پلی کربنات مناسب برای گلخانه ، راهنمای انتخاب پلی کربنات ، سقف گلخانه با پلی کربنات

پوشش پلی کربنات برای گلخانه

اکثر پرورش دهندگان گلخانه ای ترجیح به استفاده از پوشش پلاستیک شفاف یا پلی کربنات را می دهند. پلی کربنات تبدیل به یک جایگزین مناسب برای شیشه در پوشش گلخانه ها شده است.

در ادامه به بررسی انتخاب مناسب پوشش پلی کربنات گلخانه و اینکه چه ضخامتی باید داشته باشد پرداخته ایم.

پلی کربنات مناسب جهت انواع گلخانه ها

گلخانه دارانی که به دنبال یک راه حل مناسب برای حفظ دمای مطلوب محیط گلخانه خود می باشند، می توانند از پلی کربنات به این منظور استفاده کنند. پلی کربناتی که برای گلخانه بکار می رود باید سبک بوده و از مشخصات فنی مناسبی برخوردار باشد.

پلی کربنات یک نسخه ی مقاوم شده نیز دارد که باعث حفظ درجه حرارت مناسب محیط گلخانه می شود. این پوشش اگر با کیفیت باشد از شیشه بهتر نور را عبور می دهد. این نوع پوشش طوری باعث پراکندگی نور می شود که دیگر نیازی به استفاده از سایه انداز را نخواهید داشت.

پوشش پلی کربنات در برابر تنش های هوایی و آتش مقاوم است و دارای ابعاد استانداردی می باشد. همچنین این پوشش برای افراد مبتدی نیز نصبی راحت دارد. پلی کربنات دارای دو نوع یکپارچه و لانه زنبوری می باشد. نوع لانه زنبوری شفاف می باشد و دارای دیواره هایی در داخل است. این لایه ها عمودی هستند و وزن کمی دارند.

در زمان نصب به دلیل انعطاف پذیر بودن و قابلیت ایجاد ساختارهای پیچیده از اتصال دهنده کمتری نیز استفاده می کنید.

نوع پوشش پلی کربنات جهت انتخاب مناسب برای گلخانه

مدل لانه زنبوری پلی کربنات نسبت به نوع یکپارچه آن نور کمتری را از خود عبور می دهد، تقریبا 86 درصد و مدل یکپارچه آن شبیه به شیشه می باشد. پلی کربنات لانه زنبوری وزنی در حدود یک تلفن همراه را دارد و هزینه بالاتری هم دارد. سطح آن هم صاف و هم موج دار می باشد، در حالی که نوع یکپارچه آن زیباتر است، ولی مدل لانه زنبوری کاربردی تر می باشد. انتخاب هر نوع از این پلی کربنات ها کاملا با خود شماست.

ضخامت مناسب پلی کربنات

ضخامت پوشش های پلی کربنات بسیار مهم است. صفحه های تولید شده معمولا با ضخامت 4 تا 5.2 میلی متری موجود هستند. اندازه 4 میلی متری آن در بین گلخانه داران طرفدار بیشتری دارد، در حالی که به راحتی تغییر شکل می دهند.

در این بین سایز 8 میلی متری هم وجود دارد که بیشتر برای سایه بان های پوششی کاربرد دارند. برای اینکه بدانید از چه ورقی برای گلخانه خود استفاده کنید، باید مواردی مثل، شعاع انحنای مجاز، ساختار ورق ها، حداقل فاصله بین تکیه گاه و… را درنظر بگیرید.

البته توجه به انجام محاسبات مربوط به میزان فشار وارده توسط برف و وزش باد و همچنین مقدار دمای هوا در تابستان و زمستان نیز مهم می باشد.

سایزی که برای گلخانه های استاندارد بکار میرود شامل، 3 الی 6.2 و 8 الی 8.3 در 10 متر و ضخامت 4 تا 8 میلی متر می باشد. این سایزها درصورت نرسیدن دما زیر 26 درجه در زمستان و 34 درجه بالای صفر در تابستان کاربردی تر می باشند.

انواع رنگ بندی در پوشش پلی کربنات

نوع رنگ انتخابی برای پوشش گلخانه بسیار با اهمیت است. زیرا گیاهان به نور زیادی نیاز دارند. پوشش های پلی کربنات رنگ بندی متنوعی دارند. بعضی از آنها شفاف تر از بقیه هستند و بعضی ها هم مات ترند. رنگ های فیروزه ای و آبی برای گلخانه کاربردی ندارند.

با کمی تعقل می توان در مورد انتخاب رنگ بندی پلی کربنات تصمیم گرفت. نوع شفاف پلی کربنات به میزان 90 درصد قابلیت عبور نور خورشید رادارند، در حالی که پوشش های مات میزان 65 درصد نور را از خود عبور می دهند و جهت جلوگیری از آفتاب سوختگی بکار می روند.

اگر نور کمتری به محیط گلخانه وارد شود گیاهان با مشکل در برابر فتوسنتز روبرو خواهند شد و رشد آنها کاهش می یابد. رنگ هایی که سه برابر بیشتر نور خورشید را از خود عبور می دهند شامل، سبز، آبی و قرمز هستند. استفاده از رنگ زرد برای مکان هایی که آب و هوای مطلوبی دارند و وزش باد شدیدی ندارند، مناسب است.

پلی کربنات های رنگی 72 درصد نور را از خود عبور می دهند. همچنین رنگ های تیره مناسب کشت قارچ می باشند مانند، سبز، قهوه ای و قرمز.

رنگ های آبی و فیروزه ای به علت اینکه مانع از عبور نورهای مجاز برای فتوسنتز در گیاهان می شوند، اصلا توصیه نمی شود. در صورتی که مشکلی در پرداخت هزینه ی برق جهت گرم کردن گلخانه خود را ندارید، می توانید از هر رنگ پلی کربنات برای پوشش گلخانه خود استفاده نمایید.

پلی کربنات مناسب برای گلخانه ، راهنمای انتخاب پلی کربنات ، سقف گلخانه با پلی کربنات

آیا پوشش های پلی کربنات دارای مواد ضد UV هستند یا خیر؟

باید در انتخاب پوشش پلی کربنات به وجود مواد ضد یو وی در آن توجه کنید. این مواد بصورت یک طرفه یا دوطرفه جهت محافظ از سازه وجود دارند.

نکته: مواد ضد UV  یا اشعه ماوراء بنفش موجود در پلی کربنات نباید از 30 درصد کمتر و باید بالای 46 درصد باشد.

اگر یک پوشش پلی کربنات با کارایی بالا را انتخاب کنید، آنوقت بیشترین بازده و قابل اعتمادترین سازه را دارید.

اگر در انتخاب نوع پوشش پلی کربنات برای خود سردرگم هستید، با سازوکشت تماس بگیرید، ما تمام کارها را کرده ایم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.