ساعت کاری 8:00 الی 18:00

تماس با ما:       09368580205  62999567

فن گلخانه

صفحه اصلی > فن گلخانه

بنر تهویه گلخانه

فن و پد گلخانه  یا  تهویه گلخانه  یکی ازمهم ترین و کاربردی ترین تجهیزات گلخانه ای می باشد، زیرا هوای داخل گلخانه را به صورت واقعی به حرکت درمی آورد و باعث جابجایی هوا، تامین اکسیژن و رطوبت لازم جهت رشد انواع گیاهان و محصولات کشاورزی می شود. در این مقاله علاوه بر معرفی مدل های مختلف فن های گلخانه ای به روش های متداول انتخاب تهویه گلخانه ای و توضیحات تکمیلی مورد قیمت فن و پد گلخانه پرداخته شده است.

در چند سال اخیراستفاده ازگلخانه ها دراندازه های کوچک و بزرگ رشد چشمگیری پیدا کرده است. دلیل رشد محصولات گلخانه ای، پرورش انواع محصولات کشاورزی و هم چنین رشد روز افزون شهرنشینی  و نیاز افراد به انواع محصولات کشاورزی درسایر فصول سال می باشد.

قیمت فن و پد گلخانه

همچنین نیاز به تجهیزات گلخانه ای نیز افزایش پیدا کرده است. یکی از مهمترین تجهیزات گلخانه ای که برای تولید محصولات کشاورزی  به کمک کشاورزان آمد، فن های تهویه گلخانه ای  greenhouse fan است.که با مناسب بودن قیمت فن گلخانه میتوان به سهولت آن را تهیه نمود. زیرا یکی ازتمایزاتی که گلخانه با سایر زمین های کشاورزی دارد این است، که در تمامی سال محصولات متفاوتی را در آن می توان تولید کرد.

به همین علت فضای گلخانه باید دارای هوای معتدل و پایدارباشد. یکی ازاین پارامترها که هوای گلخانه را پایدارنگه می دارد، انواع  هواکش گلخانه ای است.

علاوه براین که استفاده از فن ها باعث می شود گرمای داخل گلخانه از بین برود، حشرات  و آفت ها را نیز دور می کند. طرز کار این نوع تهویه به این گونه است که با به گردش درآوردن هوای موجود در گلخانه هوای کهنه را ازمحیط خارج کرده و هوای تازه را با عبوراز فن های مرطوب خود ونیز فیلترکردن دوباره آن به محیط بازمی گرداند.

مزایای استفاده از هواکش گلخانه

 • کنترل دمای موجود در گلخانه.
 • کنترل میزان گردش هوای موجود درگلخانه.
 • جلوگیری از آفت زدگی.
 • تنظیم میزان رطوبت مورد نیاز گلخانه بنا به نوع محصول تولیدی و تأمین دی اکسید کربن مورد نیاز گلخانه درجهت رشد گیاهان و افزایش راندمان کاری سیستم سرمایشی.

استفاده از فن گلخانه برای تهویه محیط گلخانه های بزرگ

فن و پد گلخانه ، فن مرغداری ، فن آکسیال ، فن اگزاست یا به طور کلی  فن های تهویه گلخانه ای

مفهوم تهویه در گلخانه به معنی گردش هوای داخل محیط گلخانه و جا به جا کردن هوا می باشد. در روزهای فصل تابستان و حتی بعضی روزهای فصل پاییز و زمستان دمای هوا در داخل گلخانه بالا می رود که برای رشد بوته ها و گیاهان مضر است. بنابراین برای جلوگیری از این موضوع باید به موقع هوا را تهویه کرد.

دمای ایده آل گلخانه بین 10 الی 22 درجه می باشد. در صورتی که دما از این حد بالاتر رود، دوام و بقای گیاهان به خطر می افتد و تکثیر آفت گیاهی سرعت بیشتری می گیرد.

از فن های مکنده در مرغداری ها نیز استفاده می شود، زیرا فضولات پرندگان حاوی مقدار بالایی آمونیاک می باشد که اگر تهویه نشود باعث از بین رفتن طیور در مرغداری ها می شود به این مدل فن، فن اگزاست گلخانه نیز گفته می شود.

کارکرد تهویه های مکنده یا مرغداری به این شکل است که، مانند پمپ هوا عمل می کند و هوا را به جریان می اندازد.

اهداف  تهویه های گلخانه

 • تعویض هوای داخل گلخانه با و هوای خارج.
 • تامین دی اکسید لازم جهت فتوسنتز گیاهان.
 • خنک سازی محیط گلخانه.
 • برقراری تعادل در رطوبت.
 • کاهش بیماری و آفت ها.

اگزاست فن گلخانه ای و پنکه گلخانه در کنار هم

نقش تهویه گلخانه ای در کنترل  درجه حرارت چیست؟

ممکن است این مطلب باورش سخت باشد که گیاهان گلخانه ای بیشتر ازاینکه از سرمازدگی بمیرند ازشدت گرما تلف می شوند. زیرا بسیاری از گیاهان درمقابل گرما حساس می باشند و حتی ممکن است دیگر رشد نکنند و بمیرند.

به همین جهت برای جلوگیری از تلف شدن گیاهان، نیاز به سیستم تهویه گلخانه ای می باشد که گرمای داخل گلخانه را خارج کند و باعث تبادل هوای داخل و خارج شود.

با استفاده از یک سرد کننده ی تبخیری به کمک فن و پد ، بهترین گزینه را برای خنک سازی محیط گلخانه خود فراهم کنید.

نقش هواکش گلخانه درفراهم کردن هوای تازه

همه ی گیاهان به منظور فتوسنتز نیاز به دی اکسید کربن دارند. به همین جهت نیاز به جریان هوای تازه برای فتوسنتز امری مهم تلقی می شود. زیرا از طریق فتوسنتز گیاه اقدام به تولید قندهایی می کند که به عنوان غذا مورد استفاده قرار می دهد.

گلخانه علاوه برنیاز به دریچه ی هوا، به هواکش گلخانه ای نیزدارد تا هوا را در گردش نگه دارد و هوای تازه مورد نیازگیاهان را تامین کند.

نقش فن های تهویه گلخانه در مبارزه با آفات

نداشتن  تهویه مناسب در یک گلخانه باعث بروز بیماری ها و انواع آفات در گیاهان می شود. زیرا نداشتن گردش هوای مناسب، باعث می شود که بسیاری از آفات به گلخانه راه پیدا کنند.

انتخاب فن گلخانه

با قراردادن فن های مکنده در نزدیکی گیاهانی که در خطر آفت هایی مانند مگس سفید هستند، این آفت ها را به راحتی به بیرون برانید.

نقش فن های گلخانه در گرده افشانی

نقش تهویه گلخانه ای در گرده افشانی مانند نقش باد در طبیعت است. به این صورت که فن با به گردش انداختن هوا درگلخانه و لرزاندن گیاه باعث می شود گیاه به آسانی گرده افشانی کند.

شاید متوجه شده باشید که گیاه مورد علاقه تان محصول نمی دهد. در این صورت، دقت کنید که آیا هوا درگلخانه به خوبی جریان دارد یا خیر. در صورت کم بودن گردش هوا، جریان هوا را در گلخانه افزایش دهید.

فشارآرام هوا بر روی گیاه باعث می شود که گیاهان ساقه و ریشه خود را تقویت کرده و سلامتی گیاه تضمین شود.

انتخاب درست سیستم تهویه گلخانه ای

فن خروجی گلخانه ای یک ابزار مهم برای کاهش درجه حرارت و بهبود هوای گلخانه است. در شرایط عادی یک هواکش گلخانه باید در کنار سقف و کنار درب اصلی نصب شود. اگر شکل گلخانه به شما اجازه ی این کار را نداد، حتما از یک فن با گردش هوای مناسب استفاده کنید.

فن هایی که برای تهویه گلخانه استفاده می شوند سیست فن و پد گلخانه

انواع فن های گلخانه ای

انواع مختلفی از فن های گلخانه ای تولید و روانه بازار می شوند که شامل

 • فن های گلخانه ای سقفی

 • فن تهویه گلخانه ای آکسیال

 • فن  یوتیلیتی گلخانه ای

 • سیستم فن و  پد گلخانه به وسیله اگزاست

باید گفت، تمامی این مدل ها دارای ساختار مشابهی هستند و از لحاظ فنی نیز در زمره ی فن های سانتریفیوژ قرار می گیرند.

همچنین از مشخصه ی بارزی که تهویه گلخانه ای دارند می توان به صدای کم و قدرت مکش زیاد اشاره کرد.

بدون استفاده و در نظر گرفتن فن و پد مناسب برای گلخانه، دما حتی در هوای نسبتا سرد نیز می تواند گرم شود. از آنجایی که تغییرات دمایی در گلخانه ها بسیار بر روی محصولات و گیاهان تاثیر گذار بوده و سبب کاهش بازدهی می شود، بنابراین انتخاب سیستم تهویه مناسب به خصوص، انتخاب مناسب این محصول  برای کشت مورد نظر بسیار حائز اهمیت است.

