کود گوگرد

بهترین کود گوگرد برای کشاورزی

کود گوگرد

کود گوگرد Sulfur fertilizer از آن دسته کودهای شیمیایی است که، معمولا برای اصلاح خاک مورد استفاده قرار می گیرد. در خاک هایی که مرتب در معرض شستشو هستند کمبود عنصر گوگرد مشاهده می شود. در این صورت است که، گوگرد باید به وسیله کود به خاک اضافه شود.که با تناسب قیمت کود گوگرد میتوان آن را به سهولت تهیه نمود و همچنین جهت خرید گوگل میتوانید از مشاوران مجموعه کسب اطلاعات نمایید.

میزان گوگرد موجود در کودها را با عنصر (S) مشخص می کنند و انتخاب نوع کود گوگرد را با توجه به PH خاک تعیین می کنند. میوه ها، سبزیجات و محصولات زراعی به منظور حفظ رشد خود به گوگرد نیاز دارند.

انواع کود گوگرد و قیمت کود گوگرد

انواع کود گوگرد

سنگ گچ یا جیبس

دارای 18 درصد گوگرد و 22 درصد کلسیم می باشد.علاوه بر تامین کلسیم و گوگرد سبب کاهش PH خاک نیز می شود.

سولفات آمونیوم

کود سولفات آمونیوم شامل 24 درصد گوگرد است. چون خاک را اسیدی کرده، مناسب خاک های اسیدی نمی باشد.

پودر گوگرد

از پودر گوگرد به عنوان کود گوگرد هم می شود استفاده کرد. از گوگرد به منظور قارچ زدا هم استفاده می کنند.

علائم کمبود کود گوگرد در گیاهان

کاربردهای کود گوگرد

تولید سولفوریک اسید

80 درصد این عنصر به تولید سولفوریک اسید اختصاص میابد. سولفوریک اسید در تولید کودهای کشاورزی کاربرد دارد.

کودهای کشاورزی ( کاربرد کود گوگرد در کشاورزی)

از گوگرد برای تولید کودهای کشاورزی استفاده می شود که، مهمترین آن ماده معدنی کلسیم سولفات است. این عنصر باعث بالا رفتن عملکرد سایر مواد مغذی مانند نیتروژن و فسفر که گیاه بدان ها نیاز دارد می شود.

پزشکی

از ترکیبات گوگردی جهت تولید داروها استفاده می شود و کاربرد فراوانی دارند. در آنتی بیوتیک ها، پنی سیلین ها و سایر داروها نیز از گوگرد بهره می برند. همچنین برای تولید کرم های صورت هم از این عنصر استفاده می شود.

انواع کود گوگرد

ضد قارچ و آفت کش

از پودر گوگرد برای آفت کشی محصولاتی از قبیل، سیب، انگور، توت فرنگی، سبزیجات و… استفاده می کنند. علاوه بر این در کنترل حشراتی نظیر مایت و کنه کاربرد دارد.

مزیت کود گوگرد

اگر از کود گوگرد به اشکال مختلف در خاک استفاده شود، از انباشت نیترات در انواع محصولات کشاورزی جلوگیری می کند و همچنین سبب حفظ محیط زیست و سلامتی آن می شود. بااستفاده از کود گوگرد در مصرف آب کشاورزی نیز می توان صرفه جویی کرد.

بکارگیری کود گوگرد مانع از رشد قارچ های خاکزی شده و به کاهش سطح ph خاکهای قلیایی و شور کمک شایانی می کند. اگر ما کود گوگرد را مورد استفاده قرار دهیم، این کار سبب بالا رفتن میزان حلالیت عناصر ریز مغذی مثل، روی، آهن، منگنزو… در خاک می شود و این عمل به بهبود کیفیت محصولات کشاورزی کمکم می کند.

کاربرد های کود گوگرد

مهمترین نقش های کود گوگرد برای گیاهان

 • کمک به تولید کلروفیل
 • ساخت پروتئین ها
 • تولید لیپیدها که بسیار در گیاهان روغنی با اهمیت می باشد
 • سبب فعال شدن آنزیم های درگیر در واکنش بیوشیمیایی گیاهان
 • سبب بالا رفتن بازده کیفیت محصولات و پروتئین و همچنین درصد میزان روغن دانه ها می شود
 • سبب افزایش در کیفیت غلات می شود

کاربرد های اصلی کود گوگرد

تعدادی از انواع گوگردهایی که به صورت کود در کشاورزی به کار می روند

گوگرد معدنی

این نوع کود به علت اینکه مستقیم از معدن استخراج می شود و فرآوری نشده می باشد برای محصولات کشاورزی به دلیل وجود آلومینیوم بسیار سمی است.

