ساعت کاری 8:00 الی 18:00

تماس با ما:       09368580205  62999567

کود کمپوست

صفحه اصلی > کود کمپوست
اشتراک گذاری:

باعث غنی شدن خاک و حفظ رطوبت شده و از بیماری ها و آفات جلوگیری می نماید / سبب کاهش نیاز به  کود شیمیایی  می شود.


تحویل اکسپرس
خدمات پس از فروش
صدور فاکتور رسمی
مشاوره فنی

امتیاز کاربران 3.8 / 5. تعداد: 4

قیمت کود کمپوست تهیه شده از زباله و گیاهی
توضیحات
نقد و بررسی

کود کمپوست

کمپوست چیست؟

کمپوست  Compost  به پسماندهای موادآلی تجزیه شده و پایدار می گویند. که در نتیجه فرآیند پوسیدن حاصل می شوند. عمل پوسیده شدن یا کمپوست، به تجزیه شدن بقایای گیاهی یا حیوانی و زباله های شهری مثل، لجن فاضلاب گفته می شود. که، در اثر روش هایی خاص و مختلف صورت می گیرد که هدف از این کار تهیه کود کمپوست است.که با توجه به مناسب بودن قیمت کود کمپوست گیاهی میتوان آن را به سهولت تهیه نمود.

کمپوست چیست

کمپوست کردن شاید، یکی از قدیمی ترین روش های بازیافت باشد. مواد آلی که در کود کمپوست وجود دارد شامل، ضایعات کشاورزی، مواد خوراکی و زباله هایی می باشد که تحت فرآیند تجزیه هوازی و بی هوازی به خاک های غنی سیاه و سفید تبدیل می شوند که به صورت کود مورد استفاده در کشاورزی قرار می گیرند.

فرآیند تولید کود کمپوست شده بسیار ساده می باشد و توسط افراد با تجربه در داخل خانه، توسط کشاورزان در زمین هایشان و به صورت صنعتی هم انجام می گیرد. کمپوست شامل فعالیت بیولوژیکی میکرو ارگانیسم هایی است که، توان شکستن مولکول های درشت مواد آلی را دارند.

این نوع کود از پسماندهای کشاورزی، خانگی و خوراکی شکل می گیرد. جزو عالی ترین کودهای مورد مصرف کشاورزی می باشد و همچنین تولید کنندگان گل و گیاه هم قادر به تولید این کود هستند. عناصر منیزیم و فسفر  موجود در این کود، موجب آبرفتی شدن خاک های کشاورزی شده و جذب سریع مواد مغذی خاک را شامل می شود.

انواع کود کمپوست

انواع روش های پوسش یا کمپوست کردن

بطور کلی عمل پوسش به دو صورت هوازی و بی هوازی انجام می شود. در روش هوازی یا روباز، عمل پوسیده شدن بدون پوشاندن توده مواد آلی صورت می گیرد و در روش کود کمپوست بی هوازی، به صورت سر بسته انجام می شود و شامل فرآیندی است که، عمل کمپوست و تجزیه میکروبی موادآلی مخلوط شده، درغیاب اکسیژن صورت می گیرد.

روش تراکتوری در کود کمپوست

این روش شامل، انباشت زباله های میکس شده به صورت موازی است و تراکتور ی که دستگاه میکس در کنار آن قرار دارد با حرکت از بین ردیف ها آنها را میکس می کند و سپس تراکتور دیگری با دستگاه خردکن، به همان شیوه عمل می کند.

روش دپو پشته ای

این روش به این گونه است که، زباله های میکس شده بعداز انباشت، کم کم در اثر فشار طبقات بالایی شروع به تجزیه شدن می کنند.

کود کمپوست و انواع آن

کمپوست حاصل از پسماند تر شهری مثل، سبزیجات و مواد غذایی

دراین نوع کود کمپوست شده، زباله های تر و بقایای سبزیجات در طول فرآیندی تبدیل به کود آلی می شوند که، به میزان 70 درصد قادر به جلوگیری از مصرف کودهای شیمیایی هستند. به طور متوسط هر فرد 0.5 کیلوگرم زباله در روز تولید می کند که یک سوم این میزان را می توان به کود آلی تبدیل کرد.

کودهای آلی حاصل از بقایای کشتارگاه ها و کارخانه های کنسرو ماهی، ازت بالایی دارند و بطور معمول جهت بهبود ترکیب خاک استفاده می شوند. کمپوست های تولید شده از زباله های شهری و لجن فاضلاب، سریعا در خاک پوسیده شده و پس از تخمیر غیر هوازی و دادن حرارت، در کشاورزی ارگانیک استفاده می شوند. با توجه به اینکه قیمت کود کمپوست گیاهی بسیار مناسب است میتوان آن را تهیه نمود.

کود کمپوست و انواع آن

کود کمپوست سبز چیست؟

به منظور حاصلخیزی و تقویت خاک، از کاشتن گیاه شبدر استفاده می شود و در هنگام گلدهی گیاه، خاک را زیرو رو کرده که سبب تولید ازت و مواد پوسیده شده می شود.

ورمی کمپوست چیست ؟

یک نوع کود آلی تهیه شده از کرم خاکی می باشد که، انواع ویتامین ها، هورمون های رشد و عناصر غذایی مورد نیاز را در خود جای داده . و برای رشد و نمو گیاه بسیار مفید است. بوی خوبی داشته و هیچ آلودگی میکروبی ندارد.

کمپوست قارچ دکمه ای خوراکی

کود آلی قارچ از خاکی تولید می شود که بعد از کشت قارچ باقی می ماند. این نوع کود از کلش یا دور ریزهای ساقه گندم و برنج، کود حیوانی، ملاس،اوره و مواد معدنی مانند، گچ هیدراته تشکیل شده است.

به این کود نباید آمونیاک اضافه شود و باید بوی علف تازه دهد. رطوبت آن به اندازه کافی و دمای مناسبی داشته باشد. به این دلیل که،  گرمای بیش از حد قارچ های داخل کود آلی را از بین می برد .و سریعا باید مورد استفاده قرار گیرد.

مزیت استفاده از کود کمپوست یا پوسال

 • باعث غنی شدن خاک و حفظ رطوبت شده و از بیماری ها و آفات جلوگیری می نماید.
 • سبب کاهش نیاز به  کود شیمیایی  می شود.
 • باکتری ها و قارچ های مفید تجزیه کننده خاک را تولید می کند و در پی آن سبب ایجاد ماده ای به اسم هوموس در خاک می شود.
 • باعث کاهش انتشار متان و کربن از محل های دفن زباله می شود.
 • رطوبت بیشتری برای گیاهان تامین می کند.
 • سبب جلوگیری از فرسایش خاک می شود.

روشهای تهیه کود کمپوست خانگی

به طور کلی کمپوست خانگی را به دو روش می توانید تولید نمایید.

کمپوست سرد یا تهیه آن در حیاط و محوطه بیرونی

مواد لازم:

جعبه، شن کش، شلنگ آبیاری افشانه ای، مواد اصلی مثل، مواد قهوه ای(شاخه خشک، کاغذ، سوزن های کاج، خاک اره، پوشال، برگ های خشک) مواد سبز(تفاله های قهوه، پوسته تخم مرغ، پسماند میوه، تکه های چمن، جلبک دریایی، ضایعات آشپزخانه،کود پوسیده، دور ریز سبزیجات) و آب

کمپوست چیست

طرز تهیه

یک مکان خشک و سایه دار و نزدیک به منبع آب جهت تهیه کمپوست انتخاب کرده .و جعبه را در آنجا بگذارید یا چاله ای را بکنید. مواد قهوه ای را درون آن بریزید. قطعات بزرگ را حتما خرد کرده .و مواد خشک را در هنگام اضافه کردن خیس نمایید. سپس تکه های چمن و پسماندهای سبز را مخلوط کرده. و زباله های میوه و سبزی را 25 سانتی متر در زیر مواد قبلی قرار دهید تا بپوسند.

در صورت تمایل قسمت بالای کمپوست را توسط یک پارچه کرباسی یا برزنت بپوشانید تا مانع، از دست دادن رطوبت شود. به طور مرتب با شلنگ افشانه ای به پوسال ها آب بپاشید. و همیشه به حالت اسفنج خیس نگه دارید. همچنین دمای مواد آلی تولید شده را به طور مرتب کنترل نمایید. به این ترتیب که بهترین دما زمانی است. که با فرو بردن دست های خود داخل مواد احساس گرما بکنید.

دائم توسط یک شن کش مواد را هم بزنید تا اکسیژن به تمام قسمت ها نفوذ کند و از بو گرفتن جلوگیری کند. زمانی که مواد زیرین به رنگ تیره در آمدند مواد شما قابل استفاده است و موقع اضافه کردن آن به باغچه و گلدان می باشد. دقت داشته باشید که، مدت زمان این عمل از 2 ماه تا 1 سال متغیر است.

کود کمپوست گرم و تهیه آن در داخل خانه

در صورت نداشتن فضای باز برای تهیه پوسال، می توانید مواد را در داخل منزل توسط نوعی خاص از سطل تهیه نمایید . سطل را می توانید از فروشگاه های لوازم باغبانی خریداری کنید. یا یک قابلمه قدیمی درون آشپزخانه گذاشته و مواد را داخل آن بریزید. توجه کنید که مراقب سطل و آنچه درونش می ریزید باید باشید. در صورت مدیریت صحیح سطل پر از مواد آلی، دیگر آفات و جوندگان به آن جذب نمی شوند .و بوی بدی هم نمی دهد. مدت زمان آماده شدن کود آلی بین 2 تا 5 هفته خواهد بود.

به صورت کلی، کود کمپوست یک کود عالی و بی نظیر جهت کاربرد در کشاورزی می باشد. ما در مطلب فوق سعی کردیم تمام اطلا عات مورد نیاز درباره ی کود کمپوست را در اختیارتان قرار دهیم. تا شما را در مورد اینکه کود کمپوست چیست و چگونه تولید می شود آشنا نماییم.

در صورت داشتن سوال در زمینه قیمت کود کمپوست گیاهی و یا انواع کودهای کشاورزی با تیم ساز و کشت تماس بگیرید.

کود کمپوست

نکات مهم در زمان تهیه کمپوست خانگی و کمپوست صنعتی

یک راه آسان برای قرار دادن مواد مغذی به گیاهان گلخانه استفاده از زباله های باغی و آشپزخانه می باشد. که به آن کود کمپوست می گویند.

تهیه کمپوست می تواند برای شما سرگرم کننده، آسان و مقرون به صرفه باشد. ما در این مطلب به شما در طرز تهیه کمپوست مناسب کمک می کنیم.

همانطور که میدانید کمپوست علاوه بر قرار دادن مواد مغذی در خاک، به بهبود ساختار خاک، حفظ رطوبت و ایجاد حرارت مناسب جهت تنظیم دمای گلخانه کمک می کند. اگر می خواهید کمپوست با کیفیت درست کنید، حتما ادامه مطلب را بخوانید.

 1. سطل زباله

انتخاب یک سطل زباله برای مواد کمپوست بسیار حیاتی به حساب می آید. سطل هایی که به منظور کمپوست استفاده می شوند .دراری تنوع و اندازه های زیادی هستند، اما باید دقت داشت، سطل هایی را انتخاب کنید .که دارای حفره هایی برای تهویه مناسب و گردش هوا در مواد کمپوست باشد.

اگر می خواهید به یک کمپوست خوب برسید، باید حجم مشخصی از مواد را ترکیب نمایید.که این امر نیاز به تهیه سطل زباله جادارتر و بزرگ تر دارد. گرچه سطل های کوچک نیز در تهیه کمپوست به شما کمک می کنند، ولی باید در ترکیب مواد دقت بیشتری را به خرج دهید.

جنس متنوعی از سطل های زباله برای تهیه کمپوست وجود دارند که هرکدام مزایای خود را دارا می باشند. به عنوان مثال، سطل های پلاستیکی در برابر پوسیدگی مقاوم ترند و ارزان تر نیز هستند، اما ساختار ضعیفی دارند.

تنظیم دمای گلخانه

سطل های چوبی کمپوست بسیار عالی اند، ولی به نگهداری زیادی احتیاج دارند. همچنین می توانید خودتان با استفاده از یک جعبه چوبی ساده و با ایجاد سوراخ هایی با فاصله 2.5 سانتی متری از هم به منظور گردش هوا، یک جعبه تهیه کمپوست بسازید.

 1. انتخاب مکان مناسب

معمولا افراد ترجیح می دهند سطل کمپوست در مکانی باشد. که گرما داشته و نور آفتاب به آنجا بتابد. البته سطل حاوی کمپوست را در مکان هایی مثل پاسیو یا روی کاشی نیز می توان گذاشت. اما دقت داشته باشید که در زیر آن از موادی مثل، کاغذ یا چوب استفاده کنید.

در دسترس بودن مواد کمپوست خیلی اهمیت دارد، زیرا به طور منظم باید مواد را هم بزنید و به آن مواد جدید اضافه کنید.

 1. حفظ تعادل در مواد

تمامی مواد آلی قابل بازیافت می توانند نیاز غذایی خاک را فراهم کنند. حفظ تعادل در نسبت مواد کمپوست شونده بسیار مهم است. مثلا، شما نباید از مواد مرطوب مثل بازمانده سبزیجات به صورت زیاد استفاده کنید و یا مواد خشک زیادی مثل، خرده کاغذ را اضافه نمایید.

باید دقت داشته باشید، که مواد بیماری زا و آلوده به آفت را اضافه نکنید. افزودن بیش از اندازه گیاهان بزرگ سرعت تجزیه را کند می کند. در تهیه کمپوست از گوشت و ضایعات گوشتی نباید استفاده کرد، زیرا باعث جذب جوندگان و انتشار بوی وحشتناک خواهد شد.

 

قیمت کود کمپوست-کود کمپوست برای درخت

 1. اضافه کردن فعال کننده کمپوست

فعال کننده کمپوست نوعی باکتری هایی هستند. که به مواد کمپوست شونده اضافه می شود. در صورتی که از مواد سبز به اندازه کافی استفاده کرده باشید شاید نیازی به فعال کننده نباشد. ارزان قیمت است و مقدار کمی به کمپوست اضافه می شود.

 1. نگهداری از توده کمپوست

گرچه 90 درصد عمل کمپوست با تجزیه شدن انجام می شود. اما شما هم باید در حفظ تعادل کمپوست دقت داشته باشید و با اضافه نمودن مواد جدید و مخلوط کردن مرتب آنها، در سرعت بخشیدن به تجزیه سهیم باشید.

 1. حفظ رطوبت برای کود کمپوست

امکان دارد رطوبت کمپوست به ویژه در فصل تابستان پایین بیاید. و حتی کامل خشک شود، که خشک شدن کمپوست سبب کم شدن رشد باکتری ها می شود. باکتری ها در شرایط مرطوب رشد پیدا می کنند.که کم بودن رطوبت در کمپوست، رشد باکتری ها را متوقف می نماید.

البته توجه داشته باشید، رطوبت بیش از حد مواد کمپوست، آنرا شبیه به لجن می کند. در نتیجه می توان از این شیوه که با لمس کردن کمپوست متوجه وجود مقدار کمی رطوبت شد هم استفاده کرد . و همچنین خوش بو هم نباشد.

 1. صبر زیاد

از 6 تا 12 ماه زمان می برد تا کمپوست شما آماده شود. و زمانی متوجه آن خواهید شد که شبیه خاکی مرطوب و تیره باشد. اگر در این زمان به وجود موادی مثل تکه های پوست تخم مرغ و یا شاخه شدید، جای نگرانی نیست. چون این مواد هم تجزیه می شوند. سرعت تجزیه در هر نوع مواد متنوع است.

قیمت کود کمپوست گیاهی

برای اطلاع از قیمت کود کمپوست گیاهی با کارشناسان فنی مجموعه سازوکشت  تماس  حاصل نمایید.

محصولات مرتبط

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.


2 نظر درباره “کود کمپوست

 • عباس سمیعی گفت:

  سلام خسته نباشید
  کود کمپوست معمولی چه فرقی با ورمی کمپوست داره؟؟؟؟

  • مدیر فنی وبسایت گفت:

   باسلام و احترام
   باید بگم که عمل تجزیه در کود کمپوست معمولی بوسیله باکتریایی صورت می گیرد ولی در کود ورمی کمپوست این تجزیه بوسیله کرم خاکی انجام می شود.
   البته کود ورمی کمپوست به دلیل مخلوط آنزیم های گوارشی کرم خاکی بسیار قویتر از کمپوست معمولی است.