لوله‌ دریپردار آزود AZUD

آبیاری زیر سطحی به وسیله لوله‌ دریپردار آزود AZUD

لوله‌ دریپردار آزود AZUD  لوله‌ است که در دو مدل قطره چکان‌دار کمپکت آزود و قطره چکان‌دار پی سی آزود به بازار عرضه می‌شود. لوله قطره چکان‌دار، لوله‌ای است از جنس پلی اتیلن نرم یا LDPE که کارخانه سازنده در قسمت داخلی آن قطره چکان‌ هایی با فاصله‌های مشخص قرار داده‌است.

نگاه کلی به لوله دریپدار آزود AZUD

لوله‌ دریپردار آزود AZUD  محصول کشور اسپانیا است. در اصل خود قطره چکان شکلی استوانه‌ ای دارد که در داخل لوله مستقر شده‌ است. قطره چکان‌ ها دارای صافی و درزهایی هستندکه آب را فیلتر کرده و به سمت گیاهان هدایت م ی‌کنند. اما با این اوصاف زمانی که در آب آبیاری زمین مواد آلی موجود باشد، به کاربردن سیستم فیلتراسیون و خصوصأ سیستم فیلتراسیون دیسکی امری ضروری  می‌ باشد. کاربرد لوله دریپردار قطره‌ ای بیشتر برای نصب شدن در توپوگرافی‌ های نا منظم است. در منطقه‌ هایی که خطوط لوله اصلی طولانی هستند، بکار بردن لوله قطره چکان‌ دار آزود هم مناسب است و هم کم هزینه.

در ادامه این مقاله انواع  لوله‌ دریپردار آزود AZUD  را معرفی خواهیم‌کرد، با ما همراه باشید.

لوله دریپردار (لوله قطره چکان دار) آزود کمپکت

مواد تشکیل دهنده لوله‌ دریپردار آزود AZUD  از متریال با کیفیت ترمو پلاستیک می‌ باشد و دارای سطحی صاف، انعطاف پذیر و ه بشدت مقاوم است. لوله آزود کمپکت، میزان آب کمتری را به سمت ریشه گیاهان، محصولات زراعی و همچنین درختان هدایت کرده و باعث می‌ شود تا صرفه جویی زیادی در مقدار آب و کود مصرفی در سیستم داشته باشیم. این نوع لوله‌ ها نیاز به شدت کمتری به تعمیرات دارند و همچنین از ماندگاری بالایی برخوردارند.

کاربردهای لوله‌ دریپردار آزود AZUD

از موارد کاربرد لوله‌ دریپردار آزود AZUD  کمپکت می‌توان به انواع کشت‌ های ردیفی، سبزیجات، گلخانه‌ها و همچنین آبیاری گیاهان در محوطه‌ های ساختمانی اشاره کرد. همچنین در توصیف مزایای استفاده از این لوله‌ ها می‌توان این چنین گفت که دارای یکنواختی بالایی هستند، ضمن اینکه قسمت فیلتراسیون برای آن‌ ها تعبیه شده و در مقابل دمای بالا و همچنین اشعه ماوراء بنفش خورشید بسیار مقاومت هستند. از ویژگی لوله کمپکت آزود می‌ توان به توانایی انجام انواع آبیاری متمرکز و برای انواع درختان کشت‌ های گلخانه‌ ای، مقاومت بسیار بالا در مقابل گرفتگی‌ ها، وجود یکنواختی در پخش، همچنین بهره‌مندی از طول عمر بالا و جلوگیری از جمع شدن ضرات در دریپر، اشاره کرد.

مشخصات فنی لوله‌ دریپردار آزود AZUD 

از مشخصات لوله کمپکت آزود می‌ توان به این موارد اشاره کرد که قطر آن 16 تا 20 میلی متر، قطر داخلی 6 . 13 و 17 میلیمتر، فشار کارکرد حداکثر 2.5 بار، همچنین قطر ذرات فیلتر شده توسط توسط قطره چکان آن 130 میکرون و کمتر و ضخامت لوله‌ها 0.9 تا 1 و 1.2 میلیمتر است. ناگفته نماند که دبی کار کرد نیز1.6، 2، 2.2، 3، 4 لیتر بر ساعت می‌ باشد.

لوله دریپردار PC آزود

لوله دریپردار PC آزود از محصولات شرکت آزود که به راحتی می‌توان از آن در چند فصل بهره برد. مواد درجه یک ترموپلاستیک و پی وی سی (pvc) به کار رفته در آن بسیار با کیفیت است. واژه PC مخفف کلمه Presure Compensating بوده که به معنای جبران یا تنظیم فشار ترجمه می‌ شود. وقتی که آب وارد محفظه استوانه‌ ای قطره چکان می‌شود، درگیر جریان متلاطمی در مسیر جریان لابیرنت (labyrinth) خواهد شد. عملکرد این قطعه کاملأ یکنواخت بوده و به گونه‌ ای است که هر گیاهی به مقدار و میزانی مشخص و مورد نیاز، می‌ تواند از آب و مواد غذایی بهره ببرد. این عمل منجر به بهره‌ وری بالا و رشد هرچه بهتر محصول می‌ گردد. البته نگهداری و مراقبت لوله‌ دریپردار آزود AZUD  بسیارآسان و راحت است. همچنین توصیه می‌ کنیم برای لترال‌ های کمتر از 800 متر از لوله دریپردار PC استفاده شود.

مزایای لوله  دریپدار AZUD

لوله دریپردار PC آزود مناسب برای آبیاری در گلخانه‌ ها، انجام کشت‌ های متراکم، استفاده در مزرعه کشت غلات و انواع درختان و نهال‌ ها می‌ باشد. این لوله‌ ها بسیار بادوام بوده و در مقابل خوردگی مقاومت بالایی از خود نشان می‌ دهند. در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید و همچنین در برابر گرفتگی قطره چکان‌ ها بسیار مقاوم است. همینطور دارای سیستم فیلتراسیون با سطح عبور گسترده می‌ باشد که قسمت فیلتراسیون هم دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر گرفتگی است. نصب راحت و آسان آن نیز یکی دیگر از مزیت‌ های این لوله به حساب می‌ آید.

از مشخصات لوله‌ دریپردار آزود AZUD  می‌ توان به مناسب بودنش برای استفاده در اراضی با توپوگرافی نامنظم اشاره کرد. همچنین قطر آن 16 تا 20 میلیمتر است و قطر داخلی لوله اگر 16 میلیمتری باشد 13.7 میلیمتر و اگر 20 میلیمتری باشد 17.2 میلیمتر است. همینطور دارای دبی 6 .1 تا 4 لیتر بر ساعت و فشار کاری 2 تا 4 بار نیز می‌باشد، که در نوع و اندازه خود بسیار مناسب و با صرفه است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.

    Call Now Button