پرورش گوجه فرنگی در گلخانه و راهکار کاربردی در کشت گوجه فرنگی در گلخانه

مقدمه

افرادی که به تازگی دست به تاسیس گلخانه زده اند، تصورشان این است که گلخانه ها فقط برای پرورش دادن گل و گیاهان و یا سبزیجات کاربرد دارند. همچنین آنها بر این اعتقاد هستند، سبزیجاتی که در فصل گرما رشد می یابند مثل، گوجه فرنگی و فلفل را می توان در اواخر زمستان در گلخانه کاشت و پس از شروع فصل گرما به بیرون از گلخانه انتقال داد. در این مقاله قصد داریم در مورد روش های اصولی پرورش گوجه فرنگی در گلخانه مطالب مهم و کاربردی ارائه کنیم.

درست است که پرورش گوجه فرنگی در بیرون از محوطه گلخانه آسانتر است، اما پرورش آن درون گلخانه آنقدرها هم کار سختی نیست. قبل از شروع پرورش گوجه فرنگی در گلخانه از فراهم بودن تمام شرایط لازم اطمینان حاصل کنید.

اگر در فصل تابستان نبودید و می خواهید کاشت گوجه فرنگی را در فصل پاییز انجام دهید، باید در تامین نور کافی محیط گلخانه به وسیله لامپ هایی که به مدت 12 الی 16 ساعت در طول روز روشن می مانند، اقدام نمایید.

دما و نور

پیشنهاد ما برای تامین نور کافی به منظور پرورش گوجه فرنگی استفاده از لامپ های بخار سدیم با فشار بالا می باشد، که سبب تسهیل رشد میوه و گوجه فرنگی می شود. دمای گلخانه هم برای پرورش گوجه فرنگی از اهمیت خاصی برخوردار است و به همین منظور می توان از بخاری گلخانه ای همراه با تایمر مخصوص استفاده کرد.

دمای هوا در طول شب بین 15 تا 18 درجه و دمای روز بین 22 تا 28 درجه باید باشد. یک مزیتی که پرورش گوجه فرنگی در گلخانه دارد این است که فصل برداشت چند ماه یا تا اواخر پاییز به طول می انجامد.

مزیت دیگر گلخانه محافظت کردن از گوجه فرنگی ها در برابر باران که خود سبب بیماری های قارچی در بین آنها می شود، می باشد. گلخانه داران برای کشت گوجه فرنگی هزینه های زیادی از قبیل، بکارگیری هیدروپونیک در کشت گوجه فرنگی استفاده می کنند و اکثر گوجه فرنگی ها بدون بکار بردن آفت کش ها و سموم دفع آفات رشد پیدا می کنند.

البته به علت پرورش در فضای بسته نیاز به کمک جهت گرده افشانی دارند مانند، استفاده از زنبورهای مخصوص برای گرده افشانی یا ایجاد ارتعاش و تکان دادن دستی گل ها به این منظور می باشد.

نحوه ی پرورش گوجه فرنگی در گلخانه

نکته دیگر پرورش گوجه فرنگی در گلخانه، گردش هوا می باشد، که توسط فن های گلخانه انجام می گیرد. گردش هوا در ایجاد تعادل سطح رطوبتی ثابت کمک زیادی می کند. اگر می خواهید تعداد بالایی گوجه فرنگی را داشته باشید یا فصل برداشت طولانی تری را تجربه کنید بهتر است، به صورت تناوب دو محصول را مورد کشت قرار دهید.

فاصله بین دو ردیف گوجه فرنگی کاشته شده که به میزان 71 الی 76 سانتی متری از همدیگر هستند، در حدود 91 سانتی متر فضای کاری وجود دارد. نشاء ها باید در خاک مرطوب کاشته شده و به میزان 1.3 سانتی متر در خاک فرو برده شوند.

نگهداری از گوجه فرنگی گلخانه ای

هفته ای یکبار شاخه های پهن که در زیر برگها رشد می کنند را از بین ببرید. با توجه به اینکه چه تعداد گوجه فرنگی برای کشت در نظر دارید، می توانید عمل گرده افشانی دستی را با استفاده از یک برس سبک یا پنبه انجام دهید.

شاید این عمل وقت شما را بگیرد، اما بدون انتقال گرده میوه ای نخواهید داشت. لازم است یک روز در میان این کار را انجام دهید. برگ های انتهایی را برداشته تا گردش هوا به خوبی انجام پذیرد و سبب کاهش بیماری شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.