ساعت کاری 8:00 الی 18:00

تماس با ما:       09368580205  62999567

فیلتر شنی

صفحه اصلی > فیلتر شنی
اشتراک گذاری:


تحویل اکسپرس
خدمات پس از فروش
صدور فاکتور رسمی
مشاوره فنی

امتیاز کاربران 0 / 5. تعداد: 0

کاربرد های فیلتر شنی در تصفیه آب
توضیحات
نقد و بررسی

فیلتر شنی

یکی از انواع این فیلترها، فیلتر شنی است که در این مقاله به تشریح عملکرد  بررسی قیمت فیلتر شنی آبیاری قطره ای و چگونگی سیستم فیلتراسیون آن خواهیم پرداخت.

همان طور که می دانید منابع آبی ما بسیار محدود هستند. و این موضوع موجبات استفاده از منابع آب‌های زیرزمینی و همچنین آب‌ های جاری را خصوصأ در بخش کشاورزی برای ما فراهم می‌ کند. استفاده از منابع آبی مانند آب چاه‌ ها و یا رودخانه‌ ها در بخش کشاورزی موضوع جدیدی نیست .

اما به کار بردن این منابع دارای شرایط و مواردی است که باید قبل از استفاده از این آب‌ ها رعایت شده و درنظر گرفته شوند. یکی از این موارد استفاده از سیستم فیلتراسیون است . که هم به جدا کردن ذرات معلق و آلاینده‌ ها از آب کمک می کند و آن را تمیز کرده.  و هم از فرسایش و آسیب‌ دیدگی تجهیزات و ماشین‌آلات جلوگیری می کند. در ادامه با ما همراه باشید تا نکات مفیدی در مورد فیلتر شنی را به شما یاد دهیم.

فیلتر شنی چیست؟

فیلترهای شنی یا اصطلاحأ صافی شنی، از جمله قدیمی‌ ترین و متداول‌ ترین شیوه‌ های تصفیه کردن آب به شمار می‌ رود. که توانایی حذف ذرات معلق در آب با اندازه‌ ای بیشتر از هزار میکرون را دارا می‌ باشد. قیمت مناسب، عملکرد بالا و طول عمر مفید زیاد این نوع فیلتر ها از جمله ویژگی‌ های متفاوت این فیلتر نسبت به مابقی رقبای خودش است . که آن را متمایز کرده. این نوع فیلتر هم در مصارف خانگی و هم در مصارف صنعتی کاربرد فراوانی دارد.

تصفیه کردن آب به روش طبیعی که در طبیعت متداول است. بسیار گوناگون می‌ باشد و یکی از مهم‌ ترین این روش‌ های طبیعی، حذف کردن مواد ذائد از آب است. که با عبور دادن آن از بستری از شن و ماسه انجام می شود. برای طراحی و ساخت فیلتر شنی نیز از این رفتار طبیعت کپی‌ برداری شده . و با هزینه کمتری نسبت به روش‌ های دیگر تصفیه آب، اقدام به حذف ذرات معلق در آب کرده‌ اند.

فیلتر شنی در اصل نوعی مخزن است که یک شیر ورودی دارد و یک خروجی به همراه نازل‌هایی که پوشش شن و سیلیس دارند. ذراتی که در آب معلق هستند، با گذرکردن از فیلتر و نازلی که با دانه‌ های شن پوشیده شده. امکان عبور برایشان فراهم نمی شود و در نهایت خروجی آب بعد از عبور از صافی شنی، تمیز و تصفیه شده است.

فیلتر شنی یا صافی شنی چیست

مدل‌ های مختلف فیلتر شنی

انواع فیلتر شنی بر اساس نیرویی تعیین می شود. که باعث عبور آب از فیلتر شده و این نیرو دسته‌ بندی فیلترهای شنی را مشخص می کند. براساس این فاکتور تعیین کننده سه نوع فیلتر شنی مشخص شده است. فیلتر شنی کند یا آرام، فیلتر شنی تند ثقلی و فیلتر شنی تند تحت فشار.

 

فیلتر  کند چیست؟

فیلتر شنی کند یا آرام، که این نوع صافی در طبیعت بسیار متداول است. و بدون کوچکترین فشاری عمل می کند. عبور آب از این صافی شنی بسیار آرام و روان انجام می‌گیرد و با توجه به سرعت کم این فیلتر در عبور آب، برای سیستم‌ های خانگی و صنعتی بسیار مناسب است.

فیلتر  تند ثقلی چیست؟

فیلتر شنی تند ثقلی، که شباهت فراوانی با نوع کند و آرام دارد و تفاوت عمده آن در مساحت بستر شنی عبوری آن است. اما این روش سرعت تصفیه بالاتری نسبت به روش کند یا آرام دارد. در این روش چون آب با سرعت بالاتری عبور داده می شود بستر عبوری زودتر آلوده شده و نیاز با تمیزکنندگی بیشتری دارد.

 

فیلتر  تند چیست؟

و در نهایت فیلتر شنی تند تحت فشار که یکی از سیستم‌ های فیلتراسیون بسیار عملکردی و پرطرفدار است و در محیط‌ های صنعتی و خانگی که نیاز به سرعت بیشتری برای تصفیه آب وجود دارد مورد استفاده قرار می‌ گیرد. از متداول ترین نوع این فیلترهای تحت فشار می‌توان به فیلترهای استخر اشاره کرد که هم در استخرهای خانگی و هم در استخرهای صنعتی کاربرد دارند.

 

فیلترهای شنی اول به خاطر هزینه کمی که دارند و بعد به دلیل مکانیزم خاص به کار رفته در آن‌ ها، کاربران زیادی دارند و در انواع تصفیه خانه‌ها مانند تصفیه خانه‌ های خانگی، استخرها، کارخانجات صنعتی و غیره کاربرد دارد.