تهویه های گلخانه ای از مهمترین بخش های یک گلخانه موفق می باشد و در صورت انتخاب درست و نصبی مناسب، سبب افزایش بازدهی و پایین آمدن سطح مشکلات می شود.

پیشنهاد می شود قبل از خرید فن سیرکوله گلخانه و خرید فن اگزاست گلخانه حتما مقالات مربوطه را مطالعه فرمایید و در خصوص انتخاب فن ها و قیمت فن گلخانه می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید و با اطمینان کامل اقدام به خرید این تجهیز کنید.

بیشتر بدانید:فن سیرکوله گلخانه

تهویه 4 هدف مهم در گلخانه ایفا می کنند که شامل:

 1. باعث تنظیم درجه حرارت محیط داخلی گلخانه می شوند.
 2. مقدار زیادی هوای تازه برای گیاهان فراهم کرده و جهت فتوسنتز در اختیار گیاهان قرار می دهد.
 3. از گیاهان در برابر آلودگی به آفات جلوگیری می کند.
 4. تهویه مناسب سبب کمک به گرده افشانی گیاهان نیز می شود.

هدف مهم تهویه در گلخانه

توجه داشته باشید که، حتی در صورت انتخاب درست تهویه گلخانه ای در تامین دی اکسید کربن لازم برای گیاهان که یک عنصر مهم جهت رشد و نمو آنها می باشد کمک شایانی کرده اید.

تهویه  خروجی گلخانه یکی از مهمترین راه ها جهت کنترل و کاهش درجه حرارت گلخانه و بهبود کلی محیط گلخانه است.

در شرایط ایده آل فن های خروجی در کنار سقف و روبروی درب گلخانه نصب گردند. در صورتی که شکل گلخانه شما اجازه این را نمی دهد که فن خروجی نصب کنید، می توانید از فن های گردش هوا یا سیرکوله مناسب، استفاده نمایید.

بیشتر بدانید:هواکش اگزاست گلخانه

نتیجه گیری

به طور کلی، این محصول مدل ها و انواع گوناگونی دارند که به دودسته فن سیرکوله گلخانه و فن اگزاست گلخانه تقسیم می شوند و کارایی هرکدام با دیگری منحصر به فرد است. پس اگر به دنبال انتخاب تهویه برای گلخانه خود هستید، حتما با متخصصین این امر مشورت کنید تا در انتخاب فن های گلخانه ای به مشکل بر نخورید و محصول مناسب کار خود را بیابید.

قیمت فن گلخانه

لطفا برای اطلاع ازقیمت فن و پد گلخانه با کارشناسان مجموعه تماس حاصل نمایید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.


4 نظر درباره “فن گلخانه

 • حسن رحمانی گفت:

  سلام برای گلخانه ای با مساحت 1000 متر مربع و ارتفاع 4 متر چه فن گلخانه ای مناسب هست ممنون میشم راهنمایی کنید

  • iransazokesht گفت:

   با سلام خدمت شما
   برای محاسبه تعداد دفعات تعویض هوا در گلخانه ها، ابتدا باید محل قرارگیری گلخانه مشخص شود
   بعد از مشخص شدن محل و تعیین گرم سیر و یا سردسیر بودن منظقه، مساحت کف گلخانه باید محاسبه شود و بعد از آن تعداد دفعات تعویض هوای گلخانه که معمولا بین 3 تا 5 متر مکعب در دقیقه است را در مساحت گلخانه ضرب می کنیم.
   لازم به ذکر است که ظرفیت هوای تولیدی اگزاست فن 140 گلخانه، بین 36000 تا 42000 متر مکعب در ساعت است.
   پس از محاسبه تعداد دفعات تعویض هوا در گلخانه ، تعداد فن مورد نیاز برای گلخانه را به دست می آوریم.

 • رسول گفت:

  سلام سوال من اینه که از کجا باید متوجه بشم گلخانه من به چه تعدادی فن گلخانه ای احتیاج داره؟

  • مدیر فنی وبسایت گفت:

   سلام دوست عزیر وقتتون بخیر
   اینکه شما چه تعدادی فن گلخانه در محیط خود احتیاج دارین باید به این شکل عمل کنید که چون فن گلخانه باید ظرفیتی داشته باشد که بتواند 3 مترمکعب هوای گرم شده را از هر متر مربع مساحت کف گلخانه در دقیقه خارج کند، پس طول و عرض گلخانه را در عدد 3 ضرب کرده و عدد بدست آمده بیشینه ظرفیت فن مورد نظر بدست می آید.