ساعت کاری 8:00 الی 18:00

تماس با ما:       09368580205  62999567

کود شیمیایی

صفحه اصلی > کود شیمیایی

بنر کود شیمیایی

اینکه کود شیمیایی چیست ؟ و یا کودهای کشاورزی شامل کدام کودها می شوند ؟ و کودهای اسیدی کدام کود ها را دربر می گیرند و بررسی  قیمت کود شیمیایی کامل  سعی کرده ایم در یک این مقاله برای شما به شکل جامع توضیح دهیم. قبل از خرید کود شیمیایی حتما این مطلب رو مطالعه کنید!

اگر به دنبال کود شیمیایی مناسب برای محصول خود هستید یا نمی دانید کدام کود شیمیایی را انتخاب کنید حتما ادامه ی مطلب را بخوانید.

فسفر و مزایا آن

انواع کودهای شیمیایی

کود شیمیایی شامل عناصر پرمصرف ( ماکرو)  و عناصر کم مصرف( میکرو ) می باشند.

عناصر پرمصرف ( ماکرو )

ازت، فسفر، پتاسیم، گوگرد، کلسیم و منیزیم، مخلوط

عناصر کم مصرف کود شیمیایی ( میکرو )

آهن، منگنز، مس، روی، بور، مولیبدن

اصطلاح کود کامل به کودی می گویند که تمام عناصر بالا را یکجا و به نسبت مناسب داشته باشد.

تفاوت در مصرف، چگونگی پخش، زمان کود دهی و میزان تاثیر کود بسیار مهم است. پس لازم است شناخت کافی از انواع کود شیمیایی بدست بیاورید و سپس به استفاده از این ماده مهم بپردازید.

 

کودهای ماکرو یا عناصر پر مصرف به شرح زیر هستند.

انواع کود ماکرو

کود شیمایی ازت

ازت به صورت های نیترات، یون آمونیوم و اوره قابلیت جذب در گیاه را دارد. نیترات آمونیوم دارای 33 درصد ازت است و هر دو نوع ازت آن قابلیت جذب گیاه می باشد. اوره یکی از رایج ترین کودهای ایران است.که با توجه به تناسب قیمت کود شیمیایی میتوان آن را به سهولت تهیه نمود.

اوره

از مواد آلی می باشد و قابلیت جذب در گیاه و محلول پاشی برگ گیاه مورد استفاده است.

نیترات آمونیوم

نیترات آمونیوم را می شود قبل از کاشت محصول و بعد از مقداری رشد گیاه به خاک اضافه کرد. نیترات یا سولفات آمونیوم علاوه بر ازت، 24 درصد گوگرد نیز دارد و از مواد مهم در تشکیل کود شیمایی است.که با توجه به پایین بودن قیمت کود شیمیایی میتوان آن را به راحتی تهیه نمود.

نیترات کلسیم و پتاسیم

از درصد ازت کمی برخوردار بوده و محدود بصورت کود ازت برای خاک استفاده می شود. این نوع کودها بیشتر به عنوان محلول های غذایی  با منبع کلسیم و پتاسیم کاربرد دارند.

کود های ماکرو یا عناصر پر مصرف

کود فسفر

بطور کلی درصد فسفر کودهای شیمیایی را با درصد اکسید فسفر بیان می کنند.

اسید فسفریک که به وسیله تجزیه مواد آلی خاک بدست می آید، جذب گیاه می شود اما، بصورت کود شیمیایی استفاده نمی شود. بیشترین قسمت کود فسفری که به خاک می دهند به وسیله کلسیم در خاک های قلیایی و آهن در خاک های اسیدی تثبیت می شود.

به طور معمول کود فسفری که به خاک می دهند، یک سال به صورت مواد قابل جذب گیاه باقی می ماند و مقدار کم آن در سالهای بعدی جذب گیاه می شوند.

مقادیر ذکر شده به به روش کود دهی، ترکیب خاک، سابقه ی مصرف کود فسفرو اندازه ی کود فسفر مصرف شده بستگی دارد.

به دلیل محدود بودن حرکت کود فسفر در خاک، باید کود فسفر را قبل از کاشت محصول به خاک اضافه کرد و مستقیم در منطقه ی توسعه ریشه قرار داد.برای اطلاع از انواع قیمت ها و قیمت کود شیمیایی با کارشناسان مجموعه ما تماس حاصل نمایید.

نمونه ای از کود های شیمیاییبیشترین مقدار کود شیمیایی فسفر در PH6 تا 6.5 وجود دارد. پس با رساندن PH خاک به این میزان در محلول بودن و جذب فسفر کمک کننده است. تغییر در PH خاکهای اسیدی را می توان، با اضافه کردن آهک و در خاکهای قلیایی با گوگرد جبران کرد.

کود پتاسیم

کمبود عنصر پتاسیم معمولا در خاک های اسیدی و شنی مشاهده می شود. کمبود آن در باقی خاک های تحت شرایط آبیاری و برداشت بیش از حد محصول نیز دیده شده است. بیشتر کود شیمیایی پتاسیم محلول در آب هستند و چگونگی اضافه کردن آن به خاک نقشی در تاثیر گذاریشان ندارد.

 

کلرور پتاسیم

به مقدار 60 الی 62 درصد حاوی کلر می باشد. با این وجود مصرف کود شمیایی کلرور پتاسیم در شرایطی که فقط به مقدار زیادی پتاسیم نیاز است توجیه ندارد زیرا، باعث مسمومیت ناشی از زیادی کلر می شود. نیترات پتاسیم دارای 44 درصد اکسید پتاسیم است، اما کودی گران می باشد.

 

سولفات پتاسیم

متداولترین کود پتاسیمی است که، در زراعت مصرف می شود. پتاسیم به وسیله تجزیه اولیه بقایای گیاهی به خاک اضافه می شود. ولی هموس خاک به عنوان منبع پتاسیم به حساب نمی آید و دلیلش این است که، پتاسیم به وسیله مواد آلی تثبیت نمی گردد. خاکهایی که دارای مقداری زیادی رس از نوع کولایت و ایلیت هستند پتاسیم را تثبیت می کنند.

کود شیمیایی اوره با پوشش گوگردی

کود شیمایی گوگرد

خاکهایی که به شدت در معرض شستشو هستند از کمبود گوگرد برخوردارند.

در این هنگام گوگرد به صورت کود به خاک اضافه می شود. میزان گوگرد موجود در کود شیمایی را با استفاده از درصد عنصر S ذکر می کنند. برای انتخاب نوع کود گوگرد به PH  خاک باید توجه نمایید.

از سولفات کلسیم می توان به عنوان منبع گوگرد در خاک های اسیدی استفاده کرد. این نوع ترکیب دارای 18 درصد گوگرد و 22 درصد کلسیم می باشد و علاوه بر تامین این مواد به افزایش PH  خاک نیز کمک می کند.

پودر گوگرد هم به عنوان کود، کاربرد دارد. گوگرد با فعالیت باکتری های اکسید کننده به اسید سولفوریک و بعد سولفات ها تبدیل می شوند. هر چقدر ذرات گوگرد ریزتر و توزیع آن یکنواخت تر باشد، سرعت اکسیده شدنش بیشتر خواهد بود.

از گوگرد جهت اصلاح خاک های قلیایی نیز استفاده می شود زیرا، فرآیند اکسیده شدن سبب اسیدی شدن خاک می شود. فرآیند اکسیده شدن گوگرد 3 الی 4 هفته به طول می انجامد. کود شمیایی گوگردی مثل SO2 و پلی سولفید را درآب حل و سپس به خاک می افزایند.

کود شیمیایی کلسیم و منیزیم

عناصر کلسیم و منیزیم کمتر بصورت کود مصرف می شوند. دلیل آن هم این است که، در بیشتر خاکها کمبود این عناصر دیده نشده است. در خاکهای نواحی مرطوب به دلیل اسیدی بودنشان از کلسیم و منیزیم استفاده می کنند. با تناسب قیمت کود شیمیایی میتوان به آسودگی آن را از ما بخواهید.

کود شیمیایی کلسیم و منیزیم

از کربنات کلسیم یا سولفات کلسیم برای اصلاح در خاکهای اسیدی بکار می رود. اگر تغییر در سطح ph خاکهای اسیدی مد نظر نباشد و فقط تامین کلسیم گیاه مدنظر باشد، از کودهای فسفر دارای کلسیم می توان استفاده کرد.

به منظور جبران کمبود منیزیم از سولفات منیزیم و پتاسیم استفاده می شود.

کود مخلوط

ازت، پتاسیم و فسفر، بیشتر از باقی عناصر برای کود مصرف می شوند. دربعضی مواقع کودها را با مخلوطی از این سه عنصر تولید می کنند. درصد تشکیل دهنده ی این عناصر پایین است و بیشتر حجم کودها را سایر عناصر به غیر از این سه عنصر تشکیل می دهند.

ترکیب این کودها شامل ازت، اکسید فسفر و اکسید پتاسیم ذکر می شود. به طور مثال، کود 20-10-10 شامل 20 درصد ازت، 10 درصد اکسید فسفر و 10 درصد اکسید پتاسیم می باشد.

بعضی اوقات درصد گوگرد ( S )  با بکار بردن عدد چهارم بیان می کنند. به عنوان مثال، 15-10-10-5 یعنی 5 درصد حاوی گوگرد است. گاهی اوقات هم کودهای مخلوط فاقد سه عنصر اصلی می باشند که مثلا، 13-0-44 یعنی این کود فاقد فسفر می باشد. یا کود فسفات دی آمونیوم را به صورت 18-48-0 بیان می کنند.

کودهای عناصر کم مصرف یا میکرو به شرح زیر می باشند.

انواع کود های میکرو

کمبود آهن، مس، منگنز و روی در خاکهای نواحی خشک مشهود است و کمبود مولیبدن، کلر و بور در نواحی مرطوب. وجود کلر در خاک های نواحی خشک نیز دیده شده است که سبب مسموم شدن گیاه می شود. در مورد مصرف کود شیمیایی  کم مصرف باید دقت داشت که بیش از حد نیاز به گیاه داده نشود زیرا باعث مسمومیت گیاه می شود.

در بیشتر مواقع میزان عناصر آهن، مس، منگنز و روی بیشتر از نیاز گیاه در خاک وجود دارد ولی قابل جذب گیاه نیستند. به عبارتی دیگر، چون این عناصر به صورت کاتیون به خاک اضافه می شوند، احتمال تثبیت آنها در خاک زیاد بوده و بنابراین بهتراست به روی برگها محلول پاشی شوند.

آهن

این عنصرجزو مهمترین عناصر غذایی ریز مغذی برای گیاهان می باشد. همچنین به طور فراوانی در کره زمین یافت می شود. عنصر آهن در حدود 35 درصد از کره زمین را تشکیل داده است. کود آهن نقش اساسی در جهت تولید کلروفیل دارد.

انواع کود شیمیاییمنگنز

این عنصر نقش پر رنگی در برابر تشکیل کلروپلاست از خود نشان داده است. همچنین سبب بهبود بخشیدن در عمل فتوسنتز گیاهان می شود. گیاهانی که از خو حساسیت بالایی نسبت به کمبود منگنز نشان می دهند شامل: سیب زمینی، غلات و درختان میوه هستند. از رایج ترین کودهای منگنز، سولفات منگنز با درصدهای 16 و 22 می باشند، که هم در خاک های اسیدی و هم در خاکهای قلیایی مورد مصرف قرار می گیرند.

مس

کود مس را می توان بدلیل خاصیت ضد قارچی و میکروبی اش جزو کودهای مهم ریز مغذی در کشاورزی دانست. این عنصر در صورت بکار گیری در ریشه گیاهان، باعث می شود، از ویروس هایی که سبب لکه در برگ ها و زنگ زدن یا زخم شدن پوسته میوه جلوگیری شود.

روی

این عنصر تاثیر مهمی در فعالیتهایی مثل، فعالیتهای آنزیمی، هورمون های رشد، باروری و شکل گیری میوه دارد. در صورت فقر عنصر روی در گیاهان، با ریزش برگ و میوه ها، تاخیر افتادن در باز شدن برگ ها و ایجاد محدودیت در رشد گیاه مواجه می شویم.

خرید کود شیمیایی

بور

این عنصر کم مصرف غذایی به شکل آنیون، جذب گیاه می شود. بور در گلدهی، میوه دهی، متابولیسم ازت، تقسیم سلولی، رشد لوله گرده و تحریک آن جهت جذب اکسیژن و قند به منظور جوانه زنی دانه گرده ها موثر است.

مولیبدن

جزو اجزای اساسی دو آنزیم است که نیترات را به نیتریت و پس از آن آمونیاک تبدیل می کند، که بوسیله آن در تولید اسیدهای آمینه داخل گیاه استفاده می شود. به دلیل اینکه مولیبدن به نیتروژن ارتباط دارد، پس کمبود آن شبیه به کمبود نیتروزن است.

اگر این کاتیونها را بخواهیم بصورت ترکیبات معدنی به خاک بدهیم، باید به طور نواری در خاک قرار دهیم و یا اینکه همراه کد شیمیایی واکنش اسیدی به خاک داده شوند. برای جبران کمبود بر از بورات سدیم یا بوراکس استفاده می شود.

کود های عناصر کم مصرف یا ماکرو

بوراکس یا بورات سدیم در کود شیمایی

بوراکس درآب محلول بوده و به آسانی در خاک حرکت می کند. به همین علت باید مراقب شسته شدن آن از خاک بود. بوراکس مستقیم به خاک اضافه می شود.

هنگام اضافه کردن مولیبدن از مولیبدات سدیم یا آمونیوم استفاده می شود. مولیبدات را هم می توان با مواد دیگر مخلوط کرد و به همراه کود شیمایی به خاک داد و یا به صورت محلول پاشی استفاده کرد.

اگر عناصر کم مصرف را بصورت نواری بخواهیم در خاک قرار دهیم، میزان مصرفشان چند کیلوگرم در هر هکتار خواهد بود.

قیمت کود شیمیایی کامل

اگر هم این کودها را بخواهیم در خاک پخش کنند و با خاک مخلوط کنند، میزان آن چندین برابر می شود. روش مصرف آنها نیز اینگونه است که سولفات کاتیونها را بین 30 تا 50 کیلوگرم در سطح خاک می پاشند. میزان عادی مصرف بورات 5 کیلو در هر هکتار است.

مولیبدات را در حدود 1 الی 2 کیلو در هر هکتار می پاشند. میزان پاشش عناصر کم مصرف را با غلظت 2 الی 3 در 1000 در نظر می گیرند.

در کشور ما کودهای عناصر کم مصرف با نامهای مختلفی وجود دارند. این کودها را می توان به صورت محلول بر روی برگ ها پاشید یا با مخلوط سموم مختلف سمپاشی کرد.

کودهای شیمیایی از حجم کمتری نسبت به کودهای آلی برخوردارند. کودهای شیمیایی کشاورزی به اشکال مختلفی اعم از، پودری، گرانولی، مایع و گاز وجود دارند.

کود شیمیایی اوره با پوشش گوگردی

کود شمیایی اوره با پوشش گوگرد (scu) یک کود آهسته رهش با راندمان بالا می باشند و مزایای بالایی برای خاک و گیاه دارد و در کشاورزی بسیار استفاده می شود. در حال حاضر، در کشور ما هم به دلیل راندمان پایین کود اوره، آلودگی خاکها و منابع آبی زیر زمینی به نیترات، پایین آمدن میزان جذب عناصر ریز مغذی به علت بالا بودن  ph خاک و… استفاده از این نوع کود شمیایی، نه تنها برای شالیزارهای غوطه ور در آب بلکه برای تمام اراضی کشاورزی، مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع کود های شیمیایی

علاوه بر مزایای ذکر شده، گوگرد با توجه به اینکه یک ماده حیاتی در ساختمان پروتئین ها می باشد به عنوان کاهنده ی  ph خاکها و جذب عناصر ریز مغذی مثل، آهن و روی، که مردم ما در فقدان آنها رکورد دار هستند به کار می رود.

در مورد کاربرد گسترده گوگرد، استفاده از کود اوره با درصد های مختلف گوگردی، تنها و یا به صورت مخلوط اوره به منظور تامین ازت مورد نیاز گیاه در دوره رشد، نسبت به کاربرد اوره به تنهایی مناسب تر است.

این امر در صورتی که دقیق بررسی شود و بر اساس نوع کشت و نیازهای محصول در طول رشد، شرایط آب و هوای منطقه و آنالیز خاک اعمال شود؛ سبب بالا رفتن میزان راندمان محصولات کشاورزی، بهبود کیفیت خاک، جلوگیری از آلودگی منابع آبی و کم تر شدن مصرف اوره می شود.

بنابراین آشنا شدن هرچه بیشتر کشاورزان با کود اوره دارای پوشش گوگردی و نحوه ی مصرف آن در سطح وسیع در نقاط مختلف کشور و در نظر گرفتن نوع کشت، از اهمیت بالایی برخوردار است.

نوعی از کود شیمیاییقیمت کود شیمیایی

برای تهیه انواع کود شیمایی و استعلام از آخرین قیمت کود شیمیایی می توانید با کارشناسان ما در مجموعه سازوکشت تماس بگیرید و با اطمینان کامل خرید کود شیمایی را انجام دهید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.


10 نظر درباره “کود شیمیایی

 • اردشیر گفت:

  سلام لطفا در مورد کود ازت یا نیروژن بیشتر توضیح بدید من آشنایی کافی ندارم و به راهنمایی نیاز دارم

  • مدیر فنی وبسایت گفت:

   با سلام و احترام
   در واقع نیتروژن به شکل اوره، نیترات و آمونیوم موردمصرف قرار می گیرد. نیتروژن یا ازت در خاک کاملا متحرک است، پس علامت کمبود آن در برگ های پیر بیشتر دیده می شود. مواد آلی در اثرتجزیه توسط میکروب ها و واکنش های شیمیایی سبب آزاد سازی نیتروژن می شود. نیتروژن جذب شده بوسیله گیاه به شکل آمید در می آید و آمید با اسید ترکیب و اسید آمینه تولید می کند. بطور مثال برای گل داوودی مقدار نیتروژن در برگ گیاه 5_6 درصد یا 50 الی 60 هزار پی پی ام است.

 • احمدی گفت:

  سلام در مورد مصرف کود شیمیایی سفید راهنمایی میخاستم

  • مدیر وبسایت گفت:

   باسلام و احترام
   کود شیمیایی سفید به زمان دقیقی برای مصرف احتیاج دارد. استفاده در زمان نامناسب سبب آبشویی و خارج شدن از دسترس گیاه می شود و اگر زود استفاده شود امکان هدر رفتن آن بالا می رود. درکل بهترین زمان استفاده از کود شیمیایی سفید طی مراحل رشدی گیاه می باشد. هر مرحله از رشد نیاز به مقدار مشخصی از کود دارد. همچنین برای خرید کود حتما با کارشناسان این حوزه مشورت نمایید

 • مجید قمبری گفت:

  برای قبل از عید یک باغ با درختان گردو و سیب و آلبالو و گیلاس در لواسان هوای سرد هستش حدودا ۷۰۰ متر چه کودی و با چه اندازه ایی باید تهیه کرد ممنون

  • باسلام و احترام
   به دلیل اینکه برج ۱۱ فصل چالکود بوده و شما چالکود رو باید انجام داده باشید
   بعد از چالکود محلول پاشی بوردو و ترکیب مسی برای جلوگیری از قارچی شدن و سپس روغن ولک‌ و واتیون‌ برای جلوگیری از شپشک و نابودی تخم حشرات و بعداز آن قبل از باز شدن جوانه ها استفاده از تقویت جوانه و بسته به سن درخت از ۵ تا ۱۰ سال تقریبا نیم کیلو تا ۱ کیلو کود در ازای چالکود و بالاتر از ۶ یا ۷ سال مثل ۱۰ تا ۱۵ سال ،۱.۵ الی ۲ کیلو به ازای هر درخت باید چالکود استفاده شود
   کودهای چالکودی هم پلت مرغی ها و هیومیک گرانوله ها و کودهای کامل چالکودی هستند

 • سارا باقری گفت:

  برای یک هکتار زمین برای کاشت نعناع قیمت کود ازت و کود اکسید فسفر و کود اکسید پتاس رو میخواستم

  • مدیر فنی گفت:

   سلام خانم باقری
   جهت اطلاع از نوع کود شیمیایی مصرفی و قیمت کود با شمارههای درج شده تماس بگیرید.

 • مهدی سایه وند گفت:

  باسلام بنده به تازگی مسئول خرید شرکتی شده ام که کودهای شیمیایی استفاده می نمایند وحال نیازمند کود اوره هستیم جهت خرید لطفالیست قیمت ولی پی اس کالای ذکرشده را به شماره۰۹۳۵۸۵۱۱۸۶۰واتساپ نمائید متشکرم