فن گلخانه

فن گلخانه ، فن تهویه گلخانه ، دست دوم ، کارکرده ، مشخصات فنی ، محاسبه تعداد فن گلخانه ، قیمت هواکش گلخانه

فن گلخانه یکی ازتجهیزات مهم  و کاربردی درگلخانه ها می باشد، زیرا هوای داخل گلخانه را به صورت واقعی به حرکت درمی آورد و باعث جابجایی هوا، تامین اکسیژن و رطوبت لازم جهت رشد انواع گیاهان و محصولات کشاورزی می شود.

در چند سال اخیراستفاده ازگلخانه ها دراندازه های کوچک و بزرگ رشد چشمگیری پیدا کرده است. دلیل رشد محصولات گلخانه ای، پرورش انواع محصولات کشاورزی و هم چنین رشد روز افزون شهرنشینی  و نیاز افراد به انواع محصولات کشاورزی درسایر فصول سال می باشد.

همچنین نیاز به تجهیزات گلخانه ای نیز افزایش پیدا کرده است. یکی از مهمترین تجهیزات گلخانه ای که برای تولید محصولات کشاورزی  به کمک کشاورزان آمد، فن تهویه گلخانه است. زیرا یکی ازتمایزاتی که گلخانه با سایر زمین های کشاورزی دارد این است، که در تمامی سال محصولات متفاوتی را در آن می توان تولید کرد.

به همین علت فضای گلخانه باید دارای هوای معتدل و پایدارباشد. یکی ازاین پارامترها که هوای گلخانه را پایدارنگه می دارد، انواع  هواکش گلخانه است.

علاوه براین که استفاده از فن تهویه گلخانه باعث می شود گرمای داخل گلخانه از بین برود، حشرات  و آفت ها را نیز دور می کند. طرز کار این نوع فن به این گونه است که با به گردش درآوردن هوای موجود در گلخانه هوای کهنه را ازمحیط خارج کرده و هوای تازه را با عبوراز فن های مرطوب خود ونیز فیلترکردن دوباره آن به محیط بازمی گرداند.

 

مزایای استفاده از هواکش گلخانه

 • کنترل دمای موجود در گلخانه.
 • کنترل میزان گردش هوای موجود درگلخانه.
 • جلوگیری از آفت زدگی.
 • تنظیم میزان رطوبت مورد نیاز گلخانه بنا به نوع محصول تولیدی و تأمین دی اکسید کربن مورد نیاز گلخانه درجهت رشد گیاهان و افزایش راندمان کاری سیستم سرمایشی.

 

فن گلخانه ، فن مرغداری ، فن آکسیال ، فن اگزاست یا به طور کلی  فن تهویه گلخانه

 

مفهوم تهویه در گلخانه به معنی گردش هوای داخل محیط گلخانه و جا به جا کردن هوا می باشد. در روزهای فصل تابستان و حتی بعضی روزهای فصل پاییز و زمستان دمای هوا در داخل گلخانه بالا می رود که برای رشد بوته ها و گیاهان مضر است. بنابراین برای جلوگیری از این موضوع باید به موقع هوا را تهویه کرد.

دمای ایده آل گلخانه بین 10 الی 22 درجه می باشد. در صورتی که دما از این حد بالاتر رود، دوام و بقای گیاهان به خطر می افتد و تکثیر آفت گیاهی سرعت بیشتری می گیرد.

از فن های مکنده در مرغداری ها نیز استفاده می شود، زیرا فضولات پرندگان حاوی مقدار بالایی آمونیاک می باشد که اگر تهویه نشود باعث از بین رفتن طیور در مرغداری ها می شود به این مدل فن، فن اگزاست گلخانه نیز گفته می شود.

کارکرد فن های مکنده یا مرغداری به این شکل است که، مانند پمپ هوا عمل می کند و هوا را به جریان می اندازد.

اهداف  تهویه گلخانه

 • تعویض هوای داخل گلخانه با و هوای خارج.
 • تامین دی اکسید لازم جهت فتوسنتز گیاهان.
 • خنک سازی محیط گلخانه.
 • برقراری تعادل در رطوبت.
 • کاهش بیماری و آفت ها.

 

نقش تهویه گلخانه در کنترل  درجه حرارت چیست؟

ممکن است این مطلب باورش سخت باشد که گیاهان گلخانه ای بیشتر ازاینکه از سرمازدگی بمیرند ازشدت گرما تلف می شوند. زیرا بسیاری از گیاهان درمقابل گرما حساس می باشند و حتی ممکن است دیگر رشد نکنند و بمیرند.

به همین جهت برای جلوگیری از تلف شدن گیاهان، نیاز به سیستم تهویه گلخانه می باشد که گرمای داخل گلخانه را خارج کند و باعث تبادل هوای داخل و خارج شود.

با استفاده از یک سرد کننده ی تبخیری به کمک فن، بهترین گزینه را برای خنک سازی محیط گلخانه خود فراهم کنید.

نقش هواکش گلخانه درفراهم کردن هوای تازه

همه ی گیاهان به منظور فتوسنتز نیاز به دی اکسید کربن دارند. به همین جهت نیاز به جریان هوای تازه برای فتوسنتز امری مهم تلقی می شود. زیرا از طریق فتوسنتز گیاه اقدام به تولید قندهایی می کند که به عنوان غذا مورد استفاده قرار می دهد.

گلخانه علاوه برنیاز به دریچه ی هوا، به فن تهویه گلخانه ای نیزدارد تا هوا را در گردش نگه دارد و هوای تازه مورد نیازگیاهان را تامین کند.

نقش فن تهویه گلخانه در مبارزه با آفات

نداشتن فن تهویه مناسب در یک گلخانه باعث بروز بیماری ها و انواع آفات در گیاهان می شود. زیرا نداشتن گردش هوای مناسب، باعث می شود که بسیاری از آفات به گلخانه راه پیدا کنند.

با قراردادن فن های مکنده در نزدیکی گیاهانی که در خطر آفت هایی مانند مگس سفید هستند، این آفت ها را به راحتی به بیرون برانید.

نقش فن گلخانه در گرده افشانی

نقش تهویه گلخانه در گرده افشانی مانند نقش باد در طبیعت است. به این صورت که فن با به گردش انداختن هوا درگلخانه و لرزاندن گیاه باعث می شود گیاه به آسانی گرده افشانی کند.

شاید متوجه شده باشید که گیاه مورد علاقه تان محصول نمی دهد. در این صورت، دقت کنید که آیا هوا درگلخانه به خوبی جریان دارد یا خیر. در صورت کم بودن گردش هوا، جریان هوا را در گلخانه افزایش دهید.

فشارآرام هوا بر روی گیاه باعث می شود که گیاهان ساقه و ریشه خود را تقویت کرده و سلامتی گیاه تضمین شود.

انتخاب درست سیستم تهویه گلخانه

فن خروجی گلخانه ای یک ابزار مهم برای کاهش درجه حرارت و بهبود هوای گلخانه است. در شرایط عادی یک هواکش گلخانه باید در کنار سقف و کنار درب اصلی نصب شود. اگر شکل گلخانه به شما اجازه ی این کار را نداد، حتما از یک فن با گردش هوای مناسب استفاده کنید.

انواع فن گلخانه ای

انواع مختلفی از فن های گلخانه ای تولید و روانه بازار می شوند که شامل

 • فن گلخانه سقفی

 • فن تهویه گلخانه آکسیال

 • فن  یوتیلیتی

باید گفت، تمامی این مدل ها دارای ساختار مشابهی هستند و از لحاظ فنی نیز در زمره ی فن های سانتریفیوژ قرار می گیرند.

همچنین از مشخصه ی بارزی که فن های گلخانه ای دارند می توان به صدای کم و قدرت مکش زیاد اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *