نکات کاربردی در هنگام انتخاب پوشش گلخانه

قیمت پوشش پلی کربنات گلخانه ، پوشش اکریلیک گلخانه ، پوشش گلخانه فایبرگلاس ، سقف گلخانه خانگی ، بهترین پوشش سقف گلخانه ، سقف گلخانه با پلی کربنات

در صورتی که قصد دارید یک گلخانه خوب راه اندازی کنید، حتما اهمیت انتخاب پوشش گلخانه را در اولویت کارهای خود قرار دهید. مقاومت پوشش ، شرایط آب و هوایی ، قیمت مناسب و انتقال نور آفتاب و … در انتخاب پوشش گلخانه مناسب نقش مهمی دارند.

شیشه، پلی کربنات، پلی اتیلن و آکریلیک جزو متداول ترین مواد دربکارگیری پوشش گلخانه ها می باشند. انتخاب پوشش گلخانه ، به محصول زیر کشت بستگی داشته و هرکدام مزایای مختلفی دارند.

در ادامه به هریک از این پوشش ها نگاهی می اندازیم:

شیشه

بسیاری از افرادی که قصد راه اندازی گلخانه را دارند، از شیشه برای پوشش خود استفاده می کنند. مخصوصا کسانیکه قصد راه اندازی گلخانه در مراکز باغی را دارند به علت زیباتر شدن، به شیشه روی می آورند.

شیشه نسبت به سایر گزینه ها مقدار نور بیشتری را از خود عبور می دهد. در حالی که پوشش های دیگر، به مرور مات شده و کم رنگ تر می شوند. همچنین، ازشیشه برای مدت طولانی تری می توانید استفاده کنید و جایگزینی نیاز ندارد.

شیشه گزینه ی مناسب و دائمی تری برای پوشش گلخانه های تجاری می باشد اگر، مراقبت های بیشتری انجام شود زیرا، این پوشش شکنندگی بالایی در اثر وزش بادهای شدید و برخورد مستقیم دارد.

نکات مهم از  آکریلیک در زمان انتخاب پوشش گلخانه

پوشش های آکریلیک از محبوبیت خاصی در بین پوشش ها به دلیل وجود مزیت های مختلف برخوردارهستند. ماندگاری، دوام بالا و مقاومت در برابر اشعه ی ماوراء بنفش به طور طبیعی، از مزیت های این نوع پوشش می باشد. در زمان انتخاب پوشش گلخانه حتما ابتدا کاربری گلخانه خود رو تعیین کنید و سپس با توجه به شرایط محیطی به انتخاب پوشش گلخانه اقدام کنید.

پوشش های آکریلیک بر خلاف سایر پوشش های پلاستیکی با گذشت زمان زرد نمی شوند و به مدت 15 الی 20 سال عمر می کنند. این پوشش گلخانه بیشترین مقدار انتقال نور را در بین سایر پوشش های چند جداره شفاف دارا می باشد.

به علت سبک بودن، انعطاف پذیری بالا و ارزان تر بودن، ماده ای مناسب جهت کاربرد است. همچنین قابلیت خم شدن و بکار بردن در قوسهای با عمق کم نیز، جزو مزایای این نوع پوشش است.

آکریلیک مانند شیشه آسیب پذیر بوده و شکننده تر از پلی کربنات در برابر تگرگ می باشد. بنابراین به مراقبت بیشتری در هنگام ساخت نیاز دارد. البته، در خرید آکریلیک گزینه ی مقاوم شده در برابر ضربه و خردشدگی در مناطق تگرگ خیز هم وجود دارد. این پوشش در ضخامت های 8 ، 16 و 32 میلی متر به تولید می رسد.

 

پلی اتیلن

پوشش پلی اتیلن به دلیل کم هزینه بودن، انعطاف پذیری بالا و ضخامتهای مختلفی که دارد، از محبوبیت خاصی در بین تولید کنندگان برخوردار است. این پوشش در مقابل بسیاری ازشرایط مقاومت می کند. این نوع پوشش گلخانه هم به صورت شفاف و هم به صورت سطح مختلف تیرگی، تولید می شود.

در گلخانه ها با بستن دو لایه نایلون به یک لوله و ایجاد فاصله بین لایه ها به منظور وجود هوا در بین لایه اول و دوم، نوعی عایق حرارتی ساخته می شود.

همچنین با افزودن مواد ضد عرق به این پوشش می توان آن را لغزنده کرد و مانع ایجاد تعریق بر روی پوشش شد. پلی اتیلن با خاصیت جذب گرمای بیشتر نسبت به شیشه، می تواند تا میزان 40 درصد در هزینه های مربوط به گرمایش گلخانه صرفه جویی کند.

فیلم های پلی اتیلن با اینکه بسیاراقتصادی می باشند، هر 4 سال یکبار نیز باید تعویض شوند.

قیمت پوشش پلی کربنات گلخانه ، پوشش اکریلیک گلخانه ، پوشش گلخانه فایبرگلاس ، سقف گلخانه خانگی ، بهترین پوشش سقف گلخانه ، سقف گلخانه با پلی کربنات

پلی کربنات

از دیگر گزینه های محبوب به منظور پوشش گلخانه، ماده ی لعاب دار بادوام و اقتصادی پلی کربنات می باشد. ورق های پلی کربنات هم به صورت تک لایه و هم چند لایه موجود است. چند لایه آن به منظور کاهش اتلاف انرژی و تک لایه ی آن، برای عایق داخلی گزینه ی مناسبی است.

در استفاده از پلی کربنات باید توجه داشت که، گرچه کم هزینه و مقرون به صرفه می باشد اما با گذشت زمان زرد رنگ شده و شکننده می شود. طول عمر پلی کربنات حدود 15 سال است.

با مراجعه به سایت ساز و کشت، مثل همیشه کارشناسان ما هرسوالی که داشتید را پاسخ می دهند و در انتخاب پوشش مناسب گلخانه به شما کمک خواهند کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.

    Call Now Button