ساعت کاری 8:00 الی 18:00

تیتر

تماس با ما:       09368580205  66260346 66260359

ابزار اندازه گیری گلخانه

صفحه اصلی > ابزار اندازه گیری گلخانه

ابزار اندازه گیری گلخانه

اشتراک گذاری:


تحویل اکسپرس
خدمات پس از فروش
صدور فاکتور رسمی
مشاوره فنی

امتیاز کاربران 5 / 5. تعداد: 1

ابزار اندازه گیری گلخانه، قیمت نور سنج گلخانه ، کاتالوگ ، انتخاب ، کنترل دی اکسید کربن ، tds سنج ، سنسور های گلخانه
توضیحات
نقد و بررسی

ابزار اندازه گیری گلخانه

عوامل محیطی تاثیر گذار در رشد هرنوع گیاه، خاص و متفاوت است. کنترل دقیق پارامترهایی مانند نور، دمای روزانه، دمای شبانه، مقدار رطوبت موجود در هوا، دی اکسید کربن، آنالیز آب به منظور آبیاری و غیره، باعث تولید با کیفیت محصول و بالا رفتن سود آوری سیستم گلخانه خواهد شد.  به همین علت اهمیت استفاده از ابزار اندازه گیری گلخانه  یا سنسور دی اکسید کربن گلخانه به سرعت افزایش پیدا کرده و به اجزای مهم گلخانه تبدیل شده است است.

کنترل دی اکسید کربن در گلخانه

در کشور ما چون گیاهان از لحاظ دریافت نور در موقعیت مناسبی قرار دارند، می توان با افزایش مصرف دی اکسید کربن میزان تولید محصول را نیز بالا برد. زیرا برای عمل فتوسنتز گیاه، وجود دی اکسید کربن ضروری می باشد.

کنترل دی اکسید کربن به وسیله ابزار اندازه گیری گلخانه شاید در وهله اول موجب افزایش هزینه راه اندازی شود اما در آخر به سود دهی تجاری منجر می شود.

مزیت کنترل میزان دی اکسید کربن در گلخانه

  • رشد باروری گیاه
  • کاهش میزان گلهای سوخته
  • استاندارد سازی سرعت میوه دهی
  • افزایش میزان فتوسنتز و افزایش جذب مواد غذایی

اساس عملکرد دستگاه کنترل دی اکسید کربن که یکی از انواع ابزار اندازه گیری گلخانه است، به وسیله اشعه ی مادون قرمز می باشد. همچنین این دستگاه میزان رطوبت را نیز اندازه گیری می کند. با استفاده از سوراخ هایی که در روی آن تعبیه شده است، به راحتی به دیوار پیچ می شود. نمایشگری که روی آن قرار دارد، پارامتر دی اکسید کربن را با واحد ppm ، دما را با سانتی گراد و رطوبت را با واحد RH نمایش می دهد.

کدورت یا TDS سنج در گلخانه

به منظور مقدار کدورت آب در منابع تامین آب گلخانه ها بکارمی رود. کدورت یا TDS به مقدار ذرات محلول ارگانیک و غیر ارگانیک که در آب وجود دارد می گویند.

درحقیقت با اندازه گیری مقدار TDS یا کدورت محلول در آب، به میزان کیفیت آب از لحاظ مقدار شوری یا بیمزگی آن دست پیدا می کنیم.

مزیت کنترل میزان دی اکسید کربن در گلخانه

سه نوع دسته بندی بر اساس مقدار TDS  اندازه گیری شده داریم که شامل: 

  1. آب شیرین، کمتر از 500 میلی م گردر لیتر ، TDS=500ppm
  2. آب شور، 30000 تا 40000 میلی گرم در لیتر،ppm 40000TDS=30000-
  3. آب فوق شور، بیشتر از40000 میلی گرم در لیتر،TDS=>40000ppm

از عوامل اصلی که باعث تنش زایی محیطی درگیاهان شوری می شود و تاثیر مستقیمی بر متابولیسم و رشد گیاه دارد. با بالا رفتن میزان شوری خاک به مرور، تمامی پارامترهای رشد گیاه نیز از بین می رود.

شوری، باعث به وجود آمدن تنش ها ی متابولیسمی در گیاه می شود و گیاه به نسبت تغییر ویژگی های فیزیو لوژکی خود اقدام می کند. به وسیله ابزار اندازه گیری گلخانه می توان این شوری را اندازه گیری کرد.

گفتنی است که شوری آب هم بصورت مستقیم بر رشد گیاه تاثیر می گذارد و هم به صورت غیر مستقیم.

مستقیم:

کا هش جذب آب

که گیاه قادر به جذب آب نیست و پژمرده می شود.

سمیت یون خاص

هنگامی که املاح مضر در آب موجود باشد، علائم ظاهری مثل کوچک شدن برگ ها و یا بد شکلی در میوه ها در گیاه ظاهر می شود.

غیر مستقیم:  

اختلال در جذب مواد غذایی ضروری

بالا رفتن یک یون خاص منجر به محدود شدن جذب یون دیگر می شود. بطور مثال، بالا رفتن حجم کلراید مانع جذب نیترات می شود و بالا رفتن پتاسیم جذب کلسیم را کاهش می دهد.

عواملی که در شوری خاک موثرند

عواملی که درشوری خاک تاثیر گذازند مثل کیفیت آب، تعداد دفعات ابیاری، مقدار استفاده از کود و…

کیفیت آبی که به منظور آبیاری استفاده می شود

درصد نمک های محلول در آب آبیاری، در شوری خاک موثرند. به همین منظور باید EC آب و محتوای مواد معدنی مورد آزمایش قرار گیرند.

سنسور دی اکسید کربن گلخانه

سنسور دما یکی از مهم ترین ابزار آلات اندازه گیری گلخانه!

کنترل و اندازه گیری دما در گلخانه جزو پارامترهای مهمی می باشد. زیرا نوسانات دمایی باعث اثرگذاری روی محصول نهایی و شکوفایی گیاهان گلخانه و سلامت آنها می شود. به منظور کنترل و اندازه گیری و پایش مناسب دما به وسیله ابزار اندازه گیری گلخانه ، باید در وسط، ابتدا و انتهای گلخانه سنسور دمایی نصب شود. شایان ذکر است که سنسور ها جزو ابزارآلات دقیق محسوب می شوند و اطلاعات دقیقی را در هنگام استفاده در اختیار ما قرار می دهند.

مشاهده و کنترل دما در بهار و تابستان

ریسک هایی که در این فصول با افزایش دما متوجه گیاهان است شامل:

  • میزان محصول دهی و تولید میوه را بطور جدی تحت تاثیر قرار می دهد.
  • موجب پژمرده شدن برگ ها می شود.
  • باعث بروز استرس در گیاه می شود.

گرمای زیاد در گلخانه، موجب خشکی خاک و بالا رفتن مصرف آب نیز می شود.

کارکرد سنسور دما به این گونه است که، میزان دما را اندازه می گیرد و سیگنالی به سیستم کنترل PLC می فرستد و PLC به فن ها فرمان روشن شدن می دهد، که فن ها تا زمان رسیدن به دمای ایده آل روشن می مانند.

انواع مدل های اندازه گیری گلخانه

مشاهده و کنترل دما در زمستان

سرما باعث از بین رفتن ریشه ی گیاهان جوان می شود. گرچه گیاهان بالغ تر آسیب کمتری می بینند اما، آنها نیز در صورت تداوم سرما آسیب پذیرند. به همین سبب باید میزان سرما در زمستان کنترل شود، تا موجب آسیب جدی به گیاهان نشود.

سنسور دما به عنوان ابزار اندازه گیری گلخانه نیز با کنترل میزان دما و فرستادن سیگنالی به سیستم کنترل که یک PLC می باشد، موجب می شود که PLC به هیتر ها فرمان روشن شدن بدهد و هیترها نیز تا زمان رسیدن دما به حد ایده آل روشن می مانند.

رطوبت سنج در گلخانه

اندازه گیری میزان رطوبت جزو فاکتورهای مهم جهت تولید محصول نهایی است.

اندازه گیری رطوبت نسبی یا RH در گلخانه بسیار مهم است. زیرا RH میزان بخارآب موجود در هوا می باشد.

هر محصولی رطوبت خاص خودش را نیاز دارد. برای پرورش هر محصول میزان رطوبت مورد نیاز همان محصول را باید تامین کرد. رطوبت زیاد باعث رشد قارچ هایی می شود که موجب  بروز بیماری در گیاه می شوند.

برای کاهش رطوبت در گلخانه راه های زیادی وجود دارد.  سنسورهای رطوبتی با اندازه گیری میزان رطوبت بوسیله ی خروجی کنترلی ای که دارا هستند، سیگنال مناسب را به سیستم کنترل رطوبت ارسال می کنند، که توسط فن های تعبیه شده، رطوبت نهایی کنترل می شود.

محصولات مرتبط

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.


2 نظر درباره “ابزار اندازه گیری گلخانه