ساعت کاری 8:00 الی 18:00

تماس با ما:       09368580205  62999567

کود منگنز

صفحه اصلی > کود منگنز
اشتراک گذاری:


تحویل اکسپرس
خدمات پس از فروش
صدور فاکتور رسمی
مشاوره فنی

امتیاز کاربران 5 / 5. تعداد: 1

نکات مهم در مورد قیمت کود منگنز مایع
توضیحات
نقد و بررسی

کود منگنز

در این مقاله ما قصد داریم به بررسی کود منگز پرداخته و همچنین قیمت سولفات منگنز را مورد بررسی قرار دهیم.

کود منگنز چیست؟

کود منگنز manganese-fertilizer نقش مهمی در شکل گیری کلروپلاست و سیستم های آنزیمی گیاهان دارد و مصرف کود سولفات منگنز سبب بهبود در فتوسنتز گیاهان و بالا رفتن میزان تولید محصولات می گردد.

عنصر منگنز فعال کننده تعداد زیادی آنزیم در جانداران به خصوص، انسان می باشد. آهکی و قلیایی بودن خاک زمین های کشاورزی، بالا بودن میزان PH خاک، استفاده نامتعادل از کودها و کمبود مواد آلی در خاک، همگی جزو عواملی هستند که، استفاده از این عنصر غذایی را با محدودیت روبرو کرده و سبب کاهش عنصر منگنز مورد نیاز گیاه شده است. همچنین خسارات زیادی را روی میزان تولید و کیفیت محصولات کشاورزی وارد کرده است.

کمبود کود منگنز در گیاهان متفاوت است. به طور مثال، غلات، سیب زمینی و درختان میوه بالاترین حساسیت را نسبت به کمبود منگنز نشان می دهند. اما پنبه کمترین مقدار کمبود منگنز را نشان می دهد.

قیمت سولفات منگنز

کمبود منگنز ابتدا در بافتهای جوان گیاه دیده می شود و در غلات این کمبود به صورت نقاط قهوه ای رنگ روی حاشیه برگ دیده می شود.

کمبود منگنز در مرکبات به رنگ سبز روشن در حاشیه برگهای جوان می باشد ولی، رگبرگ ها به رنگ سبز تیره باقی می ماند. منگنزMN، جزو عناصر غذایی کم مصرف می باشد. منگنز نقش اساسی در تنفس دارد و آنزیم هایی مانند نیتریت ردوکتوز را فعال کرده که در متابولیسم ازت نقش دارد.

از رایج ترین کودهای منگنز، کود منگنز سولفات است که 16 یا 22 درصد منگنز دارد.  این کود هم قابل استفاده در خاک های اسیدی می باشد و هم درخاک های قلیایی مورد استفاده قرار می گیرد.

نقش کود منگنز در گیاهان

 روش های استفاده از کود سولفات منگنز و قیمت سولفات منگنز

کود منگنز سولفات در کشت باغی و زراعی به روش هاییی همچون چال کود و کانال کود و محلول در آب  مورد استفاده قرار می گیرد. در صورت استفاده زیاد از کود منگنز حالت سمی در خاک پدیدار می شود و حتما در هنگام استفاده از این کود شیمیایی باید به این نکته توجه کرد که میزان مورد استفاده از این مواد بسیار کم و ناچیز است.

تجزیه سنگ های معدنی منشاء منگنز موجود در خاک می باشد. منگنز بعد از آهن از نظر فراوانی در پوسته زمین در رده ی دوم قرار دارد. میزان منگنز در خاک 200 الی 600 میلی گرم به ازای هر کیلو گرم از خاک می باشد.

کود منگنز در خاک به سه حالت دیده می شود. پایدارترین اکسید منگنز در خاک، دی اکسید منگنز می باشد و در صورت اسیدی شدن محیط میزان حلالیت آن بالا می رود. دیگر اشکال منگنز مانند، کربنات، هیدروکسید و سیلیکات منگنز همگی بیش از اکسید منگنز، محلولند و درجه حرارتشان با PH خاک به صورت عکس می باشد.

قیمت سولفات منگنزفقر منگنز مانند باقی عناصر ریز مغذی، بیشتر در خاک های آهکی و مواد آلی کم صورت می گیرد. فقر منگنز در ابتدا از برگ های جوان شروع می شود. به منظور جبران این کمبود، از سولفات منگنز 28 الی 32 درصد منگنز، می توان استفاده کرد. از این نوع کود هم می توان، در خاک های اسیدی و هم در خاک های قلیایی استفاده کرد.

از سولفات منگنز به صورت محلول پاشی به مقدار 5 در هزار، در محصولات باغی یا زراعی بکار برد و زمان مصرف هم 1 ماه بعد از سبز شدن گیاه است.

کود کلات منگنز 13 درصد

این کود در شکل گیری سبزینه گیاه، عمل فتوسنتز، سنتز آمینو اسید، متابوبیسم ازت و در فرآیندهای آنزیمی نقش دارد.

روش مصرف کود کلات منگنز 13 درصد

محلول پاشی

گیاهان زراعی، 1 تا 2 کیلوگرم در هکتار

گیاهان باغی، 1 کیلو گرم در هکتار

علائم کمبود منگنز در گیاهان

پر مصرف ترین کود سولفات منگنز

از جمله کود سولفات منگنز پر مصرف شامل، کود با 31 یا 32 درصد منگنز می باشد. این نوع کود مناسب بای انواع خاک های اسیدی و قلیایی است.

روش محلول پاشی کود سولفات منگنز به شکل 5 در هزار در محصولات زراعی و باغی می باشد و در زمان یک ماه پیش از جوانه زنی گیاه است.

 

نقش کود منگنز در گیاهان

عنصر کم مصرف یا ریز مغذی منگنز برای رشد گیاهان بسیار لازم است و نقش های زیادی را برای گیاهان ایفا می کند از جمله:

  • برای تشکیل کلروفیل ضروری است.
  • در فرآیند آنزیمی، احیای نیترات، متابولیسم پروتئین و خنثی کردن رادیکالهای آزاد مو ثر است.
  • در تولید موادی مثل، ریبولاوین، اسید آسکوربیک و کاروتن ها موثر است.
  • در فرآیند چرخه ی فتوسنتز نقش دارد.
  • سبب بهبود در سرعت جوانه زنی می شود.
  • در واکنش تجزیه آب به منظور تولید اکسیژن موثر است.
  • سبب بهبود در رسیدگی میوه می شود.
  • برای تشکیل بذر در همه ی محصولات لازم و ضروری است.
  • یکی از مهمترین عناصر ریز مغذی جهت تغذیه غلات و سیب زمینی می باشد.
  • در زمینه تغذیه درختان پسته جزو عناصر مهم غذایی برای عملکرد درختان است.

نقش کود منگنز در گیاهانعلائم کمبود منگنز در گیاهان

کود منگنز مایع برای گیاهان به نسبت سایر عناصر از شدت کمتری برخوردار می باشد و به نوع گیاهی که زیر کشت است مربوط می شود. در اثر کمبود عنصر منگنز ، رگبرگ های برگ های میانی و بالایی سبز می مانند ولی، لبه باقی برگ ها به سبز کمرنگ تغییر شکل می دهند.

در اثر پیشروی کمبود منگنز، لکه های سبز کمرنگ و زرد رنگ بروی برگ ظاهر می شود. با گذر زمان، علائم نکروز کوچک(سوختگی)، به خصوص در حاشیه ها و لبه برگ ها ایجاد می شود. از دیگر علائم فقر مگنز می توان به کوچکی اندازه برگ، تغییر شکل و پیچ خوردگی لبه برگ ها اشاره کرد.

در صورتی که این حالت ها بر طرف نشود، لک های قهوه ای نشعت گرفته از نکروز روی سطح برگ افزایش یافته و در آخر به قهوه ای شدن کامل برگ منجر می شود.

لیست قیمت سولفات منگنز

روش و میزان مصرف کود منگنز مایع برای گیاهان

روش استفاده این کود به وسیله جایگذاری عمقی مانند، چالکود و نواری و یا محلول پاشی مورد مصرف می باشد.

درختان

به همراه کود حیوانی و گوگرد به طور چالکود یا کانال کود به مقدار 200 الی 300 گرم در ازای هر درخت، در قسمت میانی سایه انداز در زمستان کاربرد دارد.

نباتات زراعی

در زمان آماده سازی بستر بذر به همراه سایر کودهای زمستانه، مقدار 50 الی 80 کیلو گرم در هر هکتار در زیر خاک بکار می رود.

روش و میزان مصرف کود منگنز

محلول پاشی

برای درختان میوه به نسبت 3 الی 4 در هزار و برای محصولات زراعی نسبت 2 الی 3 در هزار، به وسیله محلول پاشی استفاده می شود.

قیمت سولفات منگنز

جهت اطلاع از قیمت سولفات منگنز می توانید با کارشناسان مجموعه سازوکشت تماس حاصل نمایید.

کود منگنز مایع برای گیاهان

نتیجه گیری

کود منگنز که جزو عناصر کم مصرف یا میکرو در گیاهان است، یک بخش مهم در جهت رشد محصولات زراعی به حساب می آید. باید حواستان باشد که، مبادا این عنصر از سبد غذایی گیاهتان حذف شود زیرا، آثار مخربی بر روی گیاه و محصول شما خصوصا با گذر زمان می گذارد. نکته ی دیگر اینکه، مصرف کود سولفات منگنز به همراه کودهای حیوانی در محدوده ی ریشه سبب افزایش در کارایی کود سولفات منگنز می شود.

محصولات مرتبط

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.