ساعت کاری 8:00 الی 18:00

تیتر

تماس با ما:       09368580205  66260346 66260359

آبیاری گلخانه

صفحه اصلی > آبیاری گلخانه

آبیاری گلخانه

سیستم ، آبیاری گلخانه سازوکشت دات کام

سیستم آبیاری گلخانه در تمامی گلخانه ها به شکلی طراحی می شود که بتواند در طول سال مقدار آب مورد نیاز محصولات را فراهم سازد. محصول مورد کشت ، شرایط آب و هوایی ، فصل کشت ، زمان کشت ، سیستم تهویه و گرمایش و منطقه کشت، همگی از جمله موارد مهمی هستند که میزان و مقدار آب با آنها رابطه مستقیم دارد. برای آشنایی هرچه بیشتر شما، در این مقاله سعی شده به نکاتی در مورد انتخاب سیستم آبیاری گلخانه ، انواع روش آبیاری گلخانه و همچنین قیمت سیستم آبیاری گلخانه و فروش سیستم آبیاری گلخانه پرداخته شود.

آبیاری گلخانه به روش های زیادی انجام می شود که انتخاب صحیح یک روش مناسب ، در کیفیت نهایی محصول نقش خیلی زیادی دارد. متاسفانه عده ای از گلخانه داران آبیاری گلخانه را بسیار پیش و پا افتاده می دانند اما در اصل سیستم آبیاری در گلخانه ها یکی از عوامل مهم در رشد گیاه به حساب می آید و از این رو متخصصان با تجربه این حوزه به این نتیجه رسیده اند که در هنگام احداث گلخانه حتما باید همه جوانب را مورد بررسی قرار داد.

سیستم آبیاری گلخانه

سیستم های آبیاری مورد استفاده در گلخانه به دوبخش، سیستم های سقفی، که وظیفه آبرسانی به سطح بستر کشت را دارند و سیستم های زیر سطحی، که به صورت مویرگی آب را به ناحیه ریشه گیاهان می رسانند.

سیستم های آبیاری سقفی یا آبشاری

 از جمله رایج ترین نوع سیستم های آبیاری بکار رفته در گلخانه ها می باشد. در این سیستم مواد غذایی و آب مورد نیاز محصولات از بالا بر روی سطح کشت یا گلدان ها ریخته شده و در صورت اضافه بودن مواد غذایی، از قسمت انتهایی بستر به بیرون هدایت می شود.

به سیستم آبیاری سقفی، سیستم باز هم می گویند، هزینه راه اندازی پایینی دارد و قابلیت جلوگیری از تجمع نمک اضافی کود را نیز دارد.

انواع آن شامل. سیستم های آبیاری خرد، بوم آبیاری و آبیاری بارانی می باشد.

آبیاری زیر سطحی

دراین سیستم آبرسانی از قسمت پایین بستر به ریشه رسانده می شود. به این صورت که با قرار دادن لوله ها و نوارهایی در زیر خاک آب را به طور قطره ای به منطقه ریشه گیاه می رسانند. این عمل با ایجاد رطوبت در اطراف نوارها و لوله ها، آب به تمام نواحی نوار آبیاری رسانده می شود.

در سیستم آبیاری زیر سطحی، آب مستقیم به ریشه گیاه داده می شود و برخلاف سیستم های آبیاری دیگر مانند، آبیاری سطحی که آب را به سطح خاک می رساند و سبب رشد علف های هرز می شود، این سیستم مانع از رشد سالیانه علف های هرز نیز می شود.

مزایا  

 • پخش یکنواخت آب
 • سبب پایین آمدن میزان تبخیر آب می شود
 • قابلیت تنظیم میزان آب و مانعی برای هدر رفت آب
 • حفظ رطوبت اطراف ریشه به وسیله آبیاری مکرر
 • مناسب برای مناطق خشک و بادخیز

معایب

 • در صورت استفاده از آب شور سبب تجمع نمک در اطراف ریشه شده
 • مسدود شدن نازل ها توسط ریشه گیاه
 • گرفتگی لوله ها و نازل ها توسط ذرات معلق آب
 • احتمال از بین رفتن لوله ها توسط جوندگان
 • ریسک آسیب به لوله ها توسط ماشین آلات سنگین

روند هوشمند سازی آبیاری گلخانه

سیستم های آبیاری در گلخانه ها از 3 اصل کلی پیروی می کند که در زیر به این اصول اشاره شده است.

اصل اول – لزوم استفاده از خاک خوب و زهکشی شده

زمانی عملیات آبیاری محصولات خوب انجام می شود که خاک گلخانه به درستی زهکشی شده باشد و هوای مناسب و کافی به ریشه محصولات برسد.

اصل دوم- میزان و مدت زمان در سیستم آبیاری گلخانه

در زمان آبیاری محصولات باید دقت شود که آب حتما به تمامی ریشه های محصول برسد و خاک به صورت کامل مرطوب شود. برای اطمینان پیدا کردن از میزان آبیاری بهتر است 10 الی 15 درصد آبیاری اضافه انجام شود و لازم به ذکر است که در گلخانه ها به ازای هر متر مکعب خاک، 20 لیتر آب مورد نیاز است. در ادامه می توان گفت پرهیز از آبیاری مقطعی می تواند در رشد گیاهان تاثیر زیادی داشته باشد.

اصل سوم – قبل از اینکه تنش آبیاری در گیاه مشاهده شود آبیاری را شروع کنید

آبیاری گیاه باید دقیقا قبل ا ورود گیاه به مرحله تنش کم آبی صورت گیرد  که از طریق شاخ و برگ و ظاهر گیاه می توان به تنش آبی گیاه پی برد. کدر بودن بافت و رنگ،  یکی از مهم ترین علائم در تنش آبی گیاه است اما باز با این حال در برخی از گیاهان علائم ظاهری وجود نداردو در این گیاهان می توان از وزن و رنگ خاک استفاده کرد.

روش دستی در آبیاری گلخانه

آبیاری دستی قدیمی ترین روش آبیاری در گلخانه ها می باشد که به علت بازدهی پایین و عدم کاربرد اقتصادی منسوخ شده و دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد. بررسی های کارشناسان نشان داده است که هزینه این روش نامتعارف در سال اول راه اندازی گلخانه برابر با هزینه راه اندازی سیستم های نوین آبیاری است. بنابر این به جز موارد خیلی خاص استفاده از این روش آبیاری گلخانه دلیل موجهی ندارد. به هر حال اگر از این روش استفاده می کنید حتما در انتهای شلنگ از سوپاپ فشار شکن استفاده نمایید و حتما ملاحظات لازم را رعایت کنید تا بستر خاک شسته نشود و ترکیب آن بهم نخورد.

آبیاری محیطی گلخانه

برای آبیاری گلخانه هایی که بستر ثابتی دارند از این مدل آبیاری استفاده می شود. روش این نوع آبیاری گلخانه به این صورت است که از میزان آب مورد نیاز از طریق لوله های پلی اتیلن انتقال و از طریق نازل های پلاستیکی که به قطره چکان نیز معروف هستند به گیاه می رسد. نازل ها وظیفه اسپری کردن آب بر روی سطح خاک را بر عهده دارن و برای کارکرد هرچه بهتر درجه پاشش در این نازل ها در سه حالت 45 ، 90 و 180 درجه تنظیم می شود.

لازم است بدانید که لوله های پلی اتیلن به دلیل عدم انعطاف پذیری  پس از مدتی کارکرد دچار دفرمگی می شوند و از جای خود تکان می خورند و باعث خروج نازل ها از زاویه پاشش و عدمم پاشش صحیح می گردند. لوله های پلی فلت جایگزین مناسبی برای استفاده در سیستم های آبیاری محیطی می باشند که علاوه بر سهولت در نصب از قیمت پایین تری نیز برخورد هستند و موجب مقرون به صرفه تر شدن سیستم آبیاری می شوند

آبیاری سقفی یا آبشاری

با توجه به اینکه برای جلوگیری از بیماری گیاهان لازم است شاخ و برگ آنها خشک نگه داشته شود باز با این حال گیاهانی وجود دارند که توانایی تحمل رطوبت بالایی دارند  و این روش آبیاری مناسب برای این نوع گیاهان است.

در این روش آب پس از پمپ شدن از طریق لوله های سرتاسری به رایزر ها و نازل هایی که بالای سر گیاهان قرار گرفته می رسد و از آنجا توسط نازل ها بر روی گیاه اسپری می شود. برای گیاهان آپارتمانی ارتفاع مناسب نازل ها 60 سانتی متر و برای سایر گل ها حدود 180 سانتی متر مناسب می باشد.

در این روش آبیاری گلخانه نازل ها یک چرخش 360 درجه ای را برای آبیاری طی می کنند و به این صورت سطح پاشش یکنواختی ایجاد می شود و برای جلوگیری از هدر رفتن آب سینی هایی را بین گلدانها برای جمع آوری آب قرار می دهند.

آبیاری محیطی گلخانه

آبیاری مه پاشی

این روش آبیاری گلخانه به این صورت است که لوله هایی در ارتفاع بالا و در سقف گلخانه کشیده می شود و بر روی این لوله ها نازل هایی نصب می شود که  اب را به صورت قطرات بسیار ریز و به طور متناوب بر روی محصول مورد کشت می پاشند. این روش غالبا برای محصولات قلمه ای و تولید نشاء مناسب است.

در نوع توسعه یافته آبیاری به وسیله مه پاش، نازل ها بر روی یک نوار تسمه ای نصب می شوند و یک موتور نوار را جابجا می کند و سرعت آب با سرعت جابجایی نازل ها تنظیم می شود. در این روش کود و مواد مغزی به همراه آب به طور یکنواخت بر روی محصول اسپری می شود.

آبیاری قطره ای

این روش، یکی از روش های بسیار کارامد و مناسب برای آبیاری است. در این روش آب از طریق قطره چکان هایی که در فواصل مشخص و قابل تنظیم قرار گرفته شده اند به گیاه منتقل می شود. روش آبیاری قطره ای علاوه بر گلخانه ها برای مزارع به ویژه مناطق خشک کاربرد وسیعی دارد. یکی از ایرادات این روش هزینه بالای راه اندازی و خرید تجهیزات است که با توجه به کاهش مصرف آب و کیفیت بالای محصولات می توان گفت باز هم صرفه اقتصادی بهتری دارد.

آبیاری تراوا یا نشتی

این روش یکی از روش های جدید آبیاری گلخانه به حساب می آید و به روش زیر سطحی انجام می شود. در این روش با استفاده از لوله های اسفنجی آب، مواد مغذی و کود را مستقیما به ریشه گیاه می رسانند و  شباهت بسیار زیادی به آبیاری قطره ای دارد با این تفاوت که لوله ها در عمق 20 تا 25 سانتی زیر سطح و داخل شیار ها قرا می گیرند.

بخش های مختلف سیستم آبیاری در گلخانه

 • پمپ در سیستم آبیاری که شامل، پمپ سانتریفوژ، پرده ای و توربینی می باشد
 • صافی ها و فیلترهای آب در سیستم آبیاری مانند، صافی نوری، سیلیکونی و شنی
 • سیستم آبیاری مرکزی در گلخانه که عبارتست از، دستگاه هایی که پس از پمپاژ شدن آب و تصفیه و همچنین اضافه نمودن کود، با ایجاد یک دبی مناسب دوباره به شبکه اصلی لوله کشی گلخانه وصل می کند.
 • سیستم های آبیاری هوشمند و اتوماتیک
 • شیر تخلیه هوا
 • دستگاه تنظیم فشار
 • دستگاه تزریق کود
 • سیستم کنترل دمای آب

بخش های مختلف سیستم آبیاری در گلخانه

روند هوشمند سازی آبیاری گلخانه

در تمامی روش های آبیاری گلخانه اگر از یک سیستم هوشمند به منظور آبیاری استفاده شود می توان هم در مصرف آب و هم در مصرف انرژی صرفه جویی به عمل آورد. یک سیستم هوشمند آبیاری باید قادر باشد تا میزان آب مورد نیاز برای هر محصول و گیاه را با در نظر گرفتن نوع هریک در طول فواصل مختلف را صورت دهد.

در صورتی که آبیاری گلخانه خود را هوشمند سازی نمایید، گلخناه شما از حالت سنتی به مدرن تغییر سطح می دهد. درست است که یک گلخانه هوشمند تمامی اجزای آن نیز هوشمند می باشد، اما شما با هوشمند سازی سیستم آبیاری در گلخانه می توانید یک آبیاری منظم با توجه به شرایط محیطی و مقدار مورد نیاز هر محصول با یک ریتم منظم و دقیق داشته باشید که همین امر سبب صرفه جوی های اقتصادی در آب مصرفی می شود.

یک آبیاری منظم باعث افزایش کیفیت و راندمان در محصولات تولیدی گلخانه می گردد و سود گلخانه را بالا می برد. پس در نتیجه با هزینه کردن برای ایجاد یک سیستم آبیاری مدرن در گلخانه، هرچقدر هم که این هزینه زیاد باشد اما در مدت زمانی مشخص و با استفاده از تولید محصولات باکیفیت و کسب سود این هزینه به سرعت بازگشت داده می شود.

قیمت فروش سیستم آبیاری گلخانه

برای اطلاع از قیمت فروش سیستم آبیاری گلخانه میتوانید با واحد فروش مجموعه ساز و کشت تماس حاصل نمایید .

نوبت بندی آبیاری محصولات در گلخانه 8 دهانه ای

نوبت آبیاری(0.5 لیتر)
نوبت اول
نوبت اول
نوبت دوم
نوبت دوم
نوبت سوم
نوبت سوم
نوبت چهارم
نوبت چهارم
دهنه ها
ساعت شروع
ساعت پایان
ساعت شروع
ساعت پایان
ساعت شروع
ساعت پایان
ساعت شروع
ساعت پایان
دهنه اول
6.30
7
8.30
9
10.30
11
12.30
13
دهنه دوم
6.30
7
8.30
9
10.30
11
12.30
13
دهنه سوم
7
7.30
9
9.30
11
11.30
13
13.30
دهنه چهارم
7
7.30
9
9.30
11
11.30
13
13.30
دهنه پنجم
7.30
8
9.30
10
11.30
12
13.30
14
دهنه ششم
7.30
8
9.30
10
11.30
12
13.30
14
دهنه هفتم
8
8.30
10
10.30
12
12.30
14
14.30
دهنه هشتم
8
8.30
10
10.30
12
12.30
14
14.30

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

ایمیل شما منتشر نمی شود.


0 نظر درباره “آبیاری گلخانه

 • کاظم سرلک گفت:

  وقت بخیر برای نشا کدوم روش آبیاری مناسبه؟

 • رضا گفت:

  سلام خسته نباشید تفاوت ابیاری سقفی و مه پاش در چییست

  • زینب امینی گفت:

   باسلام و احترام
   در آبیاری سقفی یک لوله انتقال آب در سرتاسر گلخانه کشیده می شودو هم در سقف و هم در کف نازل ها را نصب می کنند و با عمل اسپری کردن آب گیاهان را آبیاری میکنند.همچنین حرکت نازل به شکل360 درجه می باشد و آبیاری یکنواخت ایجاد میشود.
   در سیستم مه پاس لوله هایی در طول گلخانه کشیده شده و با نازل های تعبیه شده آب و مواد مغذی را روی محصول می پاشند.از سیستم مه پاش برای تامین رطوبت و پایین آوردن درجه حرارت گلخانه استفاده میشود.

 • سوادکوهی گفت:

  برای راه اندازی سیستم مناسب آبیاری گلخانه خودم باید چیکار کنم؟

  • زینب امینی گفت:

   باسلام و احترام
   جهت راهنمایی دقیق و اصولی تر لطفا با مشاوران مجموعه ساز و کشت تماس حاصل نمایید.