ساعت کاری 8:00 الی 18:00

تماس با ما:       09368580205  62999567

ردیف کار

صفحه اصلی > ردیف کار
اشتراک گذاری:

مصرف کمتر بذر در هر واحد سطح
سبب صرفه جویی آب و ایجاد یکنواختی در کشت می شود.


تحویل اکسپرس
خدمات پس از فروش
صدور فاکتور رسمی
مشاوره فنی

امتیاز کاربران 2.8 / 5. تعداد: 5

قیمت دستگاه ردیف کار
توضیحات
نقد و بررسی

ردیف کار

در این مقاله قصد داریم به بررسی دستگاه ردیف کار و همچنین انواع ، مزیت ها و قیمت ردیف کار گندم یا خطی کار را مورد بررسی قرار دهیم و …

ردیف کار چیست؟

محصولات را در زمین های کشاورزی به اشکال مختلف از جمله ردیفی و نواری می کارند. از طرفی به علت اینکه در کشت های نواری آب زیادی مصرف می شود، استفاده از این روش در بسیاری از مناطق محدود شده است. در مقابل در کشت های به صورت ردیفی، کشت به شکل همسطح، بر روی پشته و درون جوی انجام می گیرد.

در حقیقت در کشت های روی پشته مناسب محصولات آبی و درون جوی مناسب کشت دیم است. در زیر انواع دستگاه های ردیف کار مناسب محصولات مختلف آورده شده است.

 • عمیق کار خطی
 • عمیق کار دیم
 • عمیق کار کشت مستقیم دیم
 • بذر کار و کود کار جوی و پشته کار
 • بذر کار دیسکی
 • بذر کار کشت مستقیم آبی
 • ردیف کار پنوماتیک
 • بذر کار مرکب

طرز کار دستگاه ردیف کار

طرز کار دستگاه ردیف کار

این دستگاه در حقیقت انواع بذر محصولات را درون عمقی مشخص و ردیف های مشخص شده می کارد. طرز کار این دستگاه به این شکل است که فاصله تعیین شده ای بین ردیف ها و عمق کاشت وجود دارد اما، مقدار فاصله بین هر بذر در ردیف ها معین نیست که در واقع آن بخشی از دستگاه که وظیفه انتقال بذر از مخزن به کانال واحد کارنده را برعهده دارد، این کار را با سرعتی تعیین شده انجام می دهد.

دستگاه ردیف کار این عمل را چگونه انجام می دهد

ابتدا با ایجاد حفره و یا شیار در خاک آن را برای کاشت بذر آماده می کند و سپس بذر را به میزان نیاز درون خاک کاشته و بعد از آن با استفاده از چرخ های مخصوص این کار، بذرها را با خاک می پوشاند و در آخر هم خاک ریخته شده روی بذر را فشرده سازی می کند. البته باید گفت که بعضی از دستگاه های ردیف کار مرحله آخر را انجام نمی دهند.

دستگاه ردیف کار یا خطی کار از چه اجزایی تشکیل شده است

 • شاسی
 • مخزن بذر
 • انتقال دهنده توان دستگاه
 • شیار بازکن یا فاروئر
 • سیستم تنظیم کننده مقدار ریزش بذر یا موزع
 • سیستم کارنده بذر درون خاک
 • چرخ های فشار دهنده
 • پوشش دهنده بذر
 • سیستم تنظیم عمق کاشت
 • ابزار پنوماتیک
 • سیستم گیربکس

عمیق کار- ردیف کار

در ادامه مطلب توجه شمارا به مدل های مختلف دستگاه ردیف کار یا خطی کار جلب می کنیم

عمیق کار ردیف کار

این دستگاه قادر است بذر را به شکل خطی بکارد. کفشکی بودن بخش شیار بازکن این دستگاه سبب کاشت یکنواخت درون ردیف های کشت می شود. شیار بازکن های کفشکی شامل دو صفحه همگرا می باشد که مناسب برای خاک های کلوخه ای و نرم می باشد.

موزع ها در دستگاه ردیف کار به شکل استوانه ای هستند که با استفاد از اهرم های تنظیم کننده آن، انواع بذر در هر سایزی را می توان مورد کشت  قرار داد. همچنین می توانید با کمک مکانیزم تنظیم مقدار ریزش بذر در هر هکتار را تنظیم کنید.

عمیق کار دیم

این دستگاه به شکل ترکیبی عمل کرده و قادر است بذر و کود را جداگانه در عمق خاک بکارد، که بوسیله چرخ های پوشاننده خاک را روی بذر فشرده می کند. این دستگاه با حرکت روی سطح خاک شیارهایی به شکل V ایجاد می کند که بسیار برای به دام افتادن آب باران مناسب می باشد. دستگاه عمیق کار شامل دو مدل چرخ به نام های فشار لاستیکی و فشار فلزی تولید می شوند.

دستگاه عمیق کار با چرخ فلزی مناسب زمین های سنگلاخی و چرخ لاستیکی مناسب سایر زمین ها است. این دستگاه قادر است میزان فاصله ردیف های کشت و مقدار ریزش بذر و عمق را تنظیم کند. موزع ها در دستگاه ردیف کار دیم به این صورت است که، مربوط به بذر به شکل استوانه ای و مربوط به کود دندانه دار می باشد.

دستگاه خطی کار

ردیف کار کشت مستقیم دیم

از آنجایی که دستگاه های زیادی به منظور کشت دیم حفاظتی تولید و روانه بازار شده اند، اما با استقبال مناسبی توسط کشاورزان قرار نمیگیرد. دستگاه ردیف کار کشت دیم با در نظر گرفتن شرایط کشور ساخته شده است و می توان گفت جزو اولین دستگاه های مطابق با شرایط بومی ایران ساخته شده اند. اکثر مدل های آن مجهز به شیار بازکن های بیلچه مانند و چرخ فشرده سازی می باشند.

بذر و کود کار جوی و پشته کار

این دستگاه به شکل همزمان قادر است جدا از کاشت بذر به کاشت کود در خاک نیز اقدام کند. مخزن های کود و سم به صورت جدا از هم در دستگاه واقع شده اند. این دستگاه با استفاده از کفشک های خود عمق مناسب و یکنواختی را در خاک حفر می کند. موزع های قرار گرفته در دستگاه جوی وپشته کار به شکل شیاردار می باشند.

همچنین مجهز به اهرم های تنظیم برای کاشت بذرها در سایز و اندازه های گوناگون می باشند. فاصله فاروئرها در این دستگاه 50 الی 60 سانتی متر با هم فاصله دارند. این دستگاه ردیف کار قادر است که هم جوی و هم پشته را ایجاد نماید.

در زمان کار با این دستگاه شما قادر هستید تا مقدار بذر و کود و حتی مقدار فاصله در کارنده ها و عمق کشت را تنظیم کنید.

مشخصات ردیف کار پنوماتیکی

ردیف کار بذر کار دیسکی

دستگاه های بذر کار دیسکی در مقابل زمین هایی که دارای بقایای گیاهی می باشند و این بقایا برای دستگاه های ردیف کار دیگر مشکل ساز می شود، مقاوم است. در واقع با ایجاد یک شیار به خصوص در خاک اقدام به کاشت بذر می نماید.

طرز کار دستگاه به این شکل است که با استفاده از چند عدد سست کننده موجود در خود و هم طراز با چرخ تراکتور خاک را کنده و آن را برای ایجاد شیار آماده می کند. همچنین مانند سایر بذر کارها شامل موزع های استوانه ای شکل است که قابلیت کاشت بذر در انواع سایزها را می هد.

ردیف کار یا خطی کار کشت آبی مستقیم

این دستگاه نیازی به انجام عمل شخم زنی نداشته و بدون شخم زنی هم قادر است بذر را درون خاک بکارد. همچنین به علت اینکه عمل کاشت را بدون خاکورزی انجام می دهد، تنها همان قسمت هایی که کشت بذر انجام می گیرد دست خورده و سایر جاها دست نخورده می مانند.

به همین سبب باعث صرفه جویی در مصرف آب و جلوگیری از فرسایش و تبخیر می گردد. دستگاه بذر کار خطی کشت آبی مستقیم به علت وجود کارنده های جفت دیسکی و چرخ فشار، کار خود را به نحو احسنت انجام داده و کمترین نقصی در کار به وجود نمی آید.

قیمت ردیف کار گندم-ردیف کار پنوماتیکی

ردیف کار پنوماتیکی

از دستگاه ردیف کار پنوماتیکی به جهت کاشت بذرهای محصولاتی مثل، ذرت، پنبه، آفتابگردان، سویا، چغندر، گوجه فرنگی یا صیفی جات استفاده می شود. دستگاه بذر کار پنوماتیکی شامل، 4، 6 و 8 ردیفه است.

همچنین مقدار فاصله در بین ردیف ها تا میزان 80 سانتی متر قابل تنظیم کردن است. انتقال بذر در این نوع دستگاه بوسیله مکیدن انجام می شود. سیستم گیربکس مرکزی در دستگاه ردیف کار پنوماتیکی به کمک پنوماتیک میزان فاصله قرار گرفتن بذر در ردیف ها را تنظیم می کند.

در این دستگاه چرخ های شیار بازکن و واحدهایی که وظیفه کاشت بذر را به عهده دارند با یکدیگر متفاوتند. به منظور ایجاد نمودن شیار این دستگاه از شیار باز کن های خنجری و کفشکی بهره می برد. دستگاه ردیف کار پنوماتیکی برای کاشت انواع بذر از چرخ های مختلفی به این منظور استفاده می کند. به طور مثال، برای کاشت ذرت، آفتابگردان و سویا از چرخ های فشار ساده و یا برای گوجه فرنگی، چغندر قند و دانه های ریز از چرخ مقعر بهره می برد.

عمیق کار دیم

دستگاه بذر کار مرکب کشاورزی

به دلیل اینکه تردد زیاد ماشین آلات سبب شکسته شدن و اصطلاحا مردن خاک می شود، سعی می کنند کارهای مربوط به کاشت تا برداشت محصولات را با کمترین تردد انجام دهند. به همین علت دستگاه های مرکبی موجود هستند که تنها با یک بار تردد چندین عمل کشاورزی را انجام می دهند. یکی از این دستگاه ها شامل دستگاه بذر کار مرکب کشاورزی است.

این دستگاه مجهز به کلوخ خرد کن در جلوی خود می باشد که بستر را برای کاشت بذر در مرحله بعدی آماده سازی می کند. این دستگاه تمامی عملیات خاکورزی شامل، شکستن کلوخ، غلتک زنی و مسطح سازی و دانه بندی به عمق 25 سانتی متری خاک را قادر است انجام دهد.

قیمت خطی کار یا قیمت ردیف کار گندم:

جهت اطلاع از قیمت ردیف کار گندم یا خطی کار میتوانید با واحد فروش مجموعه تماس حاصل نمایید.

مزیت های دستگاه ردیف کار بذر

 • سبب صرفه جویی آب و ایجاد یکنواختی در کشت می شود.
 • مصرف کمتر بذر در هر واحد سطح
 • انجام کارهایی مانند، ریختن خاک پای بوته ها، سله شکنی و… با استفاده از این ماشین آلات به سهولت صورت می گیرد.
 • تمامی بذرها قابل سبز شدن هستند، زیرا همگی در عمقی یکسان کاشته می شوند.
 • مناسب برای تمامی محصولات دیمی

محصولات مرتبط

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.