ال ای دی رشد گیاه

ال ای دی رشد گیاه ، ال ای دی نواری رشد گیاه ، رنگ ال ای دی رشد گیاه ، ساخت ال ای دی رشد گیاه ، قیمت ، فروش

تعریف لامپهای LED

ال ای دی به قطعه ی کوچک الکترونیکی گفته می شود که، از دو ماده نیمه هادی به نام های الکترون و حفره که بار منفی آن الکترون و بار مثبت آن حفره می باشد، تشکیل شده است. با برقراری ولتاژ به دوسرال ای دی رشد گیاه، جریان الکتریکی با برخورد به الکترون و حفره ها و آزاد شدن انرژی به صورت نورظاهر می شود.

ال ای دی رشد گیاه در گذشته نوری بسیار کم و تنوع پایینی را داشتند، اما امروزه ال ای دی هایی با تنوع بالا و شدت نور بیشتری تولید و روانه ی بازار می شوند.

کدام ال ای دی رشد گیاه برای استفاده در گلخانه مناسب است 

انواع ال ای دی رشد گیاه

تامین نوربا استفاده ازتراشه های ال ای دی به کمک روشهای کارآمد و مدرن به منظور رشد گیاه استفاده می شود. این نوع ال ای دی ها در تنوع، شکل و اندازه های گوناگونی در بازار موجود هستند. تراشه های موجود در ال ای دی رشد گیاه در میزان روشنایی و کیفیت طیف نوری آنها بسیار موثرند.

در انتخاب نوع تراشه باید دقت داشت که چه نوع تراشه ای برای محصول مورد نظر مناسب است.

ال ای دی نواری رشد گیاه ، ال ای دی رشد گیاه از نوع نواری و آسان نصب

ال ای دی گلخانه ای

منظوراز ال ای دی گلخانه ای همان نوری است، که از یک منبع مصنوعی مانند، الکتریسیته گرفته می شود. از جمله منابع مصنوعی نور گلخانه علاوه بر ال ای دی رشد گیاه می توان، به لامپ های فلورسنت و کم مصرف هم اشاره نمود.

در گلخانه هایی که محدودیت نوری وجود دارد، می توان از منابع نوری مصنوعی مثل، ال ای دی ها استفاده کرد. ال ای دی رشد گیاه گلخانه ای، جزو مهمترین تجهیزات گلخانه می باشند.

نور خورشید در دسترس ترین منبع نوری به جهت استفاده در گلخانه ها و کشاورزی می باشد، اما این منبع نوری همیشه قابل دسترس نیست و محدودیت مصرف دارد. به دلیل اینکه نور یک پارامتر مهم در رشد گیاهان گلخانه می باشد، استفاده از منبع نوری مصنوعی برای رشد سریع تر و یکنواخت تر گیاهان مثل، بکار گیری ال ای دی رشد گیاه می تواند موثر واقع شود.

طول موج مناسب جهت رشد گیاه

درکل طول موجی که برای رشد گیاهان مناسب می باشد، بین 380 الی 840 قراردارد. اما درهر حال گیاهان با توجه به مرحله ی رشدی که در آن قرار دارند نیاز به دریافت طول موجی خاص هستند.

در زیر به برخی تاثیراتی که طیف های مختلف نوری بر روی رشد اندام های گیاهان می گذارند اشاره خواهیم کرد.

رنگ ال ای دی رشد گیاه

طیف های مادون قرمز

با طول موج 750 تا 800 نانومتر، غیر قابل رویت است، بی تاثیر در رشد گیاه و عمل بیوشیمیایی می باشد، اما به وسیله پوشش های نگدارنده مادون قرمز یا IR، می توان بار حرارتی گلخانه را کم کرد.

طیف قرمز دور

با طول موج 700 تا 750 نانومتر، غیر قابل رویت است. برای رشد گیاه، جوانه زنی، غنچه دادن و رنگ میوه موثر است، ولی در فتوسنتز کارایی ندارد.

طیف قرمز قابل رویت

با طول موجی بین 600 تا 700 نانومتر، باعث سبزینه سازی در گیاه شده و به شدت از طریق کلروفیل جذب می شود.

طیف زرد مایل به سبز

با طول موج 500 تا 600 نانومتر، قابل رویت است و تاثیر محدودی در سبزینه سازی دارد.

طیف آبی مایل به بنفش

با طول موجی بین 400 تا 500 نانومتر، به وسیله ی کلروفیل جذب و موثر در رشد اندام های گیاه و سبزینه سازی است. همچنین قابل رویت است.

طیف ماوراء بنفش

طول موج این طیف نوری کمتر از 400 نانومتر می باشد، قابل رویت نیست و به شدت برای گیاهان مضر است. زیرا برای رشد گیاه اثر منفی دارد و باعث کلفت شدن برگها یا حتی نابودی گیاه می شود.

همانگونه که ذکر شد، گیاهان به منظور رشد و عمل فتوسنتز نیاز به دریافت نوربا طول موج های بین 380 تا 840 نانومتر را دارند. LED هایی که امروزه تولید می شوند، دارای تنوع زیادی در رنگ و طول موج هستند و حتی برای بدست آوردن طول موج مورد نظر می توان آنها را ترکیب هم کرد.

به عنوان مثال، اگر مقدار نور ال ای دی آبی از قرمز بیشتر باشد، آن لامپ برای سبزیجات مناسب است. ولی اگر مقدار قرمز از آبی بیشتر باشد، برای رشد گل ها و شکوفه ها مناسب می باشد.

ال ای دی های قرمز طول موج 600 تا 650 نانومتر و ال ای دی های  آبی طول موج 450 تا 500 نانومتر را دارند.

همچنین ال ای دی رشد گیاه فرابنفش طول موجی بین 340 تا 400 نانومتر و مادون قرمز هم طول موج 750 تا 900 نانومتر را دارا هستند.

لازم به ذکر است، که رشد گیاهان در بین طول موج آبی و قرمز بیشترین حد خود را دارد. اما در عین حال ال ای دی هایی به طور فول اسپکتروم مخصوص رشد گیاه تولید شده اند، که GROW LED نام دارند و ترکیبی از رنگ های قرمز و آبی یعنی صورتی را تشکیل می دهند.

اتفاقاتی که با استفاده از ال ای دی رشد گیاهان در گلخانه رخ می دهد

 • جایگزین مطمئن برای نورهای موجود در گلخانه می باشد.
 • سبب بالا رفتن کیفیت و یکنواختی در گیاهان گلخانه می شود.
 • نورهایی با قابلیت کنترل و تکرار پذیری رشد گیاه می باشند.
 • بصورت بهینه از فضای گلخانه استفاده می شود.
 • مدیریت در گرمای محیط گلخانه به وسیله ال ای دی رشد گیاه.
 • در نور دهی گلخانه یکنواختی ایجاد می کنند و موجب کم شدن فواصل بین لایه ها می شوند.
 • چرخه ی رشد گیاه را کم و سرعت رشد دانه را بالا می برد.
 • سبب کاهش مصرف انرژی می شود.

مصارف ال ای دی رشد گیاه در گلخانه های خیار و گوجه فرنگی

مکانهایی که ال ای دی رشد گیاه در آنها بکار می رود

 • گلخانه های طبقاتی.
 • فضاهای عمومی مثل ادارات که دارای نوری کم هستند.
 • هتلها، اقامتگاه ها و مراکز خریدی که نور کمی برای رشد گیاهان دارند.
 • پارکینگ ها و لابی های ساختمان ها.
 • استفاده در گرین وال ها به منظور رشد طبیعی گیاهان.

درکل از ال ای دی رشد گیاه در هر مکانی که از نور کافی جهت رشد طبیعی گیاهان برخوردار نیستند، می توان استفاده کرد و سبب بالا رفتن کیفیت و عملکرد سبزیجات تولید شده شویم.

پیشنهاد میکنیم که برای کسب اطلاعات بیشتر دو منبع زیر مطالعه شود

منبع 1

منبع 2

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.

  Call Now Button