گوگرد پالایشگاهی

این نوع گوگرد در پالایشگاه تولید می شود. به این صورت که درون زمین حبس شده و به صورت گاز خارج می شود و در قدم اول به مذاب گوگرد تبدیل و در آخر به صورت پودری یا پاستیلی در می آید.

البته این را هم باید گفت که بسیاری از کشاورزان گوگرد پالایشگاهی را به دو صورت گازی و نفتی تعریف می کنند و در استفاده از آن تردید دارند، باید بگوییم که هیچ فرقی بین این دو نیست و با فرآوری شدن درصد خلوص آنها به 99 می رسد.

گوگرد های پالایشگاهی نیز به گوگردهای پودری، گرانوله، پاستیلی، بنتونیت دار و مایع تقسیم بندی می شوند.

کود گوگرد

علائم کمبود کود گوگرد در گیاهان

علائم کمبود گوگرد در گیاهان به شکل رنگ پریدگی و زردی برگ های جوان و همچنین قسمت های انتهایی گیاه ظاهر می شود. کمبود گوگرد سبب کاهش رشد گیاه شده و ایجاد ساقه های نازک و برگ های پیچیده را شامل می شود.

در اکثر مواقع کمبود عنصر گوگرد باعث می شود، سطح پایینی برگ ها و دمبرگ ها به رنگ قرمز مایل به صورتی در آیند که در اثر تشدید این کمبود علائم ها به شکل قهوه ای یا بروز لکه های نکروتیک ظاهر می شود. در این حالت برگ ها و دمبرگ ها به صورت عمودی پیچ خورده و شکننده می شوند. به علاوه کمبود گوگرد سبب تجمع نیترات شده و برای حیوانات مصرف کننده ی این گیاهان سمی می باشند.

 

زمان و نحوه ی مصرف  و خرید کود گوگرد

در مزارع به میزان 100 الی 125 کیلوگرم در هر هکتار به همراه کود پایه مصرف می شود. برای برنج طارم در شالیزارها 100 کیلو و برنج پر محصول 150 کیلو گرم در هر هکتار در آخرین مرحله آماده سازی زمین که جابجا شده است پاشیده و با تیلر به زیر خاک می برید.

همچنین می توانید 7 الی 10 روز قبل از نشاء آب مزرعه را کاهش دهید و کود را مورد مصرف قرار دهید و پس از اینکه آب ته نشین شد، مجدد آبیاری انجام شود.

در مصرف باغبانی به ازای هر سال سن درخت 150 تا 200 گرم همراه با کود پایه و قدری کود حیوانی در قسمت سایه انداز به طور چالکود یا نواری استفاده می شود.

مهم ترین نقش های کود گوگرد برای گیاهان

نتیجه گیری

در آخر این مطلب را باید ذکر کرد که، برای استفاده از کود گوگرد باید با توجه به خاک و محصولی که می خواهید کاشت یا برداشت کنید نوع کود گوگردی خود را انتخاب نمایید و یا مقدار مصرف را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، هر 100 تا 150 کیلو گرم استفاده آن در خاک نتایج خوبی را در بر می گیرد. همچنین به منظور کنترل آفات و بیماری ها به صورت پودر پاشی در فصل رشد مورد استفاده قرار می گیرد.

قیمت و خرید کود گوگرد

برای اطلاع از قیمت کود گوگردو خرید کود گوگرد با کارشناسان فنی مجموعه سازوکشت تماس حاصل نمایید.

2 دیدگاه

  • باسلام و احترام
   در گندم کمبود عنصر گوگرد به شکل زردی عمومی گیاه که البته بین رگها برجسته تر می باشد و برگهای قدیمی سبتر هستند.
   کمبود گوگرد در سیب زمینی به این شکل است که درون برگ های جوانتر فرورفتگی و زرد شدن ساقه ها اتفاق میفتد. به طور کلی زردی عمومی شکل میگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.

  Call Now Button