انواع فیلتر های شنی

کاربردهای فیلتر شنی

از جمله این مصارف برای تصفیه آب استخر است. استخرها چه خانگی باشند و چه عمومی، همگی نیازمند آب پاکیزه و تصفیه شده هستند. از انواع فیلترهای شنی استخر می‌ توان هم به نوع کند و هم به نوع تند اشاره کرد که در همه آن‌ ها از پمپ هوا استفاده شده است. در تصفیه پساب فاضلاب نیز از فیلتر شنی استفاده می شود. هزینه آبیاری در فضای سبز را کم کرده و مصرف آب برای کارخانجات صنعتی را تا حدود فراوانی کاهش می‌ دهد.

یکی دیگر از مصارف این نوع فیلتر در تصفیه آب شرب است. بله، درست خواندید، تصفیه آب شرب خانگی! آب یکی از مهمترین عناصر موجود و مورد نیاز در بدن آدمی است که چگونگی آن تأثیر مستقیمی بر بدن انسان و سلامتی او دارد. برای رفع آلودگی‌ های آب شرب یکی از سیستم‌ های بسیار مفید و کاربردی دستگاه‌ های تصفیه آب شنی هستند.که با توجه به تناسب قیمت فیلتر شنی میتوان به سهولت آن را تهیه نمود.

برای برج‌ های خنک کننده نیز بهتر است از فیلترهای شنی استفاده کنیم. به کار بردن این شیوه تصفیه آب تأثیر فراوانی بر کیفیت آب حاصله دارد. از مزایای تصفیه آب با فیلترهای شنی می‌توان به نصب، نگهداری کردن و هزینه بسیار کم آن اشاره کرد. فیلترهای شنی قیمت‌ های بسیار پایین و مناسبی دارند. تنوع آن‌ها بسیار بالا بوده و از نظر ظرفیت و سرعت عبور آب منحصر به‌ فرد می ‎باشند. قدرت خیلی بالایی در تصفیه کردن دارند و قادرند تا ذراتی را در حدود 1000 میکرون تصفیه کنند. ناگفته نماند که شستوشوی آنان نیز به روش معکوس بسیار راحت است.

راندمان بالای فیلتر شنی

برای افزایش کارایی فیلترهای شنی اندازه و مقدار شن‌ های مورد استفاده باید مدنظر قرار گیرد. ظرفیت، اندازه و ابعاد مخزنی که از این فیلتر برای آن استفاده می شود و تعداد دانه‌ ها و بزرگی و کوچکی آن‌ ها، همگی قابل اندازه‌گیری و تغییر است. نحوه شستن و میزان فشار وارده به بستر باید به نحوی باشد که توانایی افزایش حجم بستر تا 15 درصد را داشته باشد.

سیستمی که موجبات عبور آب از بستر را فراهم می کند بر کارایی دستگاه تأثیرات فوق‌ العاده‌ای دارد. لازم به ذکر است که هرچه سرعت عبور آب بیشتر باشد، قدرت تمیز کنندگی و افزایشی که در حجم بستر ایجاد می شود نیز بیشتر است.با توجه به اینکه قیمت فیلتر شنی پایین میباشد میتوان آن را به راحتی تهیه نمود.

مدل های مختلف فیلتر شنی

بک واش در فیلتر های شنی

شستشوی معکوس بستر شنی به منظور تعویض بستر تا حد بسیار بالایی می‌تواند از بروز آلودگی‌ های بستر جلوگیری کند. ولی موضوع اصلی این است که با گذشت زمان دانه‌ های سیلیسی که در بستر موجود هستند، قدرت خود را از دست می‌ دهند. به همین دلیل باید علاوه بر شستشوی آن‌ ها، برای احیاء بستر از دانه‌ های سیلیس مرغوب استفاده کرد.

با توجه به مقدار آلاینده‌ هایی که موجود در آب و البته در نوع دانه‌ های سیلیس هستند. مدت زمان تعویض بستر کاملأ متغیر خواهد بود. اما در حالت کلی بازه زمانی 5 تا 10 سال بازه‌ای مناسب برای استفاده مفید است. و بعد از آن تعویض باید صورت بگیرد. یکی از نشانه‌های مهمی که زمان تعویض شدن بستر شنی را به ما گوشزد می کند، فاصله ایجاد شده ما بین مراحل شستشوی معکوس است. به صورتیکه کوتاه شدن این مدت زمان به آهستگی نشان دهنده این موضوع است که این بستر باید تعویض شود.

 

کلام آخر

قیمت فیلترهای شنی از مهم‌ ترین و اساسی‌ ترین فاکتورهای مهم در انتخاب و خرید این محصول است. از آنجایی که فیلترهای شنی تنوع کارایی بسیار بالایی دارند. در نتیجه از لحاظ قیمتی نیز با یکدیگر کاملأ تفاوت دارند. در اصل به هیچ عنوان نمی‌توان به طور حتم مشخص کرد قیمت این فیلترها چه قدر درنظر گرفته شده‌است. فیلترهای شنی با توجه به نوعشان، ظرفیت‌ ها و جنسی که دارند، قیمت گذاری خواهند شد. در این مقاله تلاش کردیم تا با تشریح عملکرد و نحوه استفاده از فیلترهای شنی، شما را با این نوع سیستم فیلتراسیون آشنا کنیم.

قیمت فیلتر شنی آبیاری قطره ای

قیمت فیلتر شنی آبیاری قطره ای

برای اطلاع از قیمت فیلتر شنی با کارشناسان فنی مجموعه سازوکشت تماس حاصل نمایید.

امیدواریم که این مقاله مفید بوده ‎باشد.

محصولات مرتبط

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.