مزیت صرفه جویی مصرف آب در گلخانه

صرفه جویی مصرف آب در گلخانه

باتوجه به اینکه شرایط اقتصادی فعلی نابسامان است، پیدا کردن راهی جهت کاهش هزینه ها امری مهم محسوب می شود. رشد گیاه به آب بستگی دارد اما در بسیاری از مناطق که با کمبود آب مواجه هستند، هزینه ی بالایی را دربر می گیرد.  یکی از روش های کاهش هزینه، صرفه جویی مصرف آب در گلخانه است. در این مطلب به مزیت های مهم این روش اشاره شده است.

برای بهره مندی از مزیت چگونگی کاهش مصرف آب در گلخانه و صرفه جویی مصرف آب درگلخانه حتما ادامه ی مطلب را بخوانید.

گلخانه داران به نسبت کشاورزان در زمین های کشاورزی به میزان 61 درصد کمتر آب مصرف می کنند. دلیل مصرف پایین آب در گلخانه، کاهش میزان تبخیر، استفاده از آبیاری قطره ای و کم شدن چرخه ی رشد محصول می باشد اما باز با این حال باید برنامه منظمی برای صرفه جویی مصرف آب درگلخانه داشته باشید.

وجود عواملی مانند، برداشت مکرر محصول و سهولت کنترل در آفات و بیماری ها از جمله مواردی هستند که انتقال بیماری ها را از آب کاهش داده اند.

روش صحیح صرفه جویی مصرف آب در گلخانه

صرفه جویی مصرف آب در گلخانه های کشور آمریکا

در آمریکا برخلاف سایر نقاط جهان که از 80 درصد آب های شیرین جهت آبیاری محصول استفاده می کنند، تنها 38 درصد از آب شیرین به این منظور بکار می برد. آبیاری غیر مسئولانه سبب می شود، فشار زیادی به تامین آب مورد نیاز وارد کند. همچنین عدم صرفه جویی آب و مدیریت آن سبب ایجاد بیماری و پایین آمدن سطح کیفیت آب می شود.

تولید کنندگان محصولات کشاورزی که نگاهی به آینده دارند، بیشتر به گلخانه ها روی می آورند تا بدین وسیله از محصولات خود مراقبت کنند.

از آنجایی که بیشتر مناطق با کمبود آب مواجه هستند، صرفه جویی مصرف آب درگلخانه در هنگام تزریق به محصولات بسیار اهمیت دارد.

با مطالعه ای که اخیرا در مورد تولید گوجه فرنگی انجام شد نشان داد که، تولید 1 کیلوگرم آن در گلخانه نسبت به مقدار مشابه در فضای باز و زمین کشاورزی به میزان 61 درصد در مصرف آب صرفه جویی شده است.

همچنین محصولاتی که به طور منظم به چرخه ی تولید بازمی گردند، در این چرخه، برداشت بیشتر و روزهای آبیاری کمتری را پشت سر می گذارند. در گلخانه با استفاده از نور ماوراء بنفش می توان در کاهش عوامل بیماری زای آب کمک کرد.

از موارد دیگری که در جهت صرفه جویی مصرف آب درگلخانه  می توان بکار برد، استفاده از کشت هیدروپونیک است که، صرفه جویی قابل ملاحظه ای در مصرف آب به ارمغان می آورد.

اگر به دنبال تجهیزاتی به منظور صرفه جویی اقتصادی گلخانه خود هستید، همین حالا با ساز و کشت تماس بگیرید.

آموزش گلخانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *