نکات مهم در انتخاب سیستم سرمایش و گرمایش گلخانه

انتخاب سیستم سرمایش و گرمایش گلخانه ، انواع ، گلخانه ارزان قیمت ،

درست است که گلخانه ها گرما را به دام می اندازند اما در تابستان شما متوجه ی این امر خواهید شد که چقدر مفید است. همه ی گلخانه ها برای اینکه هوای داخل و بیرون را به تبادل برسانند، از تهویه برای این منظور استفاده می کنند. در این مقاله به نکات مهم در مورد انتخاب سیستم سرمایش و گرمایش گلخانه پرداخته شده است.

برای کاهش هزینه در سرمایش گلخانه توصیه می شود که از دریچه هایی در ابتدا و انتهای سازه برای تهویه استفاده شود.

در گلخانه های پیشرفته از دریچه های سقفی استفاده می کنند. زیرا گرما به علت اینکه به بالای سازه می رود از طریق این دریچه ها می توان به بیرون انتقالشان داد. چون دریچه هایی که در کف گلخانه تعبیه شده اند هوای سرد را وارد می کنند، این تبادل هوا کارآمد می باشد.

علت استفاده از دریچه در سیستم سرمایش و گرمایش گلخانه

بعضی ازدریچه ها به صورت دستی باز و بسته می شوند یعنی، دوبار در روز به باز و بسته کردن احتیاج دارند. حالا تصور کنید برای یک دفعه یادتان برود. در یک روز آفتابی ممکن است، تمام محصولاتتان بسوزند و یا از سرما در صورت سرد بودن هوا یخ بزنند.

انتخاب سیستم سرمایش و گرمایش گلخانه ، انواع ، گلخانه ارزان قیمت ، کاهش هزینه در گلخانه

یک راهکار خوب این است که، از سیستم بازکننده ی دریچه سقفی خودکار استفاده کنید. بدین گونه که، با گرم تر شدن هوا یک ماده ی مومی شکل درون آن قرار دارد که منبسط شده و دریچه به مرور باز می شود. زمانی که این مواد خنک می شود، منقبض شده و دریچه بسته می شود.

سیستم های هوشمندی هم وجود دارند که، به محض رسیدن دمای هوا به سطح از قبل تعیین شده، دریچه ها را باز کرده و فن های موجود را روشن می کند. بدین وسیله با پایین کشیدن هوای سرد هوای گرم به بیرون منتقل می شود.

درحالی که وجود دریچه ها به خنک شدن محیط کمک می کنند اما، در تابستان مانع خروج گرما می شوند. سایه اندازی در محیط گلخانه یکی از راه های موثر برای جلوگیری از جمع شدن گرما است. برای ایجاد سایه در محیط می توانید کارهایی مثل، زدن رنگ جدا شونده مات به سطح شفاف گلخانه، استفاده از توری سایبان گلخانه یا توری سبز و استفاده از پانل های فایبرگلاس را بکار ببرید.

انجام این اقدامات ممکن است برای گلخانه هایی که در مناطق خیلی گرم قرار دارند کافی نباشد. این گلخانه ها ممکن است در طول سال به سیستم خنک کننده تبخیری یا کولرهای تبخیری احتیاج داشته باشند.

این سیستم ها به وسیله ی فن های موجود، سبب تبخیر آب شده و هوای خنک را به ارمغان می آورد.

نکاتی در مورد گرمایش گلخانه

خنک نگه داشتن گلخانه در تابستان یک امر مهم است ولی، گرم نگه داشتن آن در زمستان بسیار امر کلیدی می باشد

اگر در گلخانه ی خود در زمستان به سختی گیاهان را پرورش می دهید به مقداری گرمای اضافی نیاز دارید و اگر خواهان پرورش گیاهان گرمسیری می باشید مانند ارکیده ها، باید یک محیط گلخانه را گرمتر نگه دارید.

بخاری های کارآمد گلخانه ای معمولا برقی یا گازی هستند. بقیه بخاری ها یا ایمن نیستند و یا برای گیاهان مضرند. به علت اینکه فضای گلخانه بسیار گرم می شود، شما به فن هایی که هوای گرم را به عقب برانند نیاز خواهید داشت.

فن های مخصوص گردش هوا نیز وجود دارند که با گردش در آوردن هوا در اطراف گیاهان سبب توزیع یکنواخت دی اکسید کربن و رطوبت لازم در محیط گلخانه شما می شوند.

آموزش گلخانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *