آبیاری گلخانه

سیستم ، آبیاری گلخانه سازوکشت دات کام

سیستم آبیاری گلخانه در تمامی گلخانه ها به شکلی طراحی می شود که بتواند در طول سال مقدار آب مورد نیاز محصولات را فراهم سازد. محصول مورد کشت ، شرایط آب و هوایی ، فصل کشت ، زمان کشت ، سیستم تهویه و گرمایش و منطقه کشت، همگی از جمله موارد مهمی هستند که میزان و مقدار آب با آنها رابطه مستقیم دارد. برای آشنایی هرچه بیشتر شما، در این مقاله سعی شده به نکاتی در مورد انتخاب سیستم آبیاری گلخانه ، انواع روش آبیاری گلخانه و همچنین قیمت سیستم آبیاری گلخانه پرداخته شود.

آبیاری گلخانه به روش های زیادی انجام می شود که انتخاب صحیح یک روش مناسب ، در کیفیت نهایی محصول نقش خیلی زیادی دارد. متاسفانه عده ای از گلخانه داران آبیاری گلخانه را بسیار پیش و پا افتاده می دانند اما در اصل سیستم آبیاری در گلخانه ها یکی از عوامل مهم در رشد گیاه به حساب می آید و از این رو متخصصان با تجربه این حوزه به این نتیجه رسیده اند که در هنگام احداث گلخانه حتما باید همه جوانب را مورد بررسی قرار داد.

اصول اصلی در سیستم آبیاری گلخانه

سیستم های آبیاری در گلخانه ها از 3 اصل کلی پیروی می کند که در زیر به این اصول اشاره شده است.

اصل اول – لزوم استفاده از خاک خوب و زهکشی شده

زمانی عملیات آبیاری محصولات خوب انجام می شود که خاک گلخانه به درستی زهکشی شده باشد و هوای مناسب و کافی به ریشه محصولات برسد.

اصل دوم- میزان و مدت زمان در سیستم آبیاری گلخانه

در زمان آبیاری محصولات باید دقت شود که آب حتما به تمامی ریشه های محصول برسد و خاک به صورت کامل مرطوب شود. برای اطمینان پیدا کردن از میزان آبیاری بهتر است 10 الی 15 درصد آبیاری اضافه انجام شود و لازم به ذکر است که در گلخانه ها به ازای هر متر مکعب خاک، 20 لیتر آب مورد نیاز است. در ادامه می توان گفت پرهیز از آبیاری مقطعی می تواند در رشد گیاهان تاثیر زیادی داشته باشد.

اصل سوم – قبل از اینکه تنش آبیاری در گیاه مشاهده شود آبیاری را شروع کنید

آبیاری گیاه باید دقیقا قبل ا ورود گیاه به مرحله تنش کم آبی صورت گیرد  که از طریق شاخ و برگ و ظاهر گیاه می توان به تنش آبی گیاه پی برد. کدر بودن بافت و رنگ،  یکی از مهم ترین علائم در تنش آبی گیاه است اما باز با این حال در برخی از گیاهان علائم ظاهری وجود نداردو در این گیاهان می توان از وزن و رنگ خاک استفاده کرد.

انواع روش های آبیاری گلخانه

روش دستی در آبیاری گلخانه

آبیاری دستی قدیمی ترین روش آبیاری در گلخانه ها می باشد که به علت بازدهی پایین و عدم کاربرد اقتصادی منسوخ شده و دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد. بررسی های کارشناسان نشان داده است که هزینه این روش نامتعارف در سال اول راه اندازی گلخانه برابر با هزینه راه اندازی سیستم های نوین آبیاری است. بنابر این به جز موارد خیلی خاص استفاده از این روش آبیاری گلخانه دلیل موجهی ندارد. به هر حال اگر از این روش استفاده می کنید حتما در انتهای شلنگ از سوپاپ فشار شکن استفاده نمایید و حتما ملاحظات لازم را رعایت کنید تا بستر خاک شسته نشود و ترکیب آن بهم نخورد.

آبیاری محیطی گلخانه

برای آبیاری گلخانه هایی که بستر ثابتی دارند از این مدل آبیاری استفاده می شود. روش این نوع آبیاری گلخانه به این صورت است که از میزان آب مورد نیاز از طریق لوله های پلی اتیلن انتقال و از طریق نازل های پلاستیکی که به قطره چکان نیز معروف هستند به گیاه می رسد. نازل ها وظیفه اسپری کردن آب بر روی سطح خاک را بر عهده دارن و برای کارکرد هرچه بهتر درجه پاشش در این نازل ها در سه حالت 45 ، 90 و 180 درجه تنظیم می شود.

لازم است بدانید که لوله های پلی اتیلن به دلیل عدم انعطاف پذیری  پس از مدتی کارکرد دچار دفرمگی می شوند و از جای خود تکان می خورند و باعث خروج نازل ها از زاویه پاشش و عدمم پاشش صحیح می گردند. لوله های پلی فلت جایگزین مناسبی برای استفاده در سیستم های آبیاری محیطی می باشند که علاوه بر سهولت در نصب از قیمت پایین تری نیز برخورد هستند و موجب مقرون به صرفه تر شدن سیستم آبیاری می شوند

آبیاری سقفی یا آبشاری

با توجه به اینکه برای جلوگیری از بیماری گیاهان لازم است شاخ و برگ آنها خشک نگه داشته شود باز با این حال گیاهانی وجود دارند که توانایی تحمل رطوبت بالایی دارند  و این روش آبیاری مناسب برای این نوع گیاهان است.

در این روش آب پس از پمپ شدن از طریق لوله های سرتاسری به رایزر ها و نازل هایی که بالای سر گیاهان قرار گرفته می رسد و از آنجا توسط نازل ها بر روی گیاه اسپری می شود. برای گیاهان آپارتمانی ارتفاع مناسب نازل ها 60 سانتی متر و برای سایر گل ها حدود 180 سانتی متر مناسب می باشد.

در این روش آبیاری گلخانه نازل ها یک چرخش 360 درجه ای را برای آبیاری طی می کنند و به این صورت سطح پاشش یکنواختی ایجاد می شود و برای جلوگیری از هدر رفتن آب سینی هایی را بین گلدانها برای جمع آوری آب قرار می دهند.

آبیاری مه پاشی

این روش آبیاری گلخانه به این صورت است که لوله هایی در ارتفاع بالا و در سقف گلخانه کشیده می شود و بر روی این لوله ها نازل هایی نصب می شود که  اب را به صورت قطرات بسیار ریز و به طور متناوب بر روی محصول مورد کشت می پاشند. این روش غالبا برای محصولات قلمه ای و تولید نشاء مناسب است.

در نوع توسعه یافته آبیاری به وسیله مه پاش، نازل ها بر روی یک نوار تسمه ای نصب می شوند و یک موتور نوار را جابجا می کند و سرعت آب با سرعت جابجایی نازل ها تنظیم می شود. در این روش کود و مواد مغزی به همراه آب به طور یکنواخت بر روی محصول اسپری می شود.

آبیاری قطره ای

این روش، یکی از روش های بسیار کارامد و مناسب برای آبیاری است. در این روش آب از طریق قطره چکان هایی که در فواصل مشخص و قابل تنظیم قرار گرفته شده اند به گیاه منتقل می شود. روش آبیاری قطره ای علاوه بر گلخانه ها برای مزارع به ویژه مناطق خشک کاربرد وسیعی دارد. یکی از ایرادات این روش هزینه بالای راه اندازی و خرید تجهیزات است که با توجه به کاهش مصرف آب و کیفیت بالای محصولات می توان گفت باز هم صرفه اقتصادی بهتری دارد.

آبیاری تراوا یا نشتی

این روش یکی از روش های جدید آبیاری گلخانه به حساب می آید و به روش زیر سطحی انجام می شود. در این روش با استفاده از لوله های اسفنجی آب، مواد مغذی و کود را مستقیما به ریشه گیاه می رسانند و  شباهت بسیار زیادی به آبیاری قطره ای دارد با این تفاوت که لوله ها در عمق 20 تا 25 سانتی زیر سطح و داخل شیار ها قرا می گیرند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.

    Call Now Button