین کند، سبب می شود رشد گیاه با محدودیت روبرو شود.

در طبیعت عناصر فسفر، نیتروژن و پتاسیم معمولا  با پوسیدگی گیاهان و از بین رفتن آنها تامین می شود. به دلیل اینکه گیاهان سریعتر رشد کنند از کود استفاده می کنند و این عناصر را به راحتی در اختیارشان قرا می دهند.

کودها را می توان به صورت زیر تقسیم بندی کرد - قیمت انواع کود کشاورزیبطور مثال، اعدادی که بر روی کیسه کود وجود دارند به شما درصد عناصر فسفر، پتاسیم و نیتروژن را نشان می دهند. یعنی کود 12-8-10 شامل، 12 درصد نیتروژن، 8 درصد فسفر و 10 درصد پتاسیم می باشد.

قیمت انواع کود کشاورزی

کود چیست؟

بصورت کلی کود را می توان اینگونه تعریف کرد: کود به هرنوع مواد معدنی(شیمیایی)، آلی یا بیولوژیک که سبب حاصلخیزی خاک و بالا رفتن کیفیت و رشد محصولات شود، می گویند. که با توجه به تناسب قیمت کود میتوان آن را تهیه نمود و در زیر درختان از آن استفاده کرد.

انواع کود - قیمت انواع کود کشاورزی

کودها را می توان به صورت زیر تقسیم بندی کرد

 1. کود شیمیایی

شامل عناصر پر مصرف ماکرو: کود ازت، کود فسفر، پتاسیم، گوگرد، کلسیم و منیزیم و مخلوط

معرفی لیست قیمت انواع کود کشاورزی

عناصر کم مصرف میکرو: آهن، مس، روی، بر، مولیبدن

 1. کود آلی

کودهای حیوانی و گیاهی، کمپوست

 1. کودهای زیستی یا بیولوژیک

کودهای حیوانی و گیاهی، کمپوست - قیمت انواع کود کشاورزینتیجه گیری :

در این مطلب در پی سوال کود چیست ؟ به توضیحاتی مفید و مختصر در مورد انواع کود  پرداخته شده است. برای اطلاع از نحوه تهیه کود و معرفی دقیق تر به قسمت محصولات بالای صفحه مراجعه کنید.

قیمت انواع کود کشاورزی

قیمت انواع کود کشاورزی

کودهای شیمیایی در ایران توسط شرکت های گوناگون تولید و روانه بازار می شوند. قیمتگذاری برای این کودها با در نظر گرفتن پارامترهای مختلفی صورت می گیرد. برای اطلاع از قیمت انواع کود کشاورزی می توانید با مراجعه به فروشندگان سطح شهر و یا فروشگاه های اینترنتی از قیمت آنها مطلع شوید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.


2 نظر درباره “کود چیست؟

 • طهماسب گفت:

  سلام به صورت کلی شما کدام نوع کود را توصیه می کنید کود آلی یا شیمیایی

  • مدیر وبسایت گفت:

   با سلام و احترام
   در جواب سوال شما باید بگم که هر دوشکل کود برای گیاهان و محصولات مورد نیاز است . فقط به دلیل اینکه کودهای شیمیایی راحت تر در دسترس هستند و تقریبا تمامی عناصر غذایی مورد نیاز محصولات را در خود دارند و همچنین از قیمت و دردسر کمتری هم برخوردارند بیشتر مورد توجه کشاورزان قرار گرفته اند.