ساعت کاری 8:00 الی 18:00

تماس با ما:       09368580205  62999567

کود NPK یا کود مخلوط

صفحه اصلی > کود NPK یا کود مخلوط
اشتراک گذاری:

ایجاد انرژی لازم برای انجام فتوسنتز برای گیاه / در اختیار قرار دادن عنصرهای مغذی جهت تغذیه خاک و گیاه


تحویل اکسپرس
خدمات پس از فروش
صدور فاکتور رسمی
مشاوره فنی

امتیاز کاربران 5 / 5. تعداد: 1

نحوه مصرف کود NPK یا کود کامل
توضیحات
نقد و بررسی

کود مخلوط

در این مقاله ما قصد داریم به بررسی کود مخلوط یا NPKبپردازیم ودر خصوص قیمت و فروش کود کامل npk در تهران توضیحاتی را خدمت شما ارا ارائه می نماییم.

کود مخلوط یا کود NPK چیست؟

عناصر ازت ، فسفر و پتاسیم، بیشتر از باقی عناصر به صورت کود مورد مصرف قرار می گیرند و عناصر حیاتی جهت رشد و نمو گیاهان می باشند. گاهی اوقات کودهای شیمیایی را توسط مخلوطی از این عناصر تهیه می کنند که به آن کود NPK نیز گفته می شود .

معرفی انواع کود NPK

که با توجه به تناسب قیمت کود مخلوط NPK برای گیاهان میتوان آن را به سهولت تهیه نمود.

درصد عناصر کود NPK پایین می باشد و به طور معمول بیشترین حجم این کودها را مواد دیگری غیر از این سه عنصر تشکیل می دهند. ترکیب کودهای مخلوط را با درصد ازت(N)، فسفر و پتاسیم به ترتیب ذکر می کنند. مانند کود 10-10-20 که شامل 20 درصد ازت، 10 درصد فسفر و 10 درصد پتاسیم است. گاهی هم درصد گوگرد(S) را با عدد چهارم ذکر می کنند. به طور مثال، 15-10-10-5 که عدد 5 بیان کننده درصد گوگرد می باشد.

قیمت کود NPK خارجی

ویژگی های کود NPK

کود NPK یا مخلوط، گونه های مختلفی دارند و شما با توجه به نوع گیاه خود از آنها می توانید استفاده کنید. برای مثال، برای گیاهی که به نیتروژن زیاد احتیاج دارد، باید از کودهایی که نیتروژن زیادی دارند استفاده کنید. عملکرد گیاه را طول دوره رشد بهبود می بخشد و سبب رشد بهتر گیاه می شود.

کود NPK سبب افزایش میوه در گیاه شده و سبب تولید محصولات بهتر و باکیفیت تری می شود. همچنین استفاده راحت تری نیز دارد زیرا، درآب به آسانی حل می شود.

کود NPK را باید درمکان خشک و خنک نگهداری کنید و مواد مورد نیاز رشد گیاه را در اختیار ریشه قرار می دهد. این نوع کود عمر گیاه را افزایش داده و سبب سهولت در رشد گیاه می شود.

کود NPK برای بیشتر گیاهان مناسب است و کیفیت محصولات کشاورزی را افزایش می دهد. باردهی و گلدهی گیاهان را بالا برده و سبب ایمنی در برابر آفات و بیماری ها می شود.

کودهای مخلوط، بدون بو و مواد شیمیایی و همچنین بهداشتی و پاک است. زیرا از مواد ارگانیک در تهیه آن استفاده شده است. کود NPK یا مخلوط، جایگزین خوبی برای کودهای شیمیایی می باشد.

 

چگونگی مصرف کود NPK

مصرف کود  NPK به این گونه است که بعد از تهیه با آب مخلوط نمایید. به صورت پودری است که به آسانی در آب حل می شود و مورد مصرف قرار می گیرد. به منظور استفاده، هر دوگرم کود را در دو لیتر آب حل نمایید.

باید توجه داشته باشید که، مقدار مصرف این کود بر روی محصول درج شده است و از استفاده بیش از حد خودداری کنید تا آسیبی به گیاه شما نرسد. لازم است قبل از گلدهی گیاه از آن استفاده کنید.

مزایای به کار بردن کودهای NPK

 • ایجاد انرژی لازم برای انجام فتوسنتز برای گیاه
 • در اختیار قرار دادن عنصرهای مغذی جهت تغذیه خاک و گیاه
 • بالا بردن بازده کیفیت و کمیت گلدهی، ریشه زایی و میوه گیاه
 • تولید محصولاتی با دوام و مقاوم در مقابل انواع بیماری ها و استرس های محیطی

انواع روش های تولید کود NPK

تاثیر هر یک از عناصر موجود در کود NPK

نیتروژن

سهولت بخشیدن در فتوسنتزگیاهان، افزایش کیفیت بذر و میوه ها، سرعت در رشد شاخه و برگ ها

فسفر

این عنصر در گیاهان باعث مقاومتشان در مقابل انواع تنشهای محیطی می شود. تسهیل در فتوسنتز، تقویت ریشه و بالابردن میزان شکوفه دهی و تبدیل انرژی خورشید به شیمیایی مورد استفاده گیاهان از جمله ویژگی های فسفر در گیاهان است.

پتاسیم

افزایش مقاومت گیاهان در مقابل بیماریهای مختلف، رشد بهتر میوه ها و گلدهی از مزیت های پتاسیم می باشد.

کاربرد کود ان پی کا در اراضی کشاورزی

بی تردید هیچ گیاهی در دنیای کشاورزی وجود ندارد که بی نیاز از کود NPK باشد. کودهای NPK مناسب برای همه محصولات کشاورزی می باشند. این نوع کودها، قبل و یا همزمان با کاشت در قسمتهایی که با شخم مشخص شده اند در خاک قرار داده می شوند.

کودهای NPK برای تمام زمین های زراعی و باغی مناسب می باشند. برای خاک های شور باید تمام آزمایش ها جهت نحوه استفاده از NPK انجام شود.

قیمت کود npk خارجی-قیمت کود مخلوط NPK برای گیاهان

انواع گرید کود NPK و نحوه کاربرد هریک از آنها

NPK
توضیحات
25-15-25
درصد نیتروژن بالا و مناسب برای گیاهان پر برگ در بهار
20-20-20
متعادل، مناسب گیاهان خانگی
25-25-12.5
درصد نیتروژن پایین و مناسب برای کاکتوس
30-9-11
درصد پتاسیم بالا، سبب بهبود در گلدهی و میوه دهی شده و در گیاهانی مثل گوجه فرنگی استفاده می گردد.

انواع روش های تولید کود ان پی کا

 1. بر پایه آمونیوم فسفات/آمونیوم نیترات
 2. بر پایه نیترو فسفات
 3. بر پایه نیترو فسفات ODDA-ROUTE
 4. بر اساس ترکیب مکانیکی مواد

 

NPK  پتاسیم بالا

کودهای NPK  که پتاسیم آنها بالا است، به علت میزان تاثیری که این عنصر در مرحله گلدهی روی گیاه می گذارد و سبب باروری در میوه می شود، به طور معمول در مرحله نخست گلدهی بوسیله پرورش دهندگان استفاده می شود.

از جمله کودهای معروف NPK می توان به 30-15-15 و 36-12-12 اشاره نمود. که این نوع کودها را در پرورش زعفران و پسته هم مورد استفاده قرار می دهند.با مناسب بودن قیمت کود مخلوط NPK  میتوان آن را تهیه نمود.

کود ان پی کا شامل موارد زیر هست

 • کود ان پی کا 20 30 0 

این نوع کود شامل درصدهای نیتروژن 0، فسفر 30 و پتاسیم 20 درص می باشد. همچنین شامل میزان زیادی اسید آمینه و جلبک دریایی همراه با سایر مواد است. این نوع کود فسفر بالایی دارد که باعث سرعت در ریشه زایی و عملکرد بهتر گیاه می شود. به شکل پودرمی باشد و به آسانی قابل حل در آب است.

عناصر کود مخلوط

 • کود 40 10 10

درصد های عناصر موجود در این کود شامل، 10 درصد نیتروژن، 10 درصد فسفر و 40 درصد پتاسیم می باشد. به دلیل پتاسیم بالای این کود که عناصر پر فایده دیگری هم در آن وجود دارد به رشد بهتر گیاه کمک می کند. نحوه استفاده از این نوع کود NPK هم محلول پاشی هم آبیاری و هم درخاک مورد استفاده قرار می گیرد. این کود را در زمان شکل گیری میوه به گیاه می دهند تا کیفیت آن را بالا ببرند.

 • کود 10 45 10

همانطور که مشخص است این کود از فسفر بالایی برخوردار می باشد. علاوه بر سه عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم این کود دارای منگنز ، روی، مس و… است.

ازجمله پر مصرف ترین کود می باشد که سبب رشد سریع گیاه شده و مانع از زرد شدن برگ درختان می شود.

 • کود 10 52 10

این کود دارای 52 درصد فسفر است که نسبت بالایی می باشد. این کود پدری شکل و در بسته های آلومینیومی در بازار موجود هستند. مزیت این کود تسریع در رشد ساقه گیاه است و جزو محبوب ترین کودهای جهان می باشد، زیرا سبب بهبود در جوانه زنی گیاه و مانع از زرد شدگی برگها می شود.

 • کود 36 12 12

این کود دارای 36 درصد پتاسیم است و علاوه بر سه عنصر اصلی شامل مس، روی ومنگنز هم می باشد و جهت بهبود در رشد گیاه، مواد آلی را نیز در اختیار گیاه قرار می دهد. گلدهی در گیاه را افزایش می دهد و عملکرد رشد گیاه را بهینه می سازد. مانع از بین رفتن خاک شده و پسماند محدودی دارد.

چگونگی مصرف کود NPK

 • کود 30 15 15

این کود NPK دارای 30 درصد پتاسیم می باشد. میزان پتاسیم بالای این کود سبب افزایش در باردهی گیاه می شود. در سوخت و ساز گیاه بسیار کمک کننده است و به افزایش رنگ، طعم و کیفیت محصول منجر شده و همچنین مانع از ترک خوردگی پوست میوه می شود.

 • کود 5 50 15

این کود دارای 50 درصد فسفر است که فسفر این کود بسیار زیاد است و به بهبود رشد سبزیجات کمک می کند. این کود یک انتخاب مناسب برای انواع سبزیجات می باشد. سهولت در حل شدن آب و جذب بالا از مزیت های این نوع کود  NPK  است.

 • کود 18 18 18

این نوع کود به طور مساوی 18 درصد از عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم را دارد و همچنین از عناصری مثل مس، روی و منگنز هم برخوردار است. مناسب برای انواع گیاهان زینتی به خصوص کاکتوس می باشد. این کود به شکل  پودر می باشد و به طور مساوی عناصر مختلف را برای گیاه فراهم می کند. بی بو و جلوگیری کننده در برابر آفات و پوسیدگی می باشد.

 

روش های تولید کود مخلوط

 • کود 20 20 20

این نوع کود  NPK از هر سه عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم به صورت 20 درصد برخوردار است که سبب بهبود در رشد گیاه و جلوگیری از زرد شدن برگها می شود. تقریبا در تمامی مراحل رشد گیاه مورد استفاده می باشد و قابلیت جذب زیاد و منحصر به فردی است. این نوع کود جزو کودهای کامل می باشد.

 • کود 38 11 3

این کود به میزان 3 درصد نیتروژن، 11 درصد فسفر و 38 درصد پتاسیم را دارا می باشد. مناسب جهت رشد بهینه انواع گیاهان زینتی است. به علت پتاسیم بالا مانع از زرد شدن برگها می شود. به آسانی در آب قابل حل است.

 • کود 10 10 30

این کود شامل 30 درصد نیتروژن است که علاوه بر این سه عنصر اصلی، عناصری مثل روی، مس و منگنز را هم شامل می شود.مناسب برای ریشه زایی انواع گیاهان است. قابلیت جذب زیادی دارد و مواد آلی مورد نیاز گیاه را فراهم می کند.

فروش کود کامل npk در تهران

 • کود 40 5 4

این کود شامل 4 درصد نیتروژن، 5 درصد فسفر و 40 درصد پتاسیم است. اگر میوه بزرگتری می خواهید از این نوع کود استفاده نمایید. بهره مندی از این کود علاوه بر بزرگ تر شدن میوه به خوشبو شدن و خوش طعم شدن آن هم کمک می شود. در زمانی که شکوفه شما در حال ریزش است می توانید از این کود استفاده کنید.  درکل به علت داشتن پتاسیم بالا مانع از زرد شدن برگها می شود و به آسانی در آب حل می شود. همانظور که گفته شد مانع از ریزش شکوفه ها نیز می شود.

در اخر:

کود NPK  جزو کامل ترین و پرمصرف ترین کودهای جهان به شمار می رود. زیرا هم کود کاملی است و هم با توجه به نوع محصول می توان از آن استفاده کرد.برای اطلاع از قیمت کود مخلوط NPK و راهنمایی کارشناسان مجموعه با ما در ارتباط باشید.

در تمامی محصولات کشاورزی بکار می روند و راندمان باردهی را بالا می برند. همچنین به شکل پودری و در بسته بندی آلومینیومی موجود هستند، که می توان از آن ها هم به صورت آبیاری، محلول پاشی و یا درخاک استفاده نمود.

کود مخلوط NPK

نتیجه گیری در مورد کود NPK

کودهای مخلوط یا کود NPK جزو محبوب ترین و پر طرفدارترین کودها در دنیا می باشند. در انواع مختلفی و متناسب با گیاهان مختلف تولید می شود و شما با توجه به نوع محصولی که دارید می توانید از این کود استفاده نمایید.

ویژگی بارز کود ان پی کا این است که، سبب افزایش کیفیت محصول و بازدهی آن شده و برای تمام محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. کود NPK در بسته های آلومینیومی و پودری عرضه می گردد. کودهای مخلوط شامل مخفف سه کلمه،  Nنیتروژن، P فسفر و K پتاسیم می باشند. همچنین مانع زرد شدن برگ ها شده و رشد گیاه را تحریک می کند.

قیمت کود npk خارجی

قیمت کود npk خارجی

شما می توانید جهت اشنایی با انواع کود خارجی و اطلاع از قیمت کود npk خارجی با کارشناسان  مجموعه تماس حاصل نمایید.

قیمت کود مخلوط NPK برای گیاهان و فروش کود کامل npk در تهران

برای اطلاع از قیمت کود مخلوط NPK برای گیاهان یا فروش کود کامل npk در تهران  با کارشناسان مجموعه سازوکشت تماس حاصل نمایید.

محصولات مرتبط

